Mjesečnica može trajati između tri do sedam dana i obično se javlja svakih 28 dana, no duljina menstrualnog ciklusa može varirati. Iako ovaj biološki proces pogađa otprilike polovicu svjetske populacije, i dalje postoje mnogi mitovi i zablude o njemu.
Kulture diljem svijeta još uvijek ocrnjuju mjesečnicu i smatraju mjesečnicu “prljavom” i “nečistom”, a samu mjesečnicu tabu temom.
Na primjer, iako je ova praksa sada uglavnom ilegalna, neke zajednice kao što sugerira niz nedavnih tragedija u Nepalu još uvijek imaju takozvane menstrualne kolibe, u kojima žene tijekom mjesečnice provode dane u kojima krvare u potpunoj izolaciji. Iako je ovo ekstreman primjer, postoji mnogo manjih mitova i zabluda vezanih uz menstruaciju koji kruže diljem svijeta
Ovo su neke od najpopularnijih zabluda vezanih za mjesečnicu:
Izvor:pexels
1. Mitovi o spolnom odnosu tijekom mjesečnice
Neki od najrasprostranjenijih mitova u vezi s mjesečnicom gravitiraju oko spolnog odnosa za vrijeme mjesečnice, a glavni kandidat vjerojatno je da ne možete zatrudnjeti dok imate mjesečnicu.
Međutim, ova teza je potpuno pogrešna. Iako je istina da je kod mnogih žena vrijeme mjesečnice razdoblje kada su najmanje plodne, to zapravo ovisi o duljini njihovih mjesečnih ciklusa. Vrhunac plodnosti događa se tijekom faze ovulacije koja obično započinje otprilike 12 do 16 dana prije početka sljedeće mjesečnice kada jajnici proizvode i oslobađaju nove jajne stanice.
I dok većina menstrualnih ciklusa traje oko 28 dana, neki ciklusi mogu biti kraći, što također utječe na vrijeme ovulacije. S obzirom na to da spermiji mogu živjeti unutar genitalnog trakta do pet dana, a prema nekim izvorima čak sedam dana, tijekom nezaštićenog vaginalnog seksa za vrijeme menstruacije sperma se može zadržati dovoljno dugo da se poklopi s ovulacijom i oplodi jajašce, što rezultira trudnoćom.
Štoviše, ako imate spolni odnos tijekom menstruacije bez korištenja kondoma, povećava se rizik od dobivanja spolno prenosive bolesti, uključujući HIV ili gljivične infekcije, zbog hormonalnih promjena koje se događaju u to vrijeme. Seks tijekom menstruacije također može, u nekim slučajevima, uzrokovati upalu glavića penisa, vrstu infekcije koja se naziva balanitis.
Ipak, sve dok poduzmete sve potrebne mjere opreza kako biste izbjegli neželjenu trudnoću i prijenos spolno prenosivih bolesti, nema razloga da ne uživate u seksu dok imate mjesečnicu, zapravo seks vam može pomoći u ublažavanju grčeva i poboljšanju raspoloženja.
Izvor:pexels
2. Nije sigurno ‘preskakanje’ mjesečnice?
Još jedna široko rasprostranjena zabluda je da nije sigurno koristiti kontracepcijske pilule koje vam omogućuju izostanak menstruacije. Međutim, nedavne smjernice Nacionalne mreže za žensko zdravlje pokazuju da je sasvim u redu ‘preskočiti’ menstruaciju kontracepcijskim pilulama, a većina ginekologa se slaže da je ovakav pristup u večini slučajeva potpuno siguran.
Za mnoge žene simptomi menstruacije mogu biti ozbiljni i ometati njihovo normalno funkcioniranje i kvalitetu života. Mogu imati teško krvarenje, bol koja onesposobljava i druge neugodne simptome, poput migrene i mučnine.
Žene s dismenorejom (bolnim mjesečnicama) ili određenim stanjima koja uzrokuju neugodne simptome, poput endometrioze, mogu odlučiti, u dogovoru sa svojim liječnicima, da je preskakanje nekoliko mjesečnica ili kontinuirano preskakanje menstruacije najbolja opcija za njihovo zdravlje i produktivnost.
Iako pritisak vode može privremeno spriječiti istjecanje krvi, krvarenje ne prestaje nakon uranjanja u vodu.Izvor:pexels
3. Tijekom mjesečnice ne biste se trebali kupati
Neki misle da kupanje ili čak tuširanje tijekom menstruacije nije sigurno zato što vruća voda potiče krvarenje ili zato što voda zaustavlja krvarenje, što može imati loše posljedice.
Iako vruća voda može pomoći u stimuliranju protoka krvi, zapravo može pomoći i u ublažavanju menstrualnih grčeva i ublažavanju napetosti mišića.
Iako pritisak vode može privremeno spriječiti istjecanje krvi, krvarenje ne prestaje nakon uranjanja u vodu. Nema razloga da se tijekom menstruacije ne kupate ili tuširate.
Najvjerojatnije će vam opuštanje u pjenušavoj kupki i osjećaj čistoće poboljšati raspoloženje i pomoći da se malo bolje nosite sa simptomima menstruacije.
Nadalje, bolje je i zdravije koristiti vodu i blagi sapun bez mirisa za čišćenje vulve nego maramice ili druge proizvode zato što mnogi proizvodi za intimnu njegu mogu poremetiti osjetljivu bakterijsku ravnotežu u genitalnom području, što olakšava razvoj infekcija.
Izvor:pexels
4. Sinkronizacija mjesečnica
Jedno od sveprisutnijih pitanja vezanih uz mjesečnice jest mogu li se zapravo uskladiti. Na primjer, ako dvije ili više žena provode dovoljno vremena zajedno, možda kao cimerice, hoće li imati mjesečnicu u isto vrijeme?
Je li to istina? Na kraju krajeva, mnoge žene su vjerojatno iskusile “sinkronizaciju mjesečnice” u nekom trenutku, u školi, na poslu ili kod kuće.
Pojam “razdoblja sinkronizacije” prvi se put pojavio kao znanstvena ideja u članku iz 1971. godine. Ovaj je članak tvrdio da su žene koje su živjele u tijesnim prostorima, cimerice u studentskom domu ili su bile bliske prijateljice, imale povećanu sinkroniziranost menstruacije.
Autori studije vjeruju da se to vjerojatno dogodilo jer su žene koje su živjele tako blisko s vremenom “razmijenile” feromone, što je na kraju dovelo do ovog fenomena. Međutim, kasnije studije dovele su u sumnju metodologiju koju su istraživači koristili za istraživanje 1971. godine.
Kasnije studije istaknule su brojne nedostatke i modificirajuće čimbenike koje izvorni istraživači nisu uzeli u obzir. Također su primijetili “nedostatak empirijskih dokaza za sinkronizaciju u prethodnim studijama”.
Štoviše, studije koje su uslijedile nikada nisu uspjele ponoviti nalaze početnog istraživanja. Istražitelji su od tada postali skloniji vjerovati da je ta ideja samo mit, pri čemu je svaka sinkronizacija čisto slučajna
5. Mitovi o tamponima
Konačno, neke od najupornijih zabluda odnose se na korištenje tampona za upijanje menstrualne krvi. Budući da osoba mora umetnuti tampon u vaginu, neki se brinu da bi to moglo uzrokovati štetu.
Izvor:pexels
Jedna od primarnih briga je da umetanje tampona može slomiti himen, koji je, prema popularnoj zabludi, “simbol djevičanstva”. U stvarnosti, himen je rastezljiva membrana koja oblaže otvor vagine i obično ne prekriva vaginalni otvor.
Da je to slučaj, himen bi spriječio izlazak menstrualne krvi i drugih vrsta iscjetka iz tijela što bi bilo opasno i zahtijevalo bi kiruršku intervenciju. Budući da je himen rastezljiv, umetanje tako malog predmeta poput tampona neće izazvati poderotine, a budući da tijekom menstruacije krv podmazuje vaginu, umetanje tampona ne bi trebalo biti neugodno ako se pravilno izvede.
Ako vam je i dalje neugodno, pokušajte upotrijebiti lubrikant koji će vam pomoći da umetnete tampon. Osoba uvijek treba redovito mijenjati tampone, kao što je preporučeno, otprilike svakih četiri do osam sati. Bitno je da osoba to učini inače bi nakupljena krv, tkivo i bakterije mogli uzrokovati sindrom toksičnog šoka.
Vagine su u prosjeku duboke tek oko 9,6 centimetara, a tamponi dolaze s nitima koje pomažu pri uklanjanju. Izvor:pexels
Drugi mit jest da se tampon može izgubiti u vagini, kako navodi Medical News Today, što jednostavno nije točno jer tampon nema kamo otići. Cerviks se nalazi na vrhu vagine, a njegov je otvor premalen da bi tampon mogao prodrijeti.
Štoviše, vagine su u prosjeku duboke tek oko 9,6 centimetara, a tamponi dolaze s nitima koje pomažu pri uklanjanju. Dakle, ako se tampon ipak malo podigne, uvijek možete lako potražiti uzicu i pažljivo izvući tampon.
Ako ikada naiđete na informaciju u koju niste sigurni ili je smatrate alarmantnom, obratite se medicinskoj sestri ili liječniku koji će to moći provjeriti umjesto vas. Mitovima i zabludama nema mjesta u zdravstvu.