Qliniqa.hr

Znanstvenici otkrili lijek koji se bori protiv dnevne pospanosti bolje od kofeina

Lijekovi

Piše: ak/nr

petak, 8. prosinca 2023.

Mnogima od nas bit će poznati osjećaji usporenosti i letargije (stanje umora ili nedostatka energije) u poslijepodnevnim satima, ali za one s opstruktivnom apnejom (najčešći poremećaj disanja tijekom spavanja), problem može biti ozbiljniji.

Srećom, istraživači su identificirali lijek koji može pomoći s tim problemom. I ne, ne dolazi u obliku espressa.

Pretjerana dnevna pospanost za osobe koje imaju apneju može ozbiljno utjecati na svakodnevni život. Mogu imati neodoljivu potrebe za spavanjem u neprikladno vrijeme, na primjer dok voze ili jedu i često se muče s dovršavanjem jednostavnih zadataka.

Qliniqa.hr

Dnevna pospanost može ozbiljno utjecati na svakodnevni život. Izvor: Pexels

Istraživači iz Kanade usporedili su učinkovitost tri lijeka protiv umora: solriamfetola, armodafinil-modafinila i pitolizanta.

Sva tri su bila učinkovitija od placebo lijeka u borbi protiv umora pacijenata, a solriamfetol ima najveći učinak u smislu budnosti. Dokazi nisu bili tako konkretni za armodafinil-modafinil i pitolizanta, koji “vjerojatno poboljšavaju” neke, ali ne sve, mjere budnosti nakon mjesec dana korištenja.

Statistika također pokazuje kako bi nuspojave mogle biti problem s armodafinil-modafinilom i solriamfetolom. S nuspojavama koje potencijalno mogu predstavljati problem treba biti oprezan. Solriamfetol se povezuje s povećanjem krvnog tlaka.

Usporedba pokazuje pozitivne učinke solriamfetola, vjerojatno kao rezultat povećanja razine norepinefrina (priprema tijelo za akciju) i dopamina (povezan sa zadovoljstvom i motivacijom) u mozgu.

Prema proizvođačima lijek solriamfetol poboljšava budnost do devet sati. S kofeinom ljudi vjerojatno neće osjetiti učinke nakon četiri do šest sati, piše Daily Mail.

Istraživači kažu kako su prednosti i mane solriamfetola vrijedne daljnjeg istraživanja, posebno u smislu dugoročnih učinaka na ljude koji ga uzimaju jer postoji malo dokaza o dugoročnoj upotrebi. I nisu samo osobe s apnejom i dnevnom pospanosti oni kojima bi solriamfetol i drugi lijekovi mogli pomoći.

“Bilo bi zanimljivo vidjeti koliko će ovi lijekovi protiv umora biti učinkoviti u liječenju povezanih bolesti kao što su sindrom kroničnog umora i dugotrajni COVID-19, sada kada znamo da djeluju na slična stanja”, ističe Dena Zeraatkar.

Dva od ispitivanih lijekova već su propisana za apneju i dnevnu pospanost, a pitolizanta još uvijek čeka reviziju američke FDA, ističe Science Alert. Koji će lijek liječnik propisati ovisi o nizu čimbenika uključujući osobni zdravstveni profil pacijenta.