Znanstvenici su u srijedu rekli da su razvili najmanji pacemaker na svijetu, privremeni regulator otkucaja srca manji od zrna riže koji se može ubrizgati i kontrolirati svjetlom prije nego što se otopi.
Iako su još godine daleko od testiranja na ljudima, bežični pacemaker je hvaljen kao “transformativno otkriće” koje bi moglo potaknuti napredak u drugim područjima medicine.
Milijuni ljudi diljem svijeta imaju stalne srčane stimulatore koji stimuliraju srca električnim impulsima kako bi osigurali da normalno kucaju.
Tim istraživača predvođen SAD-om koji stoji iza novog uređaja rekao je da su bili motivirani pomoći za jedan posto djece rođene s urođenim srčanim greškama kojima je potreban privremeni pacemaker u tjednu nakon operacije.
Pročitaj više:
Pacemaker bi također mogao pomoći odraslima da uspostave normalan rad srca dok se oporavljaju od operacije srca.
Trenutačno je za privremene srčane stimulatore potrebna operacija ušivanja elektroda na srčane mišiće, sa žicama koje se povezuju s uređajem s napajanjem na prsima pacijenta.
Kada pacemaker više nije potreban, liječnici ili medicinske sestre izvlače žice, što ponekad može uzrokovati štetu.
Neil Armstrong, prva osoba koja je hodala po Mjesecu, umro je od unutarnjeg krvarenja nakon što mu je 2012. uklonjen privremeni srčani stimulator.
Ali novorazvijeni pacemaker je bežični. Uz samo jedan milimetar debljine i 3,5 milimetra duljine, može stati u vrh štrcaljke.
Također je dizajniran da se otopi u tijelu kada više nije potreban, pošteđujući pacijente invazivnih operacija.
Značajan skok
Srčani stimulator je uparen s mekim flasterom koji se nosi na pacijentovim prsima, prema studiji koja opisuje uređaj u časopisu Nature.
Kada flaster detektira nepravilne otkucaje srca, automatski bljeska svjetlom koje govori pejsmejkeru koji otkucaj srca treba stimulirati.
Pacemaker napaja ono što se naziva galvanska ćelija, koja koristi tjelesne tekućine za pretvaranje kemijske energije u električne impulse koji stimuliraju srce.
Do sada je pacemaker učinkovito radio u testovima na miševima, štakorima, svinjama, psima i tkivu ljudskog srca u laboratoriju, prema studiji.
Viši autor studije John Rogers sa Sveučilišta Northwestern u Sjedinjenim Državama rekao je kako procjenjuje da bi se pacemaker mogao testirati na ljudima za dvije do tri godine.
U budućnosti bi temeljna tehnologija također mogla “stvoriti jedinstvene i moćne strategije za rješavanje društvenih izazova u ljudskom zdravlju”, rekao je Rogers.
Bozhi Tian, čiji je laboratorij na Sveučilištu u Chicagu također razvio srčane stimulatore koji se aktiviraju svjetlom, ali nije bio uključen u najnovije istraživanje, nazvao je to “značajnim korakom naprijed”.
“To je promjena paradigme u privremenom pejsingu i bioelektroničkoj medicini, otvarajući mogućnosti daleko izvan kardiologije – uključujući regeneraciju živaca, zacjeljivanje rana i integrirane pametne implantate.”
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, bolesti srca vodeći su uzrok smrti u svijetu.