Qliniqa.hr

Koliko često biste se trebali vagati, ako uopće?

Zdravlje

Piše: nr

nedjelja, 4. kolovoza 2024.

Često se u zdravstvu raspravlja o vrijednosti skromne kupaonske vage. Neki stručnjaci zagovaraju svakodnevno vaganje kako bi se promicala odgovornost za kontrolu tjelesne težine, osobito kada slijedimo dijetu i program vježbanja kako bismo izgubili težinu.

Drugi predlažu potpuno odustajanje od vaganja, tvrdeći da može izazvati negativne psihološke reakcije i nezdrava ponašanja kada nam se ne sviđa ili ne razumijemo broj koji vidimo na vagi.

Ako kod kuće imate vagu, možete se vagati bilo kada, ali koliko često biste se trebali vagati? To pitanje nema jednoznačan odgovor.

Ukratko, koliko često ćete se vagati ovisi o čimbenicima kao što su vaši ciljevi kontrole tjelesne težine, preporuke vašeg liječnika i utječe li vaganje na vaše mentalno zdravlje.

Mnogi preporučuju tjedno vaganje, čak i kada ne pokušavamo smršaviti. Evo i zašto.

Qliniqa.hr

Redovito vaganje može biti učinkovita strategija mršavljenja i upravljanja tjelesnom težinom. Izvor: Pexels

  1. Tjedno vaganje pomaže vam u kontroli težine

Istraživanja potvrđuju kako redovito vaganje može biti učinkovita strategija mršavljenja i upravljanja tjelesnom težinom, prvenstveno zato što pomaže povećati svijest o trenutnoj težini i svim promjenama.

Sustavni pregled više studija pokazuje kako su sudionici koji su se vagali tjedno ili svakodnevno tijekom nekoliko mjeseci izgubili 1-3 BMI (indeks tjelesne mase) jedinice više i vratili manje mase od sudionika koji se nisu često vagali. Korist u gubitku mase pokazala se očitom s tjednim vaganjem, no nije bilo dodatne koristi od svakodnevnog vaganja.

Vaganje postaje bitan alat za kontrolu težine kako starimo. Odrasli imaju tendenciju progresivnog debljanja kroz srednje godine. Prosječni dobitak težine obično iznosi između 0,5-1 kg godišnje. Ovo polagano nakupljanje može dovesti do pretilosti tijekom vremena. Tjedno vaganje i praćenje rezultata pomaže u izbjegavanju nepotrebnog debljanja.

Praćenje naše težine također može pomoći u ranom prepoznavanju zdravstvenih problema. Dramatične promjene u težini mogu biti rani znak nekih stanja, uključujući probleme sa štitnjačom, probavom i dijabetesom.

Qliniqa.hr

Naša tjelesna težina može varirati. Izvor: Pexels

  1. Tjedno vaganje uzima u obzir normalne fluktuacije

Naša tjelesna težina može varirati unutar jednog dana i po danima u tjednu. Studije pokazuju kako tjelesna težina varira za 0,35 % unutar tjedna i obično bude veća nakon vikenda.

Dnevne i svakodnevne fluktuacije tjelesne težine imaju nekoliko uzroka, od kojih su mnogi povezani sa sadržajem vode u našem tijelu. Češći uzroci uključuju:

  • Vrstu hrane koju smo konzumirali

Kad pojedemo večeru bogatu ugljikohidratima, sljedeći dan ćemo imati više kilograma. Ova promjena javlja se kao rezultat toga što naša tijela privremeno nose više vode. Zadržavamo 3-4 grama vode po gramu konzumiranih ugljikohidrata kako bismo pohranili energiju koju uzimamo iz ugljikohidrata.

Količina vode također se povećava kada konzumiramo hranu s više soli. Naša tijela pokušavaju održati ravnotežu natrija i vode. Kada se koncentracija soli u našem krvotoku poveća, pokreće se mehanizam za uspostavljanje ravnoteže zadržavanjem vode kako bi se razrijedio višak soli.

  • Naš unos hrane

Bilo da se radi o 30 grama orašastih plodova ili 65 grama nemasnog mesa, sve što jedemo i pijemo ima težinu, što privremeno povećava našu tjelesnu težinu dok probavljamo i metaboliziramo ono što smo konzumirali.

Težina ima tendenciju biti niža ujutro nakon ograničenog unosa hrane preko noći i veća navečer nakon dnevnog unosa hrane i pića.

  • Vježbanje

Ako se važete u teretani nakon treninga, postoji velika vjerojatnost da ćete imati manje kilograma zbog gubitka tekućine izazvanog znojenjem. Količina izgubljene vode ovisi o stvarima kao što su intenzitet i trajanje vježbanja, temperatura i vlažnost, stopa znojenja i razina hidratacije. U prosjeku gubimo litru znoja tijekom sat vremena vježbanja umjerenog intenziteta.

  • Hormonalne promjene

Promjene u hormonima unutar menstrualnog ciklusa također mogu utjecati na ravnotežu tekućine. Žene mogu zadržati tekućinu i privremeno dobiti 0,5-2 kg težine u ovom trenutku. Konkretno, lutealna faza, koja predstavlja drugu polovicu ženskog ciklusa, rezultira prelaskom tekućine iz vaše krvne plazme u vaše stanice i nadutošću.

  • Pražnjenje crijeva

Odlazak na wc može dovesti do malog, ali trenutnog gubitka težine jer se otpad eliminira iz tijela. Iako će izgubljena količina varirati, općenito eliminiramo oko 100 grama težine kroz dnevnu stolicu.

Sve ove fluktuacije su normalne i ne ukazuju na značajne promjene u masnoći ili mišićnoj masi našeg tijela. Međutim, promatranje tih fluktuacija može dovesti do nepotrebnog stresa i fiksacije na našu težinu.

Qliniqa.hr

Prečesto vaganje može stvoriti opsjednutost brojem na vagi i učiniti više štete nego koristi. Izvor: Canva

  1. Tjedno vaganje izbjegava opsjednutost vagom i sabotažu mršavljenja

Prečesto vaganje može stvoriti opsjednutost brojem na vagi i učiniti više štete nego koristi.

Kad vidimo kako se broj ne kreće u željenom ili očekivanom smjeru često si možemo ograničiti unos hrane ili krenuti na dijetu. Uz to što nisu ugodne ili održive, dijete također u konačnici povećavaju naš dobitak na težini, umjesto da ga ponište. Česte dijete nas čine osjetljivijima na debljanje i sklonijima debljanju u budućnosti.

Broj na vagi pokazuje zbroj vaše nemasne tjelesne mase (mišića, organa, kostiju i tekućine poput vode i krvi) i masne mase (također se naziva i masno tkivo). S povećanjem postotka tjelesne masti raste i rizik od smrtnosti, no sama vaga to ne može prikazati, navodi Health.

Iako vam sama težina ne govori o postotku tjelesne masti ili cjelokupnom zdravstvenom riziku, istraživanje pokazuje kako vam poznavanje vaše težine može pomoći ponašati se zdravije. Vaganje vas može navesti da steknete više navika kontrole tjelesne težine, poput smanjenja unosa slatke hrane, eliminacije pretjeranog grickanja i manje jedenja vani.

Dakle, što biste trebali učiniti?

Tjedno vaganje daje točniju mjeru trendova naše težine tijekom vremena.

Nastojte se vagati na isti dan, u isto vrijeme i u istom okruženju svaki tjedan – na primjer, svakog petka ujutro kad se spremate za posao, nakon što ste otišli na wc, ali prije nego što ste išta popili ili pojeli, savjetuje Science Alert.

Koristite najkvalitetnije vage koje si možete priuštiti. Redovito mijenjajte baterije i provjeravajte njihovu točnost koristeći “poznatu” težinu, na primjer uteg od 10 kg.

Upamtite, broj na vagi predstavlja samo jedan dio zdravlja i upravljanja težinom. Usredotočenost samo na njega može zasjeniti druge pokazatelje.

Trebate znati kako mnoge stvari mogu uzrokovati dnevnu fluktuaciju vaše težine. Postoje i drugi načini na koje možete pratiti svoje zdravlje kod kuće, a koji su informativniji od pukog broja na vagi, poput krvnog tlaka, opsega struka, omjera struka i bokova.

Obratite jednaku pozornost na to kako se osjećate, fizički i emocionalno. Prestanite se vagati, u bilo kojem vremenskom intervalu, ako to izaziva tjeskobu ili stres, i kontaktirajte svog liječnika kako biste o tome razgovarali.

Posavjetujte se sa svojim liječnikom i ako dobivate ili gubite na težini, a ne možete objasniti zašto.