Od raka dojke najčešće obolijevaju žene, ali ni muškarci nisu imuni!
Iako muškarci nemaju dojke iz kojih se proizvodi mlijeko, oni imaju masno tkivo, kanaliće i stanice dojke koje mogu postati kancerogene. Rak se razvija kada stanice u tim tkivima nekontrolirano rastu, stvarajući tumor.
Najčešće vrste raka dojke kod muškaraca su:
Invazivni duktalni karcinom – stanice raka nastaju u kanalićima, a zatim rastu u druga tkiva dojke. Invazivne stanice raka se također mogu širiti ili metastazirati u druge dijelove tijela.
Duktalni karcinom in situ – stanice raka nalaze se samo u ovojnici kanala i nisu se proširile na druga tkiva dojke. Ova bolest dojke koja može dovesti do invazivnog raka dojke.
Ako imate bilo kakve simptome ili promjene, odmah posjetite liječnika. Izvor: Pexels
Koji su simptomi?
Najčešći simptomi raka dojke kod muškaraca su:
- kvržica ili oteklina u dojci
- crvenilo ili perutanje kože dojke
- iritacija ili udubljenje kože dojke
- iscjedak iz bradavice
- uvlačenje bradavice ili bol u području bradavice.
Ovi se simptomi mogu pojaviti s drugim stanjima koja nisu rak. Ako imate bilo kakve simptome ili promjene, odmah posjetite liječnika.
Koji su faktori rizika?
Rizični faktori za rak dojke kod muškaraca su:
- starenje – rizik od raka dojke raste s godinama; većina karcinoma dojke otkrije se nakon 50. godine
- genetske mutacije – nasljedne promjene (mutacije) u određenim genima, kao što su BRCA1 i BRCA2, povećavaju rizik od raka dojke
- obiteljska povijest raka dojke – rizik od raka dojke kod muškarca je veći ako je član uže obitelji bolovao od raka dojke
- liječenje zračenjem – muškarci koji su bili podvrgnuti radioterapiji prsnog koša imaju veći rizik od dobivanja raka dojke
- liječenje hormonskom terapijom – lijekovi koji sadrže estrogen (hormon koji pomaže u razvoju i održavanju ženskih spolnih karakteristika), koji su se u prošlosti koristili za liječenje raka prostate, povećavaju rizik od raka dojke kod muškaraca
- Klinefelterov sindrom – rijetko genetsko stanje u kojem muškarac ima dodatni X kromosom zbog čega tijelo može stvarati više razine estrogena i niže razine androgena (hormona koji pomaže u razvoju i održavanju muških spolnih karakteristika)
- određena stanja koja utječu na testise mogu povećati rizik od raka dojke
- bolest jetre – ciroza jetre može sniziti razinu androgena i povisiti razinu estrogena kod muškaraca, povećavajući rizik od raka dojke
- prekomjerna težina i pretilost – stariji muškarci koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu ili su pretili imaju veći rizik od dobivanja raka dojke nego muškarci s normalnom tjelesnom težinom.
Ako imate bilo kakve simptome ili promjene, odmah posjetite liječnika. Izvor: Pexels
Kako smanjiti rizik?
Ako je nekoliko članova vaše obitelji imalo rak dojke ili jajnika, ili jedan od članova vaše obitelji ima mutaciju BRCA1 ili BRCA2, podijelite ovu informaciju sa svojim liječnikom.
Liječnik vas može uputiti na genetsko savjetovanje. Kod muškaraca, mutacije u genima BRCA1 i BRCA2 mogu povećati rizik od raka dojke, raka prostate visokog stupnja i raka gušterače, navodi CDC.
Kako se liječi rak dojke?
Rak dojke kod muškaraca iznimno je rijedak u usporedbi s rakom dojke kod žena. Ipak, mnogi koraci uključeni u dijagnosticiranje i liječenje raka dojke slični su bez obzira na spol, ističe Cleveland Clinic.
Kao i kod žena, liječenje raka dojke kod muškaraca ovisi o tome koliko je tumor velik i koliko se proširio. Liječenje može uključivati operaciju, kemoterapiju, terapiju zračenjem, hormonsku terapiju i ciljanu terapiju.