Qliniqa.hr

Studija otkriva: Ako bolujete od dugotrajnog COVID-a ovaj dodatak prehrani može pomoći

Vitamini i suplementi

Piše: nr

srijeda, 18. listopada 2023.

Kreatin kao dodatak prehrani može ublažiti osjećaj umora i druge simptome povezane s dugotrajnim COVID-om.

Danas se često koristi kao dodatak vježbanju jer pomaže stanicama proizvesti energiju.

Sudionici istraživanja u Njemačkoj koji su dobivali kreatin šest mjeseci nakon prijave simptoma dugotrajnog COVID-a pokazali su poboljšanje u usporedbi s drugima koji su primali placebo. Kreatin ublažava simptome poput umora, bolova, glavobolja, gubitka okusa, problema s disanjem i koncentracijom ili “moždanom maglom”.

Dugotrajni COVID također je povezan sa zbunjujućim nizom drugih simptoma, uključujući probleme sa spavanjem, vrtoglavicu, bol u prsima, depresiju i anksioznost.

Osobe sa sindromom post-virusnog umora možda neće moći obavljati aktivnosti koje su bez problema obavljale prije COVID-19. Također mogu imati problem sa spavanjem i teško se oporaviti od napora.

Studija provedena u Njemačkoj i objavljena u Food Science and Nutrition pratila je učinak kreatina na 12 osoba u dobi od 18 do 65 godina kod kojih je u posljednja tri mjeseca potvrđen COVID-19.

Što je kreatin?

Kreatin se prirodno pojavljuje u ljudskom tijelu, gdje postoji kao fosfokreatin, koji ima središnju ulogu u održavanju koncentracije adenozin trifosfata (ATP).

Sve naše stanične funkcije oslanjaju se na stalnu regeneraciju ATP-a koji pohranjuje i prenosi energiju potrebnu za sve životne procese u organizmu, pojašnjava Medical News Today.

Dr. Sergej Ostojic pretpostavio je kako “povoljni učinci kreatina u dugotrajnom COVID-u mogu obuhvatiti ne samo njegovu ulogu u recikliranju ATP-a za potporu metabolizma u mozgu i mišićima, već i njegova protuupalna, antioksidacijska i neuromodulatorna djelovanja.”

Prof. Lloyd sa Sveučilišta New South Wales, koji nije bio uključen u studiju, izrazio je zabrinutost kako bi produljeno uzimanje kreatina moglo rezultirati povećanjem razina staničnog kreatina i fosfokreatina, kao što je i sama studija pokazala.

“Nema dokaza za nedostatak kreatina kod sindroma post-virusnog umora, fibromialgije ili dugotrajnog COVID-a”, upozorio je prof. Lloyd.

“Ranije ove godine, potvrdili smo da pacijenti koji boluju od dugotrajnog COVID-a imaju niže razine kreatina u mozgu i mišićima u usporedbi sa zdravim kontrolnim osobama”, dr. Sergej Ostojic.

Iako je prof. Lloyd rekao kako je “studija općenito dobro osmišljena”, smatrao ju je “previše malom da bi imala smisla”.

Dr. Ostojic se ne slaže i smatra studiju “statistički ispravnom”. Napomenuo je postojanje ograničenja broja ljudi koje su istraživači mogli uzeti u studiju zbog neugodnosti i visokih troškova.

Podaci za studiju prikupljani su od listopada 2021. do svibnja 2022., usred pandemije COVID-19.

“Koristili smo relativno pouzdanu metodologiju koja uključuje neinvazivnu procjenu različitih metabolita unutar mozga i mišića kod pacijenata s dugotrajnim COVID-om”, rekao je dr. Ostojic.

Qliniqa.hr

Kreatin se prirodno pojavljuje u ljudskom tijelu. Izvor: Pexels

Je li kreatin siguran za korištenje?

Dr. Ostojic je izrazio zabrinutost zbog veličine njegove studije. Pozvao je na dodatna, veća istraživanja kako bi se potvrdili nalazi studije i kako bi se detaljnije pogledao učinak kreatina na pacijente s dugotrajnim COVID-om.

“Još jedan aspekt naše studije koji bih želio komentirati povezan je s činjenicom kako pacijenti s dugotrajnim COVID-om nisu prijavili veće nuspojave uzimanja kreatina u našoj studiji pa smatramo kreatin sigurnim kada se daje u ovoj dozi do šest mjeseci”, istaknuo je dr. Sergej Ostojic, a prof. Lloyd je zaključio: “Čini se sigurno. Potrebna je neovisna replikacija istraživanja.”