Vjerojatno razmišljate o plivačkom uhu kao o nepoželjnom suveniru s godišnjeg odmora. I dok se bolno stanje uha često povezuje s plivanjem u moru ili bazenu, možete ga dobiti i na suhom.
Bez obzira kako ste dobili plivačko uho, nakon što naučite prepoznavati znakove, imate mnogo mogućnosti za liječenje.
Plivačko uho ili akutni otitis externa jest infekcija u vašem ušnom kanalu, cijevi koja ide od otvora na vanjskoj strani uha do bubnjića.
Plivačko uho razlikuje se od obične infekcije uha koju vaše malo dijete često dobije nakon prehlade. To su upale srednjeg uha ili otitis media, a događaju se dublje u uhu, iza bubnjića.

Ako imate bol u uhu, nemojte čekati, odmah posjetite svog liječnika. Izvor: Pexels
Plivačko uho obično uzrokuje bakterija, no ponekad ga može uzrokovati virus ili gljivica.
Simptomi koje možete imati su:
- svrbež u uhu
- bol, koja može postati jaka
- problemi sa sluhom (zvuk se može činiti prigušenim jer vam ušni kanal otiče)
- tekućina ili gnoj istječu iz uha
- crvenilo ili oteklina u uhu.
Ako vas boli kada povlačite ili pritišćete uho, možda imate plivačko uho.

Plivačko uho najčešće se javlja kod djece. Izvor: Pexels
Većinu vremena vaše se uho samo bori protiv bakterija koje uzrokuju plivačko uho. Za to možete zahvaliti ušnom vosku koji pomaže u zaštiti ušnog kanala od oštećenja i otežava razvoj klica. Ali ako se koža izgrebe, klice mogu ući u vaš ušni kanal i izazvati infekciju.
Plivačko uho možete dobiti ako:
- gurate stvari u uho, primjerice štapiće za čišćenje ušiju, što može ukloniti zaštitni ušni vosak ili ogrebati vašu kožu. Čak i čepići za uši i slušna pomagala mogu imati takav učinak, osobito ako ih često koristite.
- vam se vlaga zadržala u uhu. Kada voda zapne u ušnom kanalu, nakon plivanja ili nakon što ste se namakali u kadi ili se čak samo otuširali, može ukloniti dio ušnog voska i omekšati kožu, što klicama olakšava ulazak, stvarajući vlažnu okolinu za razmnožavanje bakterija.
Vlaga u zraku i znoj mogu uzrokovati isti problem. Klice vole toplo, mokro mjesto za rast, pa će vlaga zarobljena u vašem uhu biti savršena za njih.

Temeljito osušite uši nakon plivanja ili tuširanja. Izvor: Canva
Druge stvari mogu igrati ulogu, poput:
- godina. Iako se plivačko uho može dogoditi svakome, najčešće se javlja kod djece.
- uskih ušnih kanala. Djeca često imaju male ušne kanale koji nemaju dobru drenažu.
- kožnih reakcija i stanja. Ponekad proizvodi za kosu, kozmetika i nakit mogu iritirati vašu kožu i povećati izglede za plivačko uho. Kao i kožni problemi poput ekcema i psorijaze.
Plivačko uho nije zarazno, ne može se širiti s jedne osobe na drugu, umiruje CDC.
Prevencija:
- držite uši suhima
- temeljito osušite uši nakon plivanja ili tuširanja
- posavjetujte se sa svojim liječnikom o korištenju kapi za sušenje ušiju nakon plivanja
- ne stavljajte predmete u ušni kanal
- ne pokušavajte ukloniti ušni vosak jer pomaže u zaštiti ušnog kanala od infekcije.
Pročitajte više:
Ako imate bol u uhu, nemojte čekati, odmah posjetite svog liječnika. Brzo liječenje može spriječiti pogoršanje infekcije.
Vjerojatno ćete dobiti kapi za uši koje mogu sadržavati antibiotike, steroide ili druge sastojke za borbu protiv infekcije i pomoć kod oteklina. U nekim slučajevima, možda ćete morati uzimati i oralni antibiotik, navodi WebMD.
U većini slučajeva bit će vam bolje kroz dva dana od početka liječenja, ali ponekad se plivačko uho može pogoršati ili dovesti do drugih problema, kao što su:
- dugotrajno kronično plivačko uho, kada ne nestane unutar tri mjeseca
- druge infekcije, ponekad se bakterije mogu proširiti dublje. Može doći do maligne otitis externe, rijetkog stanja kada se infekcija preseli u kost i hrskavicu u glavi. To predstavlja hitan medicinski slučaj, a najčešće se javlja kod starijih osoba s dijabetesom i osoba s HIV-om ili drugim problemima imunološkog sustava.
Uvijek se obratite svom liječniku ako primijetite bilo kakve znakove infekcije uha, ako osjećate vrtoglavicu ili zujanje u ušima, što znači da možda imate ozbiljniji problem koji treba pregledati.
Također, nazovite svog liječnika ako imate:
- jaku bol
- osip na tjemenu ili u blizini uha. Možda imate seboreični dermatitis ili herpes zoster (herpes zoster).