Atrofija masnih jastučića
Često starenje može sa sobom donijeti dodatnu težinu i masnoću, a jedno od mjesta gdje možete izgubiti “punjenje” su vaša stopala. To nije dobro, jer su vam potrebni jastučići kako biste zaštitili svoje zubiće od svakodnevnog cvokotanja. Zbog atrofije masnih jastučića u stopalu možete osjetiti bol u stopalu i peti. Cipele s jastučićima ili pjenasti umetci za cipele po narudžbi koji se nazivaju ortotika mogu pomoći. Ili vam ortoped može predložiti neki drugi tretman poput filer injekcija za nadomjestak masnog jastučića.
Mortonov neurom
Mortonova metatarzalgija vrlo je česta bolest stopala. Može ga imati čak jedna od tri osobe. Simptomi uključuju bol u prednjem dijelu stopala ili osjećaj kao da hodate po kamenu. Mnogo se češće događa kod starijih žena i kod onih koje nose visoke potpetice ili cipele s uskim prstima. Promjena obuće, jastučići za cipele i masaža mogu pomoći. Ako bol postane jača, liječnik vam može predložiti injekcije steroida ili operaciju.
Ispucale pete
Zrela koža proizvodi manje ulja i elastina, što je čini sušom i manje podatnom. Bez redovite njege vaše pete mogu otvrdnuti, popucati i boljeti. Prekomjerna težina pogoršava problem. Posebne kreme koje se zovu keratolitici pomažu skidanju tvrdog gornjeg sloja. Nastavite tretirati s kamen plovućcem kako biste uklonili mrtvu kožu. Nanesite hidratantni losion svaki dan. Ako vam pete nateknu i pocrvene, obratite se svom liječniku. Možda će vam trebati mast na recept.
Plantarni fasciitis
Imate bolove u donjem dijelu pete? Ovo stanje je razlog broj jedan. Plantarna fascija je dugi ligament koji se proteže duž tabana i podupire svod stopala. Ponovljeni napor, poput trčanja, ili čak svakodnevno naprezanje mogu ga iritirati, uzrokujući bol i ukočenost. Ako imate visoke svodove stopala ili imate višak kilograma, možda ste skloniji ovom problemu. Odmor, led, lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta i istezanje mišića potkoljenice mogu pomoći.
Urasli nokti
Ponekad bočna strana nokta (obično na nožnom palcu) uraste u kožu. Može se dogoditi u bilo kojoj dobi, ali je češći kod starijih osoba. Nožni prst može nateći, boljeti i inficirati se. Znojna stopala, prekomjerna tjelesna težina i dijabetes povećavaju vaše šanse za urasli nokat. Kako biste to spriječili, izbjegavajte prekratko rezanje noktiju na nogama ili nošenje tijesnih cipela. U teškim slučajevima liječnik će možda morati ukloniti korijen nokta.
Osteoartritis
Do vašeg 50. rođendana vaša stopala mogu prijeći 120.000 kilometara ili više. Sva ta istrošenost ili prethodna ozljeda mogu dovesti do osteoartritisa. To se događa kada se hrskavica, fleksibilno tkivo koje sprječava trenje istroši što uzrokuje trljanje kosti o kost. Većina ljudi koji ga dobiju stariji su od 65 godina.
Izvor:pexels
Ravno stopalo
Mnoge se bebe rađaju s ravnim stopalima, no kod više od 80% djece ono se spontano ispravlja. Neki odrasli imaju ravna stopala zbog ozljeda ili stanja poput pretilosti, dijabetesa i visokog krvnog tlaka. Tetive koje podupiru svod stopala se oštećuju i spljoštavaju vaša stopala što može boljeti. Ortoze, fizikalna terapija, proteze i operacije mogu pomoći
Tendinitis Ahilove tetive
Ahilovu tetivu koristite za savijanje stopala kada se penjete stepenicama ili se penjete na prstima. Starost i smanjena opskrba krvlju mogu oslabiti tetivu. Mogla bi vas boljeti peta ili stražnji dio gležnja. Odmor, hladni oblozi i lijekovi mogu pomoći u borbi protiv otekline. Nemojte ignorirati problem. Ponekad je potrebna i operacija.
Dijabetički ulkus stopala
Dijabetes može oštetiti vaše živce tako da možda nećete osjetiti male posjekotine ili rane. Stopala mogu trnuti, može se osjećati utrnulost ili probadajuća bol. Čirevi na stopalima mogu se pojaviti kao nešto malo poput mjehura, ali zatim postanu veći i inficirani. Oni su glavni uzrok amputacija kod osoba s dijabetesom. Držite razinu šećera u krvi pod kontrolom i često provjeravajte stopala. Odmah posjetite liječnika ako primijetite nešto čudno.
Giht
Giht je bolni oblik artritisa koji se najčešće javlja kod sredovječnih muškaraca. To se događa kada se otpadni produkt koji se zove mokraćna kiselina skupi u obliku kristala, često u nožnom palcu. Može nateći, ukočiti se i jako boljeti. Liječnik vam može propisati lijek za ublažavanje otekline. Vježbajte, jedite manje crvenog mesa i školjki, smanjite konzumaciju alkoholnih pića i slatkog te pijte puno tekućine kako biste spriječili novi nastanak problema.
Čukljevi
To su bolne koštane kvržice koje rastu duž unutarnje strane stopala u zglobu gdje se nožni palac spaja sa stopalom. Čukljevi rastu polako kako se nožni palac okreće prema unutra. Tijesne, uske cipele poput štikli mogu ih pogoršati. Zbog toga se čukljevi mnogo češće pojavljuju kod žena. Pomažu hladni oblozi, posebni jastučići i cipele koje nisu preuske. U ozbiljnim slučajevima liječnik može predložiti operaciju.
Koštane ostruge
Ove glatke koštane izrasline možete zamijeniti za čukljeve. S čukljevima, kosti nisu na svom mjestu. S druge strane, koštane ostruge su izrasline na rubovima kostiju vašeg stopala, često na peti, sredini stopala ili palcu. Ako postanu dovoljno veliki, gurnut će obližnje živce i tkiva i boljet će. Osteoartritis ili istegnuće tetive ili ligamenta mogu uzrokovati ove izrasline, koje su češće kako starite, osobito nakon 60. godine.
Burzitis
Male vrećice ispunjene tekućinom, zvane burze, pomažu obložiti vaše zglobove, kosti i tetive. Uzastopno kretanje ili trenje cipela može izazvati njihovo oticanje. U stopalu, prsti ili peta mogu postati crveni, natečeni i bolni. Led, jastučići i nesteroidni protuupalni lijekovi kao što su aspirin, ibuprofen i naproksen mogu pomoći. U teškim slučajevima može biti potrebna injekcija kortikosteroida ili čak operacija.
Čekićasti prst
To je abnormalno savijanje srednjeg zgloba nožnog prsta. Obično na “drugom” nožnom prstu, pored palca, ali može utjecati i na treći, četvrti ili peti nožni prst. Primijetit ćete neobičan oblik i možda ćete osjetiti bolove kada ga pomičete, kao i kurje oči ili žuljeve zbog trljanja nožnog prsta o cipelu. Liječnik to može liječiti posebnom obućom, lijekovima protiv bolova, a ponekad i operacijom.
Kandžasti prsti
Ova vrsta deformiranog stopala slična je čekićastom prstu, ali umjesto samo srednjeg zgloba, kandžasti prsti utječu na zglobove koji su najbliži vrhovima prstiju. Prsti vam se savijaju i zarivaju ravno u pod ili potplate cipela. Nožni prsti postaju tvrđi s godinama. Ako ih možete pomaknuti, pokušajte s vježbama jačanja poput podizanja stvari nožnim prstima.
Prijelomi
Kod žena, hormonalne promjene koje dolaze s menopauzom mogu smanjiti gustoću kostiju (osteoporoza) i olakšati lomove kostiju, uključujući one u stopalima. Muškarci također mogu imati lomljivije kosti kako stare. Fraktura treba nekoliko tjedana mirovanja da zacijeli. Kosti možete ojačati vježbanjem, promjenom prehrane, a možda i lijekovima. Pitajte svog liječnika o rizicima i o tome što bi vama najviše pomoglo.
Gljivične infekcije
Manje elastična koža i slabiji imunitet mogu izazvati više gljivičnih infekcija kod starijih osoba. Taban vam se može ljuštiti i svrbjeti. Ako se ne liječi, infekcija se može proširiti na nokte na nogama. Liječenje uključuje antifungalne kreme, a ponekad i tablete. Gljivice je teško ubiti, stoga koristite lijek onoliko dugo koliko je propisano. Savjet: Ne mažite osip kremom s kortizonom. Oni slabe obranu kože i pogoršavaju infekciju.