Qliniqa.hr

Kolumna: Zdravstvena pismenost – mitovi i istine o menstruaciji

Zdravlje

Piše: Adela Aličelebić, bacc.med.techn.

utorak, 21. studenoga 2023.

Pojam menstruacija je jedan od onih pojmova za koje, kada ih čujemo, ne asociraju na lijepo i pozitivno. Međutim, menstruacija je pokazatelj fiziološke  pojave svake žene koja se nalazi u fertilnoj dobi.

Menstruacija (menzes, mjesečnica)označava cikličko ljuštenje sluznice maternice (endometrija) nastale interakcijom između hormona koje proizvode jajnici te hipofiza i hipotalamus. 

Vrlo je važno razlikovati pojam menstruacija od menstrualnog ciklusa. Naime, menstruacija je periodično krvarenje iz maternice spolno zrelih žena u menstrualnom ciklusu koje traje 3-7 dana. Menstrualni ciklus je razdoblje između dvije menstruacije, odnosno razdoblje od prvog dana posljednje menstruacije do prvog dana sljedeće menstruacije. 

Da bi se dogodila prva menstruacija (menarhe), potrebna je određena tjelesna struktura.Uobičajeno je da tjelesnu masu mora činiti oko 17% masnog tkiva da bi se dobila menstruacija. Menstrualna krv je tamno crvene boje, a uz krv sadrži i sluz iz vrata maternice te sadržaj rodnice. Tijekom menstruacije žena izgubi od 20 do 60 ml krvi. 

Qliniqa.hr

Čak i kada imate menstruaciju preporuča se svaki dan vježbati najmanje 30 minuta. Izvor:Canva

Naraštaji žena naučeni su da su fizički ranjivije tijekom menstruacije- da ne smijemo plivati, kupati se ili prati kosu tih dana.

Ovakva uvjerenja potječu od teorije nastale u viktorijansko doba da bi kupanje, pranje kose ili plivanje moglo izazvati ”obrtanje” menstrualnog krvarenja što bi dovelo do moždanog udara, ludila ili naglog napadaja tuberkuloze.

Danas je to još uvijek aktualno iako suvremena medicina dozvoljava ženi sve aktivnosti za vrijeme mjesečnice. Čak i kada imate menstruaciju preporuča se svaki dan vježbati najmanje 30 minuta.

Jednostavne aktivnosti poput hodanja, vožnje biciklom ili plivanja pomažu smanjiti intenzitet menstrualnih grčeva.

Bol koju osjećaju žene za vrijeme menstruacije nastaje zbog kontrakcija, grčenja maternice. Sve se odvija pod djelovanjem prostaglandina, spojeva sličnim hormonima koji se luče najviše u periodu samog početka menstruacije. 

Tradicionalna kineska medicina tumači kako narušena cirkulacija (hladno) može pojačati menstrualne bolove. Rješenje bolova jest u toplini koja generira pokret te tako ubrzava protok.

Zato se za vrijeme menstruacije preporuča podržavanje zdrave topline tijela. To postižemo  primjenjujući tople obloge na abdomen, konzumiranjem toplih biljnih čajeva: čaj od nevena, stolisnika, đumbira i zeleni čaj. Također, korisno je izbjegavati i hladnu hranu kao i hladne napitke.

Higijena i ulošci:

Za vrijeme krvarenja potrebno je redovito provoditi odgovarajuću higijenu i koristiti primjerene higijenske proizvode koji imaju sposobnost upijanja menstrualne krvi i zaštite rublja.

Ukoliko se koriste higijenski ulošci, veličina uloška mora biti takva da je upijajuća površina uloška u neposrednom kontaktu s kožom genitalne regije i mora biti dovoljno velika da prihvati menstrualnu krv.

Uložak treba primjereno često mijenjati i to svakih 4 do 8 sati, po potrebi i češće. Uložak natopljen menstrualnom krvlju potencijalno je hranilište za bakterije. Dulji kontakt s kožom u specifičnim uvjetima povećane vlažnosti, temeprature i slabije prozračnosti povećava mogućnost razmnožavanja bakterija i nastanka neugodnog mirisa.

U konačnici, razvija se slika kontaktnog dermatitisa i/ili vaginitisa. One uloške s dodatkom mirisa, ekstrakta ili parfema treba izbjegavati jer mogu potencirati razvoj iritacije.

Osim jednokratnih, dostupni su i perivi, pamučni ulošci za višekratnu upotrebu. Valja naglasiti da je takve uloške potrebno tretirati pravilno, odnosno prati na visokim temperaturama u perilici. 

Ovakvi ulošci umanjuju simptome nastanka tegoba jer je njihov potencijal za rast patogenih, štetnih bakterija minimalan.

Qliniqa.hr

Ne preporuča se koristiti tampon tijekom noći. Izvor:Canva

Higijenski tamponi građeni su od kompromitirane vate i apliciraju  se u rodnicu pa se upijanje menstrualne krvi odvija u tijelu. Korištenje tampona savjetuje se ženama koje su razvile kontaktni dermatitis korištenjem uložaka.

Najmanje tampone mogu koristiti i djevojke koje još nisu stupile u spolni odnos.  Tampone treba koristiti u primjerenim higijenskim uvjetima; čistom rukom aplicirati, mijenjati ih svakih 4 do 6 sati.

Ne preporuča se koristiti tampon tijekom noći. 

Na tržištu postoje i menstrualne čašice, kao alternativa ulošcima ili tamponima, izrađene od medicinskog silikona i ne izazivaju iritacije. Apliciraju se unutar rodnice, a primarna im je funkcija da skupljaju krv u za razliku od tampona koji upija menstrualnu krv.

Kapacitet joj je oko 3 puta veći od tampona pa se tako može nositi i 8 sati u kontinuitetu, pa čak i noću. Koji od ovih proizvoda će koristiti žena za vrijeme menstruacije, ovisi o jačini krvarenja, higijenskim navikama, aktivnostima i načinu života. 

Pročitaj više:

Naposlijetku, od izuzetne je važnosti za svaku ženu da osvijesti i prati svoj menstrualni ciklus, menstrualno krvarenje i upozna svoje tijelo kako bi živjela mirnije, zadovoljnije i ispunjenije.