Neprepoznat, “toplinski udar tijekom vježbanja” može biti izuzetno ozbiljan kod mladih i zdravih ljudi. Sportske aktivnosti i fizički rad moraju se prakticirati s oprezom.
Vježbanje na vrućini (što treba i ne treba raditi)
Vježbanje na otvorenom sjajan je način da uživate u suncu i toplijem ljetnom vremenu, ali morat ćete poduzeti neke dodatne mjere opreza kako biste bili sigurni.
Evo nekih stvari koje treba i ne treba raditi kada se temperature penju.
Ostanite hidrirani
Pijte puno vode prije, tijekom i nakon treninga kako biste spriječili dehidraciju i pomogli u regulaciji tjelesne temperature. Preporučuje se polagano ispijanje vode ili sportskih napitaka oko četiri sata prije vježbanja.
Izvažite se prije i poslije vježbanja kako biste odredili koliko tekućine trebate nadoknaditi. Preporučuje se da popijete dvije do tri čaše vode za svaki izgubljeni kilogram.
“Ako se jako znojite ili vježbate dulje od 60 minuta sportska pića mogu pomoći vašem tijelu da se učinkovitije napuni gorivom i rehidrira.”
Izvor: Pexels
Nemojte piti alkohol
Alkohol je diuretik, pa doprinosi dehidraciji. Također, nemojte se oslanjati na žeđ kao pokazatelj hidratacije. Pijte vodu redovito tijekom treninga, bez obzira na to osjećate li žeđ.
Nosite laganu i prozračnu odjeću
Birajte svijetlu i široku odjeću od materijala koji upijaju vlagu. To će vam pomoći da ostanete hladni i suhi.
Nemojte nositi tamne boje ili teške tkanine
Odjeća tamne boje može apsorbirati toplinu i zadržati je uz vaše tijelo.
Nanesite kremu za sunčanje
Ključni broj koji trebate tražiti na kremi za sunčanje je zaštitni faktor. SPF od 15 filtrira oko 93% UVB zraka, prema Agenciji za zaštitu okoliša, dok će SPF od 30 filtrirati oko 97%. Potražite “široki spektar” na etiketi za zaštitu od UVA i UVB zraka.
Nanesite kremu za sunčanje 15 ili 20 minuta prije izlaska (provjerite upute na etiketi). Ponovno nanesite svaka dva sata ili češće ako se puno znojite. Ne zaboravite na svoje uši, usne i sve ćelave točke na tjemenu, i njima je potrebna zaštita.
Nemojte vježbajte tijekom najtoplijeg doba dana
Sunce je najjače između 10 i 15 sati, stoga pokušajte rasporediti treninge za ranije ujutro ili kasnije poslijepodne. Upamtite, uvijek možete vježbati unutra i u klimatiziranom prostoru ako je potrebno.
Upoznajte znakove bolesti uzrokovane vrućinom
Simptomi toplinske iscrpljenosti uključuju:
• mučninu i vrtoglavicu
• glavobolju
• osjećaj slabosti
• slab ili ubrzan puls
• hladnu ljepljivu kožu.
Ako osjetite bilo kakav znak iscrpljenosti od vrućine, sklonite se u hlad, olabavite odjeću, stavite hladne i mokre obloge na tijelo ili se okupajte u hladnoj kupki i pijuckajte vodu. Potražite liječničku pomoć ako vam simptomi ne nestanu nakon sat vremena, ako se pogoršaju ili ako povraćate.
Simptomi toplinskog udara uključuju:
• tjelesnu temperaturu od 39° C ili više
• vruću, suhu, jarko crvenu ili vlažnu kožu
• otežano disanje
• ubrzan snažan puls
• glavobolua, vrtoglavicu, mučninu ili smetenost
• gubitak svijesti.
Toplinski udar je hitan slučaj. Ako sumnjate na njega, odmah nazovite 112. Treba biti oprezan kada se radi o bolestima povezanim s vrućinom jer mogu biti opasne, pa čak i smrtonosne ako se ne liječe.
Nemojte pretjerivati
Prilagodite intenzitet vježbanja tako da uzmete u obzir vrućinu i slušajte signale svog tijela. Važno je obratiti pozornost na razinu topline i vlažnosti.
Preporučaju se kraći treninzi kad temperature porastu, što će vam omogućiti da se tijelo privikne na vrućinu. Tada možete postupno povećavati vrijeme boravka na otvorenom i intenzitet vježbanja.
Slušajte svoje tijelo! Ako osjećate vrtoglavicu ili mučninu, prekinite s vježbanjem i odmorite se.