Ono što se događa u vašem stvarnom životu ima tendenciju pronaći put do vaših snova. Vaš položaj spavanja (bilo da se radi o trbuhu, leđima ili boku) također može igrati ulogu u tome što sanjate.
Možda ćete nakon ovog članka htjeti pokušati spavati na desnoj strani, ako već niste.
Prosječna osoba će provesti jednu trećinu svog života spavajući. I kao što mnogi od nas znaju, ništa ne kvari dobar noćni san više od strašne noćne more.
Ništa ne kvari dobar noćni san više od strašne noćne more. Izvor: Pexels
Na našu kvalitetu sna utječe bezbroj čimbenika, od kojih neki također mogu utjecati na naše REM spavanje, odnosno ciklus snova.
Na primjer, možda ste čuli kako ljudi imaju veću vjerojatnost doživjeti noćne more nakon konzumiranja alkohola.
Anksioznost i stres također su povezani s većim rizikom od strašnih snova. Međutim, jeste li znali kako položaj u kojem spavate također može biti krivac za vaše noćne more?
Nema puno istraživanja na ovu temu i postoji mnogo toga što stručnjaci još ne znaju.
Spavanje na lijevoj strani više opterećuje srce. Izvor: Canva
U studiji iz 2004., objavljenoj u časopisu Sleep and Hypnosis, postavljena su pitanja o “učestalosti prisjećanja snova”, “učestalosti noćnih mora” i “emocijama u snovima”. Istraživači su otkrili kako oni koji spavaju na desnoj strani imaju ugodnije snove.
Iako su u ispitivanje uključili gotovo dvostruko više onih koji spavaju na desnoj strani, stopa učestalosti noćnih mora pokazala se znatno veća među onima koji spavaju na lijevoj strani. 40% onih koji spavaju na lijevoj strani rekli su kako imaju noćne more, u usporedbi s 14% onih koji spavaju na desnoj strani. Zašto?
Kao odgovor na studiju, dekoderica snova Theresa Cheung kaže kako spavanje na lijevoj strani “može biti povezano s noćnim morama jer spavanje na lijevoj strani više opterećuje srce. Kad god postoji stres, kvaliteta sna bit će slaba i sigurno će uslijediti noćne more.”
Postoji više istraživanja koja sugeriraju kako spavanje na leđima izaziva noćne more. Izvor: Canva
Stručnjaci upozoravaju, a istraživanja pokazuju, kako oni koji spavaju na leđima nisu ništa bolji od onih koji spavaju na lijevoj strani. “Postoji više istraživanja koja sugeriraju kako spavanje na leđima izaziva noćne more“, ističe Cheung.
Korelacija između spavanja na leđima i noćnih mora svodi se na vašu kvalitetu ili bolje rečeno, nedostatak disanja. To bi mogla biti reakcija na opstruktivnu apneju u snu, poremećaj disanja povezan sa spavanjem koji rezultira epizodama zaustavljanja disanja tijekom cijele noći, navodi Everyday Health.
“Teže dišete kad ležite na leđima. Jezik vam klizi unatrag i otežava disanje”, pojašnjava dr. Rafael Pelayo, profesor psihijatrije i bihevioralnih znanosti na Stanfordu.
Kada spavate na leđima, vašem mozgu postaje lakše izaći iz REM faze sna jer usmjerava pozornost na nedostatak protoka zraka.
Pročitajte više:
Postoje i istraživanja koja pokazuju kako spavanje na trbuhu može izazvati noćne more. U 2012., istraživači sa Sveučilišta Hong Shue Yan u Hong Kongu proučavali su 670 odraslih sudionika i otkrili kako spavanje u ovom položaju pokreće erotske snove.
To bi moglo biti zato što spavanje na trbuhu vrši pritisak na dijelove tijela koji su seksualno stimulativni.
Spavanje na trbuhu pokreće erotske snove. Izvor: Pexels
Trebate li promijeniti položaj spavanja kako biste promijenili svoje snove?
Ako vas često muče noćne more, možda bi bilo vrijedno pokušati promijeniti položaj spavanja kako biste vidjeli utječe li to na vaše snove.
Ako želite poboljšati kvalitetu sna, pokušajte spavati na desnom boku za san bez noćnih mora, savjetuje BestLife.
Međutim, imajte na umu kako spavanje na desnom boku može pogoršati žgaravicu.
Pročitajte više:
Ne može svaka osoba spavati u svakom položaju, a udobnost spavanja bit će ključna za optimizaciju kvalitete sna.
Svakako možete eksperimentirati s novim položajem za spavanje, a dodavanje jastuka koji će pravilno poduprijeti vaš vrat, leđa i noge u tom novom položaju može pomoći.
Postoje i drugi načini kako možete poboljšati kvalitetu spavanja. Prakticiranje tehnika opuštanja za ublažavanje stresa i tjeskobe, opuštanje prije spavanja, izbjegavanje vremena ispred ekrana i alkohola prije spavanja te pridržavanje redovnog rasporeda spavanja.