nezrava hrana, ultra-prerađena hrana

Razoran utjecaj na zdravlje! Ultra-prerađena hrana povećava rizik od srčanog i moždanog udara

Prehrana

Piše: dtm

četvrtak, 21. rujna 2023.

Istraživanje predstavljeno na godišnjem sastanku Europskog kardiološkog društva poziva na akciju

Ultra-prerađena hrana značajno povećava rizik od visokog krvnog tlaka, bolesti srca, srčanog i moždanog udara, rezultati su novih studija za koje stručnjaci kažu da bi trebale poslužiti kao poziv na uzbunu vladama diljem svijeta.

Globalna potrošnja teško prerađenih proizvoda kao što su žitarice, proteinske pločice, gazirana pića, gotova jela i brza hrana porasla je posljednjih godina. Za neke, posebno ljude koji su mlađi, siromašniji ili iz ugroženih područja, tipična je prehrana koja sadrži čak 80% UPF-a

Ovo su znakovi da ne unosite dovoljno proteina

Dvije velike studije predstavljene na najvećoj svjetskoj konferenciji o srcu pokazale su razoran utjecaj UPF-a na zdravlje kardiovaskularnog sustava.

Prva studija, koja je pratila 10.000 žena tijekom 15 godina, otkrila je da su one s najvećim udjelom UPF-a u prehrani imale 39% veću vjerojatnost za razvoj visokog krvnog tlaka od onih s najnižim. To je bio slučaj čak i nakon što su stručnjaci prilagodili učinak soli, šećera i masti.

Visoki krvni tlak ili hipertenzija povećava rizik od ozbiljnih srčanih oboljenja uključujući bolesti srca, periferne arterijske bolesti, aneurizme aorte, bolesti bubrega i vaskularnu demenciju.

Druga studija analizirala je više od 325 000 muškaraca i žena te je pokazala kako su oni koji su jeli najviše UPF-a imali 24% veću vjerojatnost za razvoj kardiovaskularnih problema uključujući srčani udar te moždani udar.

Povećanje dnevne potrošnje ultra-prerađene hrane (UPF) za 10% povezano je sa 6% povećanim rizikom od srčanih bolesti. A oni koji konzumiraju ultra-prerađenu hranu unutar  15% od ukupne prehrane, oni su prema istraživanju s vojno medicinsko sveučilište u Xi’anu, Kina, najmanje izloženi riziku od bilo kakvih srčanih problema. Nalazi su objavljeni na godišnjem sastanku Europskog kardiološkog društva u Amsterdamu, gdje su tisuće vodećih svjetskih kardiologa, znanstvenika i istraživača upoznati sa studijama, navodi The Guardian. Rezultati su potaknuli stručnjake na hitnu akciju.

Qliniqa.hr

Prema njihovim rezultatima žene obično jedu više UPF-a od muškaraca.

Ultra-prerađena hrana su proizvodi koji su prošli kroz više procesa tijekom proizvodnje. Često imaju visok sadržaj soli i šećera te mogu sadržavati aditive i konzervanse.

Ultra-prerađena hrana je siromašna vlaknima i nedostaju joj hranjive tvari prisutne u svježoj ili minimalno prerađenoj hrani, poput svježeg voća i povrća, običnog jogurta i domaćeg kruha.

Jedna od nositeljica prve studije, Anushriya Pant sa Sveučilišta u Sydneyu, rekla je kako mnogi ljudi nisu svjesni da je hrana za koju se pretpostavlja da je zdrava, kao što su kupovni sendviči, juhe i nemasna hrana, nemasni jogurti, zapravo su bili UPF. “Često je hrana za koju mislite da je zdrava zapravo ona koja pridonosi razvoju visokog krvnog tlaka”, rekla je.

Prema njihovim rezultatima žene obično jedu više UPF-a od muškaraca te je sljedeći korak istražiti je li to rezultat jakog marketinga ultraprerađene prehrane i hrane s niskim udjelom masnoće.

Dr. Chris van Tulleken, jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za UPF i autor bestselera Ultra Processed People, rekao je: “Rezultati novih istraživanja u potpunosti su u skladu sa studijom koja pokazuje da je sve veća potrošnja ultraprerađene hrane povezana s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.

Prethodne studije povezale su konzumaciju velikih količina ultra-prerađene hrane s nizom zdravstvenih problema, uključujući pretilost, dijabetes tipa 2 i rak.

Gotovo svaka hrana koja dolazi sa zdravstvenom tvrdnjom na pakiranju je UPF.

“Sada postoje značajni dokazi da ti proizvodi izazivaju upalu crijeva, ometaju regulaciju apetita, mijenjaju razine hormona i uzrokuju bezbroj drugih učinaka koji vjerojatno povećavaju rizik od kardiovaskularnih i drugih bolesti na isti način na koji to čini pušenje”, kaže dr. Chris van Tulleken te apelira da se na takvu hranu postave crne naljepnice s upozorenjem kao što je to već slučaj u Čileu i Meksiku, te je rekao da treba ukinuti marketing UPF-a, a posebno reklamiranje takvih proizvoda namijenjenih djeci.

“Znamo da svijet oko nas ne olakšava uvijek da zdrava opcija postane dostupna i pristupačna opcija. Naprotiv, manje zdrava hrana često zauzima središnje mjesto. Kako bismo to riješili, potrebna nam je sveobuhvatna strategija koja stvara okruženje koje može podržati ljude da žive duge i zdrave živote.”-Dr Sonya Babu-Narayan.