Qliniqa.hr

Oprez! Korištenje paracetamola ipak nije sigurno tijekom trudnoće i dojenja?

Lijekovi

Piše: ak

ponedjeljak, 12. veljače 2024.

Acetaminofen (Tylenol) i paracetamol  su isti lijekovi. Oba lijeka su kemijski ista. Lijek se u SAD-u i Japanu zove acetaminofen, a u Europi i većini ostatka svijeta paracetamol.

Acetaminofen i paracetamol su analgetici (lijekovi protiv bolova) koji se koriste za privremeno ublažavanje manjih bolova poput glavobolje, bolova u mišićima, leđima ili zbog artritisa, prehlade, zubobolje i predmenstrualnih i menstrualnih grčeva. Također se koriste za privremeno smanjenje vrućice, navodi eMedicine Health.

Koje su nuspojave acetaminofena i paracetamola?

Acetaminofen i paracetamol su analgetici koji se koriste za privremeno ublažavanje manjih bolova. Izvor: Canva

Nuspojave uključuju:

  • vrtoglavicu
  • osip
  • oticanje kože (angioedem)
  • dezorijentiranost
  • niske razine crvenih krvnih stanica, bijelih krvnih stanica i/ili trombocita
  • kratkoću daha
  • kašalj.
Qliniqa.hr

Procjenjuje se da do dvije trećine trudnica posegne za bočicom acetaminofena kada su u bolovima. Izvor: Canva

Sigurnost tijekom trudnoće i dojenja

Dosad se smatralo kako su acetaminofen i paracetamol prihvatljivi za kratkotrajnu upotrebu u svim fazama trudnoće, a iako prelaze u majčino mlijeko, smatraju se spojivim s dojenjem.

Procjenjuje se da do dvije trećine trudnica posegne za bočicom acetaminofena kada su u bolovima.

Lijek se općenito smatra najsigurnijim lijekom protiv bolova za one koji očekuju dijete.

Drugi lijekovi protiv bolova kao što su ibuprofen i drugi nesteroidni protuupalni lijekovi ne preporučuju se za upotrebu nakon prvog tromjesečja zbog rizika od komplikacija i štetnih učinaka na razvoj fetusa.

Qliniqa.hr

Česta upotreba acetaminofena u drugom i trećem tromjesečju trudnoće može dovesti do kašnjenja u govoru kod male djece. Izvor: Canva

No, novo istraživanje objavljeno u časopisu Pediatric Research sugerira kako česta upotreba acetaminofena u drugom i trećem tromjesečju trudnoće može dovesti do kašnjenja u govoru kod male djece.

Istraživači sa Sveučilišta Illinois promatrali su grupu od 532 novorođenčadi. Prikupili su podatke o govoru u dobi od 2 godine za njih 298 i u dobi od 3 godine za njih 254.

Tijekom trudnoće, majke su ispitivane svakih 4 do 6 tjedana o njihovoj upotrebi acetaminofena i ponovno 24 sata nakon poroda.

Na temelju ovih procjena, istraživači su povezali uzimanje acetaminofena u drugom i trećem tromjesečju sa značajnim kašnjenjima u ranom jezičnom razvoju. Nadalje, čini se kako se svaka dodatna uporaba acetaminofena u trećem tromjesečju povezuje s dvije riječi manje u rječniku dvogodišnjaka.

Qliniqa.hr

Upotreba paracetamola u trećem tromjesečju ima najveći utjecaj na razvoj govora kod djece u dobi od 3 godine. Izvor: Unsplash

“Ovo sugerira ako trudnica uzme acetaminofen 13 puta ili jednom tjedno tijekom trećeg tromjesečja trudnoće, dijete bi moglo izraziti 26 riječi manje u dobi od 2 godine od druge djece te dobi”, dr. Megan Woodbury, glavna autorica istraživanja.

U drugom i trećem tromjesečju fetalni mozak obavlja najveći dio svog razvoja.

Čini se kako upotreba acetaminofena u trećem tromjesečju ima najveći utjecaj na razvoj govora kod djece u dobi od 3 godine, također su izvijestili istraživači.

“Ova su otkrića vrlo zabrinjavajuća jer je acetaminofen bio jedini ‘siguran’ lijek za vrućicu tijekom trudnoće”, ističe pedijatrica Gina Posner. “Ovo samo pokazuje kako čak i stvari koje smo smatrali benignim mogu biti problematične.”

Qliniqa.hr

Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se utvrdila uzročno-posljedična veza između uporabe lijeka i nuspojava. Izvor: Pexels

Ova studija nije prva koja povezuje acetaminofen s kašnjenjem govora.

Neka prijašnja istraživanja također su povezala upotrebu acetaminofena, koji se u SAD-u prodaje pod robnom markom Tylenol, s kašnjenjem govora i poteškoćama u ponašanju poput poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD), navodi Medical News Today.

Stručnjaci, međutim, kažu kako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se utvrdila uzročno-posljedična veza između uporabe lijeka i nuspojava.

“Iako ovo istraživanje postavlja zanimljiva pitanja, treba više istraživanja prije donošenja konačnih zaključaka. Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se potvrdili nalazi”, ističe pedijatar Daniel Ganjian.

Trudnice bi čak i “sigurnim” lijekovima trebale pristupati umjereno, uzimajući ih samo kada osjećaju da su potrebni. A ako ste u nedoumici, obratite se svom liječniku.