Qliniqa.hr

Možete li hranom unijeti dovoljno melatonina za bolji san?

Prehrana

Piše: nr

subota, 4. studenoga 2023.

Melatonin regulira unutarnji sat vašeg tijela.

Neke namirnice, poput trešanja, grožđa, gljiva i pistacija, bogate su melatoninom, no razine su obično niže od onih u dodacima prehrani.

Nema dovoljno istraživanja koja bi pokazala koliko tijelo može apsorbirati ili pretvoriti melatonina iz hrane.

Melatonin je hormon koji vaš mozak prirodno proizvodi kako bi vam pomogao lakše zaspati, a neki ljudi uzimaju dodatke melatonina kao pomoć pri spavanju. Izlaganje svjetlu noću može blokirati proizvodnju melatonina, ističe NCCIH.

Možete li dobiti melatonin iz prehrane?

Hrana koja sadrži melatonin mogla bi vam pomoći bolje spavati u određenim situacijama, ali izvori hrane imaju puno manje količine melatonina od dodataka prehrani, prema Johnu Saitu.

Melatonin neće izravno ili brzo usporiti vašu moždanu aktivnost i uspavati vas već će signalizirati cirkadijalnom (biološki dnevni ritam) ritmu u vašem mozgu neka se pripremi za spavanje, stoga utječe na proces sporog napredovanja do pospanosti, pojašnjava Johnu Saito.

Qliniqa.hr

Izvori hrane imaju puno manje količine melatonina od dodataka prehrani. Izvor: Pexels

Prerada hrane može smanjiti količinu melatonina. “Goji bobice mogu imati melatonin, ali osušene i konzervirane goji bobice ne moraju”, ističe Saito.

Iako razine melatonina mogu varirati ovisno o izvoru hrane, postoje dodatne nutritivne prednosti kada konzumirate cjelovitu hranu.

Izvori hrane bogati melatoninom također sadrže vitamine, minerale i antioksidanse koji pružaju dobrobiti za cjelokupno zdravlje. “Kada konzumiramo hranu bogatu melatoninom poput pistacija, vitamin B6 koji se nalazi u pistacijama pretvara triptofan u melatonin”, sugerira Sue-Ellen Anderson-Haynes.

Triptofan je esencijalna aminokiselina koja se nalazi u siru, ribi, sjemenkama suncokreta i puretini i može se koristiti za stvaranje melatonina. “Kako bi se to dogodilo, određeni vitamini poput B3, B2, B6 i željeza moraju biti dovoljno prisutni u hrani i u tijelu kako bi dobili potreban melatonin”, ističe Anderson-Haynes za Very Well Health.

Qliniqa.hr

Prehrana može igrati ulogu u kvaliteti vašeg sna. Izvor: Unsplash

Trebate li redovito koristiti melatonin za spavanje?

Melatonin ne djeluje kao sedativ, stoga nemojte očekivati da će vas dodaci melatonina onesvijestiti.

CDC preporučuje stvaranje dobrih navika spavanja za bolji odmor, što uključuje tjelovježbu tijekom dana, postavljanje dosljednog rasporeda spavanja i buđenja te izbjegavanje velikih obroka, alkohola i kofeina preblizu vremena za spavanje.

“Općenito, zdravorazumske navike kao što su smanjenje izloženosti jakom svjetlu prije spavanja i spavanje u tihom, hladnom, tamnom i ugodnom okruženju uvelike doprinose prirodnom sinkroniziranom regenerativnom snu”, predlaže Saito.

Obrok bogat melatoninom možda vam neće pomoći brže zaspati, ali vaša prehrana može igrati ulogu u kvaliteti vašeg sna. Određene namirnice koje povisuju razinu šećera u krvi mogu pridonijeti nesanici. Osim prehrane, okolina u spavaćoj sobi te navike spavanja utječu na dobar san.