Samopregled dojki je pregled vlastitih grudi od bilo kakvih promjena i takav pregled bi trebao posatati rutina svakoj ženi, navode liječnici. Samopregled se vrši pri kraju menstrualnog ciklusa.
Rak dojke je najčešća zloćudna (maligna) bolest u žena. U oko 80% novih slučajeva bolest bude otkrivena u fazi ranog raka, a oko 20% u trenutku postavljanja dijagnoze bolest već bude u uznapredovaloj fazi.
Prema podacima Registra za rak, Zavoda za javno zdravstvo Republike Hrvatske godišnje od raka dojke oboli preko 2500 žena. Prema posljednim dostupnim epidemiološkim podacima rak dojke je treći uzrok smrti u ženskoj populaciji u 2012. (iza ishemijske bolesti srca i cerebrovaskularne bolesti).
Stopa smrtnosti od raka dojke u Hrvatskoj je među najvišima u Europi. 2012 godine preko 1000 žena umrlo je od raka dojke, navodi Onkologija.
Pregledajte svoje grudi u ogledalu s rukama na bokovima. Izvor:Canva
Kako bismo na vrijeme otkrili sve promjene donosimo kompletan protokol samopregleda dojke propisan od strane Američke organizacije za rak dojke.
Korak 1:
Pregledajte svoje grudi u ogledalu s rukama na bokovima. Ako primjetite bilo koju od sljedećih promjena, obavijestite svog liječnika o tome:
-
Udubljenje, naboranje ili ispupčenje kože
-
Bradavica koja je promijenila položaj ili izvrnuta bradavica (gurnuta prema unutra umjesto da strši)
-
Crvenilo, bol, osip ili otok
Važno je pregledati svoje grudi iz svih kuteva. Izvor:canva
Korak 2:
Podignite svoje ruke i pregledajte svoje grudi. Sada sa podignutim rukama pregledajte svoje grudi i tražite iste promjene kao u prvom koraku.
Korak 3:
Potražite znakove tekućine iz dojke. Dok ste pred ogledalom, portažite bilo kakve znakove tekućine koja izlazi iz jedne ili obje bradavice (to može biti vodenasta, mliječna ili žuta tekućina ili krv).
Korak 4:
Pretražite kvržice u dojkama dok ležite. U ležećem položaju, opipavanjem provjerite ima li kvržica ili abnormalnosti u dojkama. Desnom rukom opipajte lijevu dojku, a zatim liijevom rukom desnu dojku.
Koristite čvrst dodir s prvih nekoliko prstiju vaše ruke, držeći prste ravnima i zajedno. Prstima pritisnite prema unutrašnjosti grudi i pomičite ih kružnim pokretima.
Korak 5:
Opipajte grudi u potrazi za kvržicama dok stojite ili sjedite. Mnogim ženama je najlakši način za samopregled kaada im je koža mokra i skliska, pa ovaj korak rado obave pod tušem. Pregledajte cijelu dojku, koristeći iste pokrete ruku opisane u koraku 4.
Što učiniti ako pronađete kvržicu u dojci?
Nemojte paničariti ako mislite da osjećate kvržicu u dojci. Većina žena stalno ima neke kvržice ili kvržice u grudima, a većina kvržica na dojkama ispadne benigna (ne rak).
Brojni su mogući uzroci nekanceroznih kvržica na dojkama, uključujući normalne hormonalne promjene, benigno stanje dojke ili ozljeda, piše BreastCancer.org
Nemojte se ustručavati nazvati svog liječnika ako ste primijetili kvržicu ili drugu promjenu na dojci koja je nova i zabrinjavajuća.
To posebno vrijedi za promjene koje traju više od jednog punog menstrualnog ciklusa ili se čini da su na neki način veće ili izraženije. Ako imate menstruaciju, možda ćete htjeti pričekati do završetka menstruacije da vidite hoće li kvržica ili druga promjena na dojci nestati sama od sebe prije nego što nazovete svog liječnika.
Najbolji zdravstveni djelatnik kojeg možete nazvati je onaj koji vas poznaje i već vam je pregledao dojke. Ako još niste nikada pregledali dojke, javite se svom liječniku obiteljske medicine i on će vas uputiti na specijalistički pregled ako procjeni da je potreban.