Određene životne navike mogu poboljšati vaš vid i zdravlje očiju, a godišnji oftalmološki pregled može pomoći u ranom otkrivanju oštećenja prije nego što se pogoršaju.
Oči koristimo za obavljanje svakodnevnih zadataka. Zato je važno očuvati njihovo zdravlje kako bismo vidjeli što bolje i očuvali svoju neovisnost.
Ako to ne učinimo, kvaliteta našeg vida mogla bi se smanjiti zbog kombinacije faktora vezanih uz dob i način života.
Ove jednostavne smjernice mogu vam pomoći očuvati zdravlje vašeg vida.
1. Jedite dobro
Konzumiranje uravnotežene prehrane bogate hranjivim tvarima može pomoći vašem vidu. Studije su otkrile kako omega-3 masne kiseline igraju ulogu u smanjenju očnih bolesti i suhih očiju povezanih sa starenjem.
Evo popisa namirnica bogatih omega-3 masnim kiselinama koje možete uključiti u svoju prehranu:
- lisnato povrće: špinat, kelj, prokulice
- riba: losos, srdela, bakalar
- orašasti plodovi i sjemenke, poput oraha, chia sjemenki i lanenih sjemenki, također su dobar izvor omega-3 masne kiseline.
Konzumiranje uravnotežene prehrane bogate hranjivim tvarima može pomoći vašem vidu. Izvor Canva
2. Nosite sunčane naočale kako biste zaštitili oči
Sunce zrači ultraljubičastim (UV) zrakama koje se ne mogu vidjeti golim okom. Iako su UV zrake poznate po izazivanju opekotina od sunca, dugotrajna izloženost UV zrakama također može biti štetna za vaše oči, navodi Ncoa.org, uzrokujući kratkoročna i dugoročna oštećenja.
Primjer kratkotrajnog oštećenja je nemogućnost gledanja nakon što ste proveli vrijeme na padinama ili lopatom čistili snijeg. To se zove snježno sljepilo, a uzrokovano je UV zrakama koje se odbijaju od leda i snijega.
Snježno sljepilo ćete primijetiti tek kad uđete unutra, a ono obično nestane za nekoliko sati. Dugotrajna oštećenja nastaju nakon godina izloženosti suncu i rezultiraju kataraktom ili sivom mrenom i makularnom degeneracijom.
Kako biste zaštitili oči od sunca kada ste vani, nosite sunčane naočale s UV zaštitom i šešir s obodom.
3. Vodite računa o svom zdravstvenom stanjem kako biste smanjili rizik
Prema nedavnom istraživanju Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), loše zdravlje povezano je s kroničnim bolestima i starijim osobama s oštećenjem vida.
Zbog starenja stanovništva, očekuje se povećanje javnog zdravstvenog tereta oštećenja vida i kroničnih bolesti.
Određena zdravstvena stanja mogu utjecati na zdravlje vaših očiju, uključujući dijabetes, visoki krvni tlak i bolesti srca.
Smanjite rizik od razvoja očnih bolesti upravljajući svojim kroničnim stanjem(ima) kako biste mogli obavljati svakodnevne zadatke i sudjelovati u društvenim aktivnostima
4. Ograničite vrijeme provedeno ispred ekrana kako biste smanjili nelagodu s vidom
Korištenje pametnih telefona, tableta i računala za gledanje emisija, igranje igara i povezivanje s obitelji i prijateljima postalo je dio svakodnevnog života.
Međutim, dugotrajno gledanje u ekran može uzrokovati naprezanje očiju, zamagljen vid i suhe oči.
Nemojte zaboraviti napraviti pauze kada koristite svoje uređaje. Možete pokušati s pravilom 20-20-20 – svakih 20 minuta odmaknite pogled oko 20 stopa (6 metara) ispred sebe na 20 sekundi.
Izvođenje ove brze vježbe moglo bi smanjiti napor. Ako počnete osjećati bilo kakvu nelagodu s vidom, svakako razgovarajte sa svojim oftalmologom.
Optometrist (inženjer očne optike) ili oftalmolog može obaviti rutinske preglede očiju kako bi provjerio vaš vid i zdravlje vaših očiju. Izvor:Canva
5. Zakažite godišnji oftalmološki pregled
Najbolji način za provjeru zdravlja očiju je godišnji pregled kod oftalmologa.
Mnoge uobičajene očne bolesti, kao što su glaukom, dijabetička bolest oka i makularna degeneracija povezane su sa starenjem i ne pokazuju znakove upozorenja, ali ih vaš oftalmolog može otkriti prije nego što se pogoršaju.
Optometrist (inženjer očne optike) ili oftalmolog može obaviti rutinske preglede očiju kako bi provjerio vaš vid i zdravlje vaših očiju.
Oftalmolog vam može preporučiti i detaljni pregled vida širenjem zjenica jer se samo tako ove bolesti mogu otkriti u ranim fazama.