Qliniqa.hr

Nova studija otkriva zašto se ne biste trebali svaki dan tuširati vrućom vodom

Vijesti

Piše: ak

četvrtak, 14. studenoga 2024.

Ako je vaš omiljeni dio dana dugo tuširanje jako toplom vodom, onda je važno da nastavite čitati. Iako je zakoračiti ispod toplog vodopada u ovom trenutku ugodan osjećaj, novo izvješće koje je objavio The New York Times sugerira da bi to moglo izazvati probleme s kožom i kosom.

Pitate se što se događa kada se tuširate pod vrućom vodom? Prema riječima dermatologa, velike temperature ugrožavaju kožnu barijeru, čineći je osjetljivijom na suhoću i iritaciju.

Vruća voda uzrokuje da lipidi naše kože (koji se sastoje od ceramida i masnih kiselina) “gube svoju organiziranu strukturu”. Kada ova barijera oslabi, naša je koža osjetljivija na alergene i iritanse, a zatim ne može zadržati vodu ili vlagu. To su bili rezultati studije koju je provela 2022. godine.

U studiji, koja je objavljena u Journal of Clinical Medicine, otkriveno je da je topla voda mnogo oštrija za kožu od hladne vode. Oni koji su se prali vrućom vodom osjetili su oslabljenu kožnu barijeru, višu razinu pH i crvenilo. Njihova se koža također znatno isušila zbog nedostatka vlage i zadržavanja vode.

 

Qliniqa.hr

Idealna temperatura vode za tuširanje je između 37 i 40 stupnja.

Slično je i s kosom, stajanje pod vrućom vodom može izvući sebum, masnu tvar koja je odgovorna za “održavanje naše kose vlažnom i zaštićenom”, naveli su dermatolozi u studiji.

I za vašu kosu i za kožu, mlaki tuševi najbolji su izbor za svaki dan.

Idealna temperatura vode za tuširanje je između 37 i 40 stupnja. Uz potencijalno oštećenje kose i kože, temperature izvan ovog raspona mogle bi vas potencijalno izložiti riziku od niskog krvnog tlaka, vrtoglavice, problema s otkucajima srca, pa čak i hipotermije.

 

 

Osim toga, trebali biste težiti kraćim tuširanjima.

“Za pacijente s atopijskim dermatitisom i/ili vrlo suhom kožom, preporučujem da se tuširate pet minuta ili manje”, rekla je Lauren Ploch, dr. med., certificirana dermatologinja s Američke akademije za dermatologiju.

Ipak, topliji tuš ima neke prednosti. Prema Amerisleepu, može poboljšati cirkulaciju krvi, pomoći mišićima da se opuste, olakšati um, smanjiti razinu stresa i promicati bolju kvalitetu sna.

Odlučite se za mlake temperature i razmišljajte o toplim tuševima kao o “poslastici, a ne svakodnevnoj pojavi”, naveli su liječnici.

Kako biste pomogli u zadržavanju vlage, stručnjaci također predlažu da se osušite tapkanjem (a ne trljanjem ručnikom) i nanošenjem izdašne količine losiona u roku od nekoliko minuta nakon brisanja ručnikom.

Za sve one sa suhom kožom, ili ako je vrući tuš vaš kriptonit, preporučuje se korištenje “hidratantnih krema koje sadrže ceramide ili hidratantnih krema s alfa-hidroksi kiselinom”.