Qliniqa.hr

5 najčešćih znakova upozorenja na osteoporozu

Zdravlje

Piše: nr

petak, 20. listopada 2023.

Osteoporoza se razvija kroz nekoliko godina, a najčešće se dijagnosticira tek nakon prijeloma, zato se često naziva tihom bolešću jer obično nemate simptome i možda nećete ni znati za bolest dok ne slomite kost.

Osteoporoza pogađa žene i muškarce svih rasa i etničkih skupina. Može se pojaviti u bilo kojoj dobi, iako se rizik od razvoja bolesti povećava kako starite. Kod mnogih žena bolest se počinje razvijati godinu ili dvije prije menopauze, a čini glavni uzrok prijeloma kod žena u postmenopauzi i kod starijih muškaraca.

Procjenjuje se kako će jedna od tri žene i jedan od pet muškaraca starijih od 50 godina doživjeti prijelom kosti uslijed osteoporoze, prema Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.

Qliniqa.hr

Možda nećete ni znati za osteoporozu sve dok ne slomite kost. Izvor: Pexels

Osteoporoza smanjuje gustoću i kvalitetu kostiju. Kako kosti postaju poroznije i lomljivije, rizik od prijeloma se znatno povećava.

“Prijelomi kuka zbog krhkih kostiju mogu biti ozbiljni, pa čak i smrtonosni”, kaže dr. Kuchynski.

Najčešći znakovi upozorenja na osteoporozu, koje navodi University Hospitals, uključuju:

  • prijelomi povezani s lomljivošću kada čak i blagi udarac uzrokuje prijelom zgloba, leđa, kuka ili drugih kostiju
  • gubitak visine – s vremenom se može izgubiti više od 5 cm visine
  • povlačenje desni – zubi su povezani s čeljusnom kosti, a ako čeljust gubi kost, desni se mogu povući
  • zakrivljen, povijen oblik kralježnice – kada osteoporoza oslabi kralješke, oni postupno postaju klinasti, stvarajući izraženu krivulju u gornjem dijelu leđa što se ponekad naziva udovičina grba
  • bol u donjem dijelu leđa – osteoporoza ne uzrokuje bolove u leđima, ali slabi kralježnicu koja više ne može podnijeti uobičajeni teret.
Qliniqa.hr

Rizik od razvoja osteoporoze povećava se kako starite. Izvor: Pexels

Tko je najugroženiji?

Osteoporoza nastaje kada se gubi previše koštane mase i dolazi do promjena u strukturi koštanog tkiva, pojašnjava NIAMS. Određeni čimbenici rizika mogu dovesti do razvoja osteoporoze ili mogu povećati vjerojatnost od razvoja bolest.

Žene u predmenopauzi zbog naglog pada razine estrogena imaju povećani rizik od osteoporoze.

“Ostali čimbenici koji pridonose bolesti su obiteljska povijest osteoporoze, poremećaji prehrane, poodmakla dob, dugotrajna upotreba steroida te prekomjerno pušenje i uporaba alkohola,” ističe dr. Kuchynski.

Osteoporoza se može spriječiti i liječiti ako se otkrije na vrijeme. Također možete promijeniti stil života kako biste spriječili ili smanjili rizik, kao što su:

  • uzimanje više kalcija, najbolje iz hrane, no ako ga ne unosite dovoljno prehranom, liječnik vam može preporučiti dodatak kalcija
  • osiguravanje dovoljnog unosa vitamina D koji pomaže vašem tijelu apsorbirati kalcij
  • prehrana koja uključuje puno svježeg voća i povrća, mliječnih proizvoda, lososa, sardina s kostima, žumanjaka, badema, nemasnih proteina, graha, avokada i maslinovog ulja
  • nikada nije kasno početi vježbati – odvojite 15 ili 30 minuta u danu za vježbe s utezima i za jačanje mišića kao što su hodanje, trčanje, joga, preskakanje užeta, aerobik u vodi, penjanje uz stepenice i korištenje slobodnih utega i elastičnih traka.

Razgovarajte s liječnikom ako sumnjate na osteoporozu. Oni mogu napraviti test gustoće kostiju kako bi potvrdili vašu dijagnozu.