Qliniqa.hr

Zašto je probir raka debelog crijeva važan?

Zdravlje

Piše: dtm

ponedjeljak, 4. rujna 2023.

Zdravlje crijeva trenutno je vruća tema. Nažalost, mnogi dodaci prehrani, dijete i modni trendovi koji se hvale na internetu nisu u potpunosti potkrijepljeni znanošću. Ali jedna stvar koju možete učiniti, a koja dokazano pomaže u osiguravanju zdravih crijeva, jest napraviti pregled na rak debelog crijeva.

Tijekom pandemije COVID-19 mnogi su preventivnu skrb stavili u drugi plan. Kao rezultat toga, vidjeli smo porast dijagnoza raka debelog crijeva zbog kašnjenja ili nedostatka probira.

Rak debelog crijeva pogađa sve spolove i sve rase i jedan je od najsmrtonosnijih. Ali jeste li znali da je to i jedan od onih koji se najviše mogu spriječiti? Probir raka debelog crijeva osmišljen je za pronalaženje raka prije nego što uznapreduje ili uklanjanje polipa prije nego što imaju priliku prerasti u rak. Studije su pokazale niže stope smrtnosti s programima probira.

Qliniqa.hr

HZJZ: od raka debelog i završnog crijeva u Republici Hrvatskoj obolijeva godišnje prosječno oko 3000 osoba oba spola, a oko 2000 ih umire, što je stabilni trend u posljednjih nekoliko godina. U 2015. rak debelog crijeva je otkriven u 3229 osoba, a u 2017. godini od te bolesti umrlo je 2037 osoba, te je to peti uzrok smrti u Hrvatskoj.

Nažalost, viđamo sve više i više dijagnoza raka kod mlađih pacijenata. Ranije smjernice preporučivale su početak probira raka debelog crijeva u dobi od 50 godina za osobe s prosječnim rizikom, no ta je dob sada spuštena na 45 godina.

Što je rak debelog crijeva?

Kolon je drugo ime za debelo crijevo. Rektum je njegov krajnji dio. Rak debelog crijeva počinje iz normalnog tkiva koje se transformira u malu izraslinu zvanu polip, koja se zatim može razviti u rak. Za razvoj raka debelog crijeva često je potrebno 10-15 godina.

Koji su simptomi raka debelog crijeva?

Rak debelog crijeva često nema simptoma (može se reći da je asimptomatski). Zbog toga se preporuča pregled svima starijma od 45 godina. Neki ljudi imaju simptome poput krvi u stolici, bolova u trbuhu ili leđima, gubitka tjelesne težine, anemije, umora, promjene u navici pražnjenja crijeva.

Tko ima povećan rizik od raka debelog crijeva?

Dobivanje odgovora može zahtijevati nekoliko neugodnih razgovora za stolom s vašom obitelji. Pitajte svoje roditelje jesu li u prošlosti imali rak debelog crijeva ili su im tijekom kolonoskopije uklonjeni veliki polipi. Pitajte svoju braću i sestre o njihovim iskustvima. Ako imate rak debelog crijeva u svojoj obitelji, možda ćete morati početi s probirom prije 45. godine. Ako imate povijest upalne bolesti crijeva, poput ulceroznog kolitisa ili Crohnove bolesti, možda ćete trebati češće preglede jer bi vaš rizik mogao biti veći.

Qliniqa.hr

Koje su opcije pregleda?

Test koji se zove kolonoskopija je zlatni standard. Liječnik koristi dugu, savitljivu cijev s kamerom na kraju kako bi pregledao vaše debelo crijevo. Ako vide polipe, mogu ih ukloniti prije nego što se transformiraju u rak. Ako je vaša prva kolonoskopija normalna, proći će 5-10 godina prije nego što budete trebali još jednu.

Sličan test poznat kao sigmoidoskopija je još jedna opcija, ali liječniku omogućuje da vidi samo dio vašeg debelog crijeva. Budući da je priprema ista pijenje laksativa dan prije i uzimanje sedativa preporučuje se potpunom kolonoskopija.

Postoji i CT kolonoskopija, ali se koristi ograničeno jer ju osiguranje ne pokriva. Priprema je ista, ali test nije invazivan. Dostupni su i setovi testova koji provjeravaju abnormalni DNK ili krv u uzorku stolice. Ako je ovo pozitivno, trebat ćete kolonoskopiju kao kontrolu svake tri godine

Kako mogu spriječiti rak debelog crijeva?

Provjera, provjera, provjera! Cilj je pronaći visokorizične lezije prije nego što postanu uznapredovale. Kada se otkrije rak debelog crijeva u ranijim fazama, veća je vjerojatnost da će se izliječiti, a liječenje je manje invazivno uz lakši oporavak.

Što se tiče promjena načina života, studije povezuju konzumaciju crvenog mesa i prerađenog mesa s većim rizikom od raka debelog crijeva. Održavanje zdrave tjelesne težine i redovito vježbanje mogu pomoći. Izbjegavajte pušenje i pijte alkohol u umjerenim količinama, jedno piće dnevno za žene i dva pića dnevno za muškarce. Naoružajte se informacijama i saznajte svoju obiteljsku anamnezu kako biste odlučili trebate li se pregledati prije 45. godine.

Ako sada ne odvojite vrijeme za svoje zdravlje, možda ćete kasnije morati odvojiti vrijeme za svoju bolest. Rak debelog crijeva trebao bi se moći spriječiti, liječiti i pobijediti. Kolonoskopija je najbolji način da provjerite jesu li vaša crijeva zdrava.