Qliniqa.hr

Ovi položaji spavanja najzdraviji su za vaše srce i opće zdravlje

Zdravlje

Piše: nr

srijeda, 25. rujna 2024.

Dobar položaj za spavanje uz dobru kvalitetu sna tijekom cijele noći opušta kralježnicu i mišiće. Ali san ne trebate samo za opuštanje, već i za psihički i fizički oporavak.

Kako spavate noću može utjecati na vaše zdravlje. Svi mi imamo omiljeni položaj dok spavamo u koji prirodno upadamo svake noći. Ali može li jedan položaj biti zdraviji od drugog?

Stručnjaci kažu kako su položaji spavanja važni, a neki su korisniji od drugih. Nijedan položaj ne odgovara svima. Najbolji položaj za pojedinca ovisi o određenim zdravstvenim problemima. Određeni položaji spavanja bolji su od drugih za trudnice ili osobe koje pate od apneje za vrijeme spavanja, bolova u vratu, bolova u leđima i gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB).

Na primjer, spavanje na leđima s jastukom ispod leđa može pomoći kod bolova u leđima, ali može i pogoršati simptome apneje za vrijeme spavanja. Spavanje na boku može biti bolje za apneju, ali možete naštetiti kralježnici. Spavanje na lijevoj strani može koristiti osobama s GERB-om, ali i imati negativne učinke na srce. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja.

Znanstvenici su otkrili kako nedostatak ili loša kvaliteta sna povećava rizik od razvoja srčanih i drugih bolesti. Stoga se većina liječnika slaže kako će najbolji položaj za spavanje biti onaj vama najudobniji.

Nastavite čitati kako biste saznali više o potencijalnim zdravstvenim prednostima spavanja na strani.

Qliniqa.hr

Najbolji položaj za spavanje bit će onaj vama najudobniji. Izvor: Canva

Oko 54 % odraslih spava na boku što ga čini najčešćim položajem spavanja. Spavanje na boku smatra se zdravim jer pomaže u održavanju kralježnice u pravilnom i relativno neutralnom položaju.

Spavanje na lijevoj strani može pomoći ljudima koji imaju refluks kiseline i GERB, kronično stanje u kojem se želučana kiselina vraća iz želuca u jednjak. Studija iz 2022. godine pokazuje kako spavanje na lijevom boku značajno smanjuje izloženost kiselini i brže uklanja kiselinu iz jednjaka u usporedbi sa spavanjem na desnom boku.

Postoje i neki dokazi kako spavanje na lijevoj strani može imati neke negativne učinke na srce.

Još 1997. znanstvenici su primijetili kako spavanje na boku uzrokuje primjetne promjene u električnoj aktivnosti srca mjerenoj elektrokardiogramom (EKG). Otkrili su izraženiji učinak kada su sudionici ležali na lijevoj strani.

Studijom iz 2018., također su otkrili povezanost spavanja na lijevoj strani s promjenama u očitanjima EKG-a kod zdravih sudionika. Koristeći tehniku snimanja zvanu vektorkardiografija, otkrili su da spavanje na lijevoj strani uzrokuje pomicanje i rotaciju srca.

Kad su sudionici spavali na desnom boku, nije pronađena gotovo nikakva promjena u EKG aktivnosti. U tom položaju srce na mjestu drži tanki sloj tkiva između pluća zvan sredoprsje.

Znanstvenici su promjene u električnoj aktivnosti pripisali promjeni položaja srca. Međutim, treba napomenuti kako spavanje na lijevoj strani nije utjecalo na električnu funkciju srca, već na prikupljanje podataka.

Treba provesti više istraživanja kako bi se shvatilo je li spavanje na lijevom boku opasno za osobe sa srčanim oboljenjima ili koliko opasno može biti.

Qliniqa.hr

Je li spavanje na lijevoj ili desnoj strani bolje za srce? Izvor: Canva

Još uvijek postoji određena kontroverza oko toga je li spavanje na lijevoj ili desnoj strani bolje za srce. Neki stručnjaci za spavanje smatraju kako spavanje na desnoj strani može pritisnuti venu koja dovodi krv u desnu stranu srca. Međutim, u ovom trenutku nema dokaza kako spavanje na desnoj strani povećava rizik od razvoja zatajenja srca, i čini se sigurno.

Studija iz 2018. pokazuje kako većina sudionika s bolešću srčanog mišića radije spava na desnoj nego na lijevoj strani.

Također, pregled studija iz 2019. nije otkrio razliku u zdravlju trudnica ili njihovih nerođenih beba kada spavaju na lijevoj ili desnoj strani. Ali, ležanje na boku sa savijenim koljenima vjerojatno će biti najudobniji položaj kako trudnoća napreduje. Možete eksperimentirati s korištenjem jastuka za tijelo ili klinastog jastuka između koljena za dodatnu udobnost.

Neki liječnici preporučuju trudnicama spavanje na lijevoj strani, jer se jetra nalazi na desnoj strani trbuha pa ležanje na lijevoj strani pomaže da se maternica drži podalje od tog velikog organa.

Međutim, ležanje na desnoj strani tijekom trudnoće olakšava rad srca jer sprječava da težina fetusa vrši pritisak na veliku venu koja nosi krv natrag u srce iz vaših stopala i nogu kako bi se poboljšao dotok krvi u fetus.

Qliniqa.hr

Spavanje na desnom boku može biti najbolja opcija za osobe sa zatajenjem srca. Izvor: Canva

Spavanje na trbuhu, najnezdraviji položaj za spavanje, može ublažiti apneju za vrijeme spavanja i hrkanje, ali također može uzrokovati bolove u vratu ili leđima. Neliječena apneja za vrijeme spavanja povezuje se s povećanim rizikom od zatajenja srca, a mnogi se suočavaju s oboje.

Iako ovaj položaj pomaže kod hrkanja, stručnjaci ga ne savjetuju, navodi News Medical.

Kontinuirano opterećenje kralježnice tijekom spavanja na trbuhu može dovesti do strukturnih promjena kralježnice, stoga ovaj položaj treba izbjegavati.

Ako ste imali zatajenje srca, trebali biste razgovarati sa svojim liječnikom o položajima spavanja koje treba izbjegavati, savjetuje Healthline.

Spavanje na desnom boku može biti najbolja opcija za osobe sa zatajenjem srca. Iako neki misle da bi spavanje na desnoj strani moglo ograničiti protok krvi natrag u srce, nema dovoljno dokaza o štetnosti.

Ako nemate apneju za vrijeme spavanja ili probleme s disanjem, spavanje na leđima također može biti opcija, no studija iz 2015. kod sudionika sa stabilnim kroničnim zatajenjem srca otkriva povezanost ležanja na leđima sa smanjenim zasićenjem krvi kisikom, respiratornim mehanikama i cirkulacijom u usporedbi sa sjedenjem.

Neki su položaji za spavanje prikladniji za određene pojedince, ovisno o povijesti ozljeda kralježnice ili zdravstvenih stanja. Položaji spavanja mogu se mijenjati u skladu sa stanjem pojedinca.

U ovom trenutku još uvijek nije jasno koji bi položaj za spavanje bio najbolji za zdravlje vašeg srca ako već nemate neko srčano oboljenje. Kvaliteta sna čini se važnija od položaja u kojem spavate.

Pregled studija iz 2018. objavljen u Journal of Clinical Sleep Medicine otkriva kako su i loša kvaliteta i kratko trajanje sna povezani s rizikom od koronarne bolesti srca.