Prije nego što je medicinska zajednica imala bolje razumijevanje mehanizama koji uzrokuju bolest, liječnici su vjerovali da određene bolesti mogu proizaći iz neravnoteže u želucu. To se zvalo hipohondrija. (U starogrčkom se hipohondrij odnosi na gornji dio trbuha, područje između prsne kosti i pupka.) Taj je koncept odbačen kako se znanost razvijala i, na primjer, mogli smo pogledati pod mikroskopom i vidjeti bakterije, parazite i virusi. Značenje pojma se promijenilo, a liječnici su godinama koristili riječ “hipohondar” za opisivanje osobe koja ima uporan, često neobjašnjiv strah od ozbiljne medicinske bolesti.
Ali što ako ovaj drevni koncept bolesti koje nastaju u crijevima ima nešto istine? Mogu li neke od kroničnih bolesti s kojima se danas suočava naše društvo zapravo biti povezane s nefunkcionalnim gastrointestinalnim sustavom?
Izraz “propusna crijeva” u posljednje vrijeme privlači veliku pozornost na medicinskim blogovima i društvenim mrežama, no nemojte se iznenaditi ako vaš liječnik ne prepoznaje ovaj izraz. Propusna crijeva, koja se također nazivaju povećana crijevna propusnost, donekle su nova i većina istraživanja odvija se u temeljnim znanostima. Međutim, postoji sve veći interes za razvoj lijekova koji se mogu koristiti kod pacijenata za borbu protiv učinaka ovog problema.
Što su zapravo propusna crijeva?
Unutar našeg trbuha imamo opsežnu crijevnu sluznicu koja pokriva više od 370 kvadrata površine. Kada ispravno radi, stvara čvrstu barijeru koja kontrolira ono što se apsorbira u krvotok. Nezdrava sluznica crijeva može imati velike pukotine ili rupe, omogućujući djelomično probavljenoj hrani, toksinima i bakterijama da prodru u tkiva ispod. To može izazvati upalu i promjene u crijevnoj flori (normalne bakterije) koje mogu dovesti do problema unutar probavnog trakta i šire. Istraživački svijet danas doživljava procvat sa studijama koje pokazuju da promjene u crijevnim bakterijama i upale mogu igrati ulogu u razvoju nekoliko uobičajenih kroničnih bolesti.
Kome propuštaju crijeva i zašto?
Svi imamo određeni stupanj propusnih crijeva, jer ova barijera nije potpuno neprobojna (i ne bi trebala biti!). Neki od nas možda imaju genetsku predispoziciju i mogu biti osjetljiviji na promjene u probavnom sustavu, ali naš DNK nije jedini krivac. Moderni način života zapravo može biti glavni pokretač upale crijeva. Pojavljuju se dokazi da bi prehrana siromašna vlaknima te bogata šećerom i zasićenim mastima, mogla pokrenuti ovaj proces. Čini se da teška konzumacija alkohola i stres također narušavaju ovu ravnotežu.
Već znamo da povećana crijevna propusnost igra ulogu u određenim gastrointestinalnim stanjima kao što su celijakija, Crohnova bolest i sindrom iritabilnog crijeva. Najveće je pitanje mogu li propusna crijeva uzrokovati probleme negdje drugdje u tijelu. Neka istraživanja pokazuju da propusna crijeva mogu biti povezana s drugim autoimunim bolestima (lupus, dijabetes tipa 1, multipla skleroza), sindromom kroničnog umora, fibromijalgijom, artritisom, alergijama, astmom, aknama, pretilošću, pa čak i mentalnim bolestima. Međutim, još nemamo kliničkih studija na ljudima koje pokazuju takav uzrok i posljedicu.
Izvor: Unsplash
Put prema zdravijim crijevima
Iako je neobično čuti izraz “povećana crijevna propusnost” u većini liječničkih ordinacija, praktičari alternativne i integrativne medicine već desetljećima rade na liječenju crijeva kao početnom koraku u liječenju kroničnih bolesti. Druge kulture diljem svijeta često preporučuju posebne dijete kako bi se ljudi osjećali bolje. Čak je i u Sjedinjenim Državama uobičajeno vidjeti ljude koji mijenjaju način prehrane nakon što se razbole. Uobičajeni početni korak koji neki liječnici poduzimaju je uklanjanje hrane koja može izazvati upale i potaknuti promjene u crijevnoj flori. Među najčešćim su alkohol, prerađena hrana, određeni lijekovi i sva hrana koja može izazvati alergije ili osjetljivost.
Kako naovid Harvard Health Publishing, još uvijek postoje kontroverze o tome uzrokuje li propusnost crijeva razvoj bolesti izvan gastrointestinalnog trakta kod ljudi. Međutim, uvijek je dobra ideja jesti hranjivu, neprerađenu hranu koja pomaže u suzbijanju upale (i izbjegavati hranu za koju se zna da izaziva upalu), što može, barem u teoriji, pomoći u obnovi crijevne sluznice i donijeti veću ravnotežu crijevne flore. Ovaj recept bi vam mogao pomoći da se osjećate bolje, bez ikakvih nuspojava. Svakako vrijedi probati.