Qliniqa.hr

Dizajnerska vagina – što treba znati o labioplastici

Ljepota

Piše: dtm

četvrtak, 28. rujna 2023.

To je zahvat kojim se smanjuju ili preoblikuju male stidne usne kako bi im se vratio prijašnji izgled ili postigao estetski željeni rezultat. Operacija stidnih usana nije samo estetka nego i funkcionalna.

Ako su nas slavne osobe nečemu naučile posljednjih godina, to je da vulva i vagina nisu zabranjene kada su u pitanju kozmetički tretmani. O laserskom pomlađivanju vagine otvoreno govore sestre Kardashian dok Sharon Osborne bez dlake na jezik priča o svom postupku zatezanja vagine. Nakon toga je jasno kako će tretmani uljepšavanja ispod pojasa postati uobičajena tema razgovora.

Trend se raširio i među osobama koje nisu slavne. Zapravo, kada je u pitanju labioplastika (poznata kao operacija “dizajnerske vagine”, koja uključuje promjenu stidnih usana), svjetski mediji navode kako je od 2013. godine postotak ovog zahvata porastao za 53 posto. 

Što je labioplastika?

Labioplastika je većinom estetski zahvat, ali može biti i funkcionalan. U većini slučajeva, operacija mijenja male usne, unutarnje usne vagine ali može se prilagoditi i za promjenu velikih usana, ili vanjskih usana. Uglavnom, plastični kirurg skraćuje stidne usne kako bi uklonio višak tkiva, koji pacijentici smeta iz estetskih ili funkcionalnih razloga

Labioplastika se razlikuje od vaginoplastike, koja je kirurški zahvat za zatezanje vagine, objašnjava dr. Hansen za WomensHealth. Određene pacijentice to mogu učiniti zbog problema s dnom zdjelice, poput inkontinencije, nakon više poroda ili kako bi se povećala vaginalna napetost u svrhu seksualnog užitka. Međutim, “nema puno dokaza da postupci [vaginoplastike] dobro funkcioniraju”

Postoje i nekirurški tretmani pomlađivanja vagine ali su potpuno drugačiji od labioplastike. “To uključuje lasere za stimulaciju sluznice ili unutarnje ovojnice vagine i tretmane LED svjetlom koji navodno stimuliraju vaginu da proizvodi više tkiva,” kaže dr. Hansen. Međutim, ona upozorava da većina ovih tretmana nije odobrena od strane FDA niti znanstveno dokazano da povećavaju napetost vagine ili smanjuju suhoću.

Koji su razlozi za labioplastiku?

Qliniqa.hr

Nezadovoljstvo izgledom stidnih usana može utjecati na samopouzdanje pacijentice u spavaćoj sobi.

Postoji nekoliko razloga za podvrgavanje zahvatu labioplastike, ali većina njih uključuje estetiku, a ne medicinsku potrebu:

  • Nezadovoljstvo izgledom stidnih usana: ovo je razlog broj jedan zašto žene rade plastiku usana. Mogle bi doživjeti neugodnost ili nedostatak povjerenja u to kako im stidne usne izgledaju, osobito tijekom seksa.
  • Neugoda s dugim stidnim usnama: Imati veće ili duže stidne usne može zapravo uzrokovati funkcionalne probleme kod nekih pacijentica. To može uključivati ​​nelagodu pri vožnji bicikla ili nošenju donjeg rublja ili tangi ili višak vlage koja dolazi iz vagine.
  • Bol tijekom seksa: nezadovoljstvo izgledom stidnih usana može utjecati na samopouzdanje pacijentice u spavaćoj sobi – ali povećane ili duže stidne usne također bi mogle smetati tijekom seksa, potencijalno uzrokujući bolno ili u najmanju ruku neugodno iskustvo.  
  • Rak ili prekancerozna stanja: jedan od medicinski razlog za rekonstrukciju usana može uključivati ​​uklanjanje dijela usana koji sadrži stanice raka u vaginalnom području. 

Koji su rizici labioplastike?

operacija

Nakon ovog zahvata možete očekivati da će vaše stidne usne biti prilično bolne i natečene.

Svaki kirurški zahvat nosi sa sobom određene rizike, a labioplastika nije ništa drugačija. 

Ovo su moguće komplikacije i rizici:

  • smanjena osjetljivost

  • kronična suhoća

  • neosjetljivost područja

  • ožiljci koji rezultiraju bolnim odnosom

  • rizici također uključuju krvarenje, hematom i infekciju. Dok se neke pacijentice odlučuju za drastično smanjenje duljine usana, u tom slučaju postoji mogućnost da su stidne usne previše resecirane ili je uklonjeno previše kože što može spriječiti stidne usne da rade svoj posao: štite vaginalni otvor. Kao rezultat toga, ulaz u vaginu nije dovoljno zaštićen i time se može poremetiti vaginalna pH ravnoteža.

Oporavak

Zahvat se obavlja ambulantno što znači da isti dan možete ići kući. Nakon ovog zahvata možete očekivati da će vaše stidne usne biti prilično bolne i natečene. Liječnici savjetuju odsustvo s posla najmanje 3 do 7 dana. U većini slučajeva će vam biti propisani antibiotici kako bi se smanjio rizik od infekcije, protuupalni lijekovi i lijekovi protiv bolova.

Obično se savjetuje nosite široku odjeću kako biste izbjegli trenje i pretjeranu bol. Treba izbjegavajti tjelovježbu, uporabu tampona i spolne odnose najmanje 4 do 6 tjedana. Američko društvo plastičnih kirurga (ASPS) napominje da se u prvim danima nakon zahvata može koristiti hladnim oblozima, ali ne direktno na ranu. Iako većina otekline nestaje unutar 6 tjedana, preostaloj oteklini može trebati i do 6 mjeseci da nestane, prema ASPS-u.

Zaključak

Ometaju li vas vaše stidne usne u svakodnevnom životu? Ako je odgovor pozitivan razgovarajte sa svojim liječnikom o tome jeste li dobar kandidat za labioplastiku. Ali ako ste zainteresirani za labioplastiku samo zato jer mislite da vaše stidne usne ne izgledaju onako kako bi “trebale” izgledati, znajte da je vrlo malo usana koje izgledaju baš tako kako zamišljate.