Qliniqa.hr

Znanstvenici su razvili lijek koji sprječava debljanje čak i ako se jede samo nezdrava hrana

Lijekovi

Piše: dtm

nedjelja, 31. prosinca 2023.

Miševi hranjeni hranom s visokim udjelom šećera i masnoća veći dio svog života uspjeli su izbjeći debljanje i zaštititi svoju jetru kada su bili liječeni eksperimentalnim novim lijekom.

Lijek male molekule razvio je tim predvođen Zdravstvenim znanstvenim centrom Sveučilišta Texas u San Antoniju (UT Health San Antonio). Poznat po svom kemijskom akronimu CPACC, djeluje tako da ograničava ulazak magnezija u mitohondrije, dijelove stanice zadužene za stvaranje energije i sagorijevanje kalorija.

Mitohondrijske abnormalnosti upletene su u niz bolesti, uključujući pretilost, dijabetes i kardiovaskularne bolesti. “Ova su otkrića rezultat nekoliko godina rada”, ističe molekularni biokemičar Madesh Muniswamy i jedan od autora novog istraživanja.

nezrava hrana, ultra-prerađena hrana

Istraživači su otkrili novi lijek dok su proučavali učinak brisanja specifičnog gena. Izvor:Canva

Zajedno s kalcijem, kalijem i natrijem, magnezij je jedan od četiri glavna pozitivno nabijena iona koji doprinose staničnim funkcijama u tijelu na više načina.

U stvari, magnezij igra mnoge važne uloge u održavanju zdravlja, kao što je regulacija šećera u krvi i krvnog tlaka te pomaže u izgradnji jakih kostiju, ali previše magnezija usporava proizvodnju energije u mitohondrijima.

“Djeluje kao kočnica, potičući usporavanje”, primjećuje biolog Travis Madaris, također jedan od autora rada.

Istraživači su otkrili novi lijek dok su proučavali učinak brisanja specifičnog gena MRS2, istraživali su učinke dugotrajne zapadnjačke prehrane s visokim udjelom masti, šećera i kalorija na normalne miševe u usporedbi s miševima čiji je gen MRS2 izbrisan.

Brisanje MRS2 dovelo je do mršavijih, zdravih miševa s poboljšanim metabolizmom šećera i masti u njihovim mitohondrijima, unatoč konzumiranju zapadnjačke prehrane počevši od 14 tjedana starosti, do godinu dana (dugo razdoblje u životu miša).

Qliniqa.hr

Lijek djeluje tako da inhibira magnezijeve kanale koje taj gen kodira. Izvor:Canva

Jetra igra ključnu ulogu u regulaciji metabolizma šećera i masti kao odgovor na jelo i post. Iako je prilično robustan organ, on ima svoje granice. Nije bilo znakova bolesti masne jetre u jetri ili masnom tkivu kod miševa bez MRS2, što može biti posljedica neuravnotežene prehrane, pretilosti ili dijabetesa tipa 2.

“Smanjenje mitohondrijskog magnezija ublažilo je štetne učinke dugotrajnog prehrambenog stresa”, pojasnio je biolog i suvoditelj istraživanja Manigandan Venkatesan. U daljnjim eksperimentima s primjenom CPACC-a, tim je primijetio učinke usporedive s brisanjem gena MRS2.

Lijek djeluje tako da inhibira magnezijeve kanale koje taj gen kodira. Ponovno je rezultiralo mršavim, zdravim miševima zbog smanjenog unosa magnezija u mitohondrije.

Naravno, rezultati na miševima ne moraju se nužno odnositi na ljude, a autori studije napominju da ona ima neka ograničenja. Kako bi oponašali metabolički sindrom kod ljudi, njihova metoda koristi dugotrajni prehrambeni stres. Podvrgavanje sustava kratkotrajnom prehrambenom stresu moglo bi pomoći u razjašnjavanju glavnih učinaka brisanja MRS2.

 

Također, istraživači kažu da korištenje metode potpunog brisanja MRS2 onemogućuje promatranje kako svako tkivo utječe na regulaciju metabolizma, piše ScienceAlert. S obzirom na rasprostranjenost MRS2, oni naglašavaju važnost daljnjeg istraživanja njegovih učinaka na različite organe poput mozga, srca, bubrega, pluća i skeletnih mišića.

Istraživači su podnijeli patentnu prijavu za CPACC. “Lijek koji može smanjiti rizik od kardiometaboličkih bolesti kao što su srčani i moždani udar, te također smanjiti učestalost raka jetre, koji može uslijediti nakon bolesti masne jetre, imat će ogroman utjecaj”, kaže Muniswamy. “Nastavit ćemo s njegovim razvojem.”