Dok mi nastojimo normalno živjeti s COVID-19, liječnici nastoje saznati više o razlozima zašto infekcije mogu varirati od asimptomatskih do vrlo ozbiljnih. Mnogi istraživači i liječnici vjeruju da je upala uzrok teške bolesti COVID-19. To je zbog virusa koji uzrokuje “citokinsku oluju” koja može nepovoljno utjecati na organe u tijelu pacijenta, uključujući srce i pluća
Novo istraživanje sa Sveučilišta Northwestern i Sveučilišta Wisconsin, međutim, ukazuje na bakterijsku upalu pluća kao uzrok mnogih teških smrti od COVID-a.
Istraživači su pomoću strojnog učenja za analizu podataka otkrili da je polovica teško bolesnih pacijenata s COVID-om, kojima je bio potreban respirator, imala bakterijsku upalu pluća kao sekundarnu infekciju. Nisu pronašli dokaze citokinske oluje kod ovih pacijenata; umjesto da umru od oštećenja ili otkazivanja organa zbog COVID-a, umrli su od upale pluća, navode sa Sveučilišta.
“Kritično bolesni pacijenti koji su se oporavili od upale pluća imali su veću vjerojatnost za preživljavanjem,” rekao je dr. Benjamin D. Singer, viši autor studije, profesor pulmološke medicine i liječnik Northwestern Medicine za plućne i intenzivne njege u Chicagu.
Tko je u opasnosti od teškog oblika COVID-19?
- Stariji od 50 godina, posebno stariji od 65 godina
- Osobe s ozbiljnim medicinskim stanjima uključujući astmu i druge respiratorne bolesti
- Osobe s dijabetesom
- Osobe s bolestima srca
- Osobe koje su zaražene HIV-om
- Osobe koje imaju dijagnosticirane bolesti bubrega, jetre, oslabljen imunološki sustav i pretilost.
- Trudnice
- Fizički neaktivne osobe
- Pušači
Pneumokokna bolest je termin koji se koristi za bolesti koje uzrokuje bakterija Streptococcus pneumoniae, poznata i kao pneumokok.
Ozbiljne bolesti koje pneumokok može uzrokovati su upala pluća, meningitis i febrilne bakterijemije, dok su upala srednjeg uha (otitis media), bronhitis i upala sinusa (sinusitis) obično blaže manifestacije bolesti uzrokovane pneumokokom.
Pneumokok se prenosi direktnim kontaktom s respiratornim izlučevinama oboljele ili zdrave osobe koja je kliconoša (nositelj) pneumokoka, navodi se na stranicama HZJZ-a.
U razvijenim se zemljama teški oblici bolesti javljaju uglavnom u djece ispod dvije godine života i u starijih osoba. Slabiji imuni sustav povećava mogućnost infekcije i razvoja bolesti. Sve je češće prisutna rezistencija pneumokoka na konvencionalne antibiotike, što dodatno iziskuje pronalaženje drugih efikasnih metoda kontrole pneumokokne bolesti, kao primjerice cjepiva.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo osigurao cjepivo protiv pneumokoka
Kako se liječi teški COVID?
Ako je pacijent pozitivan na testu za COVID i ima gore navedene faktore rizika, njegov liječnik može propisati jedan od tri lijeka za sprječavanje napredovanja bolesti: molnupiravir, Paxlovid ili remdesivir, stoji u Smjernicama za liječenje oboljelih od koronavirusne bolesti Ministarstva zdravstva RH.
Ako je bolesnik hospitaliziran, može se dati dodatna terapija lijekovima koji smanjuju upalu, kao i terapija krvnom plazmom. Pacijenti će također biti liječeni za sve druge infekcije koje imaju, zbog čega je važno odmah obavijestiti liječnike o novim simptomima.