Dentalni kirurzi upozoravaju na porast dentalnih problema povezanih s promicanjem određenih praksi bez liječničkog nadzora.
Brojni tretmani i beauty savjeti koji se potiču na društvenim mrežama dovode sve više pacijenata do ozbiljnog ugrožavanja oralnog zdravlja. Stomatolozi ponovno upozoravaju na posljedice neodobrenih praksi koje se provode bez medicinskog nadzora.
Ovi trendovi često imaju estetski cilj, a pogađaju uglavnom mlađu i žensku populaciju. Jedna od najnovijih modnih praksi, onih “zuba morskog psa”, sastoji se od brušenja zuba kako bi se na njih stavile ljuskice, uz obećanje zvjezdanog osmijeha. U praksi, postavljanje ljuskica po narudžbi zahtijeva lagano zaglađivanje površine zuba, zatim lijepljenje keramičkih ljuskica na vrh. Ali nedavno su TikTok influenceri putovali čak do Dubaija i Turske, misleći da bi mogli imati koristi od ovog tretmana, i završili s punim krunama. Pune krunice rezervirane su za oštećene ili slomljene zube jer zahtijevaju uklanjanje velikog volumena zubnog tkiva. Činiti to za zdrave zube jednako je prakticiranju sakaćenja s rizikom umrtljivanja tih zuba.
Destruktivna ortodoncija
Stomatolozi su također nemoćni pred pacijentima koji su neprikladno koristili ortodontske tretmane za poravnavanje zuba. Međutim, zlouporaba ovih uređaja može dovesti do pomaka zuba, problema s okluzijom, pa čak i oštećenja korijena. Gubitak zuba jedna je od najtežih komplikacija.
Rizici neadekvatnih proizvoda
Isto tako, iluzorno je razmišljati o dobivanju besprijekornog osmijeha s proizvodima za posvjetljivanje koji se prodaju u slobodnoj prodaji u obliku pasta za zube, pudera ili gelova za nanošenje. Ovi proizvodi sadrže različite količine sredstava za izbjeljivanje, uključujući vodikov peroksid ili karbamid peroksid. Prema europskim propisima, njihova najveća koncentracija je 6% za proizvode rezervirane za dentalne kirurge, a samo 0,1% za proizvode koji se prodaju u ljekarnama, supermarketima i kozmetičkim salonima.
Ugrožena vitalnost zuba
Ovi proizvodi doista mogu dovesti do učinaka suprotnih od očekivanih. Ako pacijent ima karijes ili bolest desni, postoji opasnost da proizvod prodre unutar zuba, utječući na zubnu pulpu, što uzrokuje gubitak vitalnosti i veći rizik od klimanja zuba. Osim toga, stručnjaci ističu neučinkovitost ovih proizvoda za izbjeljivanje na rekonstruiranim zubima. Pacijent stoga riskira da završi s nejednakom bojom između prirodnih zuba, na koje proizvod djeluje, i rekonstruiranih zuba, na koje nije aktivan.
Što se tiče proizvoda na bazi ugljena, kao što su neke paste za zube, one uklanjaju samo takozvane površinske mrlje koje su povezane s našim stilom života (konzumacija kave, čaja, duhana itd.). Problem sa zrncima ugljena je njihov abrazivni učinak. Učinkovito eliminiraju neželjeno bojenje, ali i sloj cakline koji štiti zub, čime se izlaže tkivo ispod koje se zove dentin.
Stomatološke udruge i zdravstvene vlasti stoga pozivaju korisnike da ostanu oprezni s obećanjima obmanjujućih reklama.