Žene u menopauzi koje imaju česte valunge tijekom sna mogu imati povećan rizik od razvoja Alzheimerove bolesti.
Žene su u većem riziku od Alzheimerove bolesti nego muškarci. Dvije trećine ljudi s degenerativnom neurološkom bolešću su žene.
Smanjena razina estrogena nakon menopauze mogao bi biti jedan od razloga, iako točan uzrok ostaje nepoznat. Valunzi su povezani s lošim radom pamćenja i promjenama u strukturi, funkciji i povezanosti mozga.
Potencijalna veza između menopauze i Alzheimerove bolesti
Žene koje imaju valunge tijekom sna mogu imati povećan rizik od razvoja Alzheimerove bolesti. Izvor: Unsplash
Istraživači sa Sveučilišta Pittsburgh i Sveučilišta Illinois pratili su valove vrućine pomoću prijenosnih senzora za praćenje promjena temperature kože među 250 sredovječnih žena, a zatim su usporedili svoje podatke s pojavom biomarkera koji ukazuju na povećani rizik od Alzheimerove bolesti među ispitivanom populacijom.
Izvijestili su o povezanosti između valova vrućine i noćnog znojenja te povećanog hiperintenziteta bijele tvari, biomarkera za bolesti malih krvnih žila u mozgu koje mogu dovesti do bolesti poput demencije, navodi Medical News Today.
“S obzirom na negativan učinak Alzheimerove bolesti na kvalitetu života i financijski teret, trebamo što više učiti o mogućim uzrocima i znakovima upozorenja kako bismo bili proaktivni prije početka bolesti,” ističe Stephanie Faubion.
Žene koje imaju valunge i noćno znojenje često imaju poremećen san. Izvor: Pexels
Zdravstveni učinci valunga
Valovi vrućine, noćno znojenje, loš san i moždana magla su među najčešćim simptomima žene tijekom perimenopauze i menopauze.
“Mnoge će se žene slabije prisjećati riječi i neće se osjećati kognitivno oštro,” pojašnjava dr. Mindy Goldman. “Žene koje imaju valunge i noćno znojenje često imaju poremećen san, a loš san može utjecati na pamćenje i prisjećanje. Ranije se smatralo kako su valovi vrućine i noćno znojenje više smetnja, a ne potencijalni pokazatelj zdravstvenih problema. To se sada mijenja.”
“Ova studija pridodaje našem saznanju kako valunzi nisu samo smetnja i kako stvarno mogu imati utjecaja na zdravstvene rizike”, navodi Goldman. “Iako moždana magla na koju se žene često žale nije isto što i pravi kognitivni gubitak, ova studija zapravo ukazuje na mehanizam kojim valovi vrućine i noćno znojenje mogu utjecati na razvoj demencije i drugih neuroloških bolesti poput moždanog udara.”
Menopauza ima važne učinke na cjelokupno zdravlje žena i simptome menopauze ne treba ignorirati. Žene s noćnim valovima vrućine trebale bi to shvatiti kao poziv na buđenje i učiniti što mogu kako bi se pobrinule za svoje zdravlje.
U ovom trenutku, neki od najboljih načina za očuvanje zdravlja mozga su redovito vježbanje, zdrava prehrana, adekvatno spavanje, liječenje bilo kakvih stanja mentalnog zdravlja i liječenje svih faktora rizika kao što su visoki krvni tlak i dijabetes.