Qliniqa.hr

Rijetke vrste raka dojke: Simptomi koje je važno na vrijeme prepoznati

Zdravlje

Piše: nr

subota, 21. listopada 2023.

Rijetki karcinomi dojke razlikuju se od drugih vrsta raka dojke po simptomima, izgledu i načinu liječenja.

Rijetke vrste raka koje zahvaćaju dojke:

Upalni rak dojke je rijedak tip raka dojke koji često počinje u mekim tkivima dojke i uzrokuje začepljenje limfnih žila u koži dojke. Kao rezultat toga, dojke mogu postati čvrste, osjetljive, crvene, tople i svrbe zbog povećanog protoka krvi i nakupljanja bijelih krvnih stanica.

Izraz “upalni” odnosi se samo na izgled dojki. Kada se dojke upale zbog infekcije ili ozljede, često postaju osjetljive, natečene, crvene i svrbe. Međutim, temeljni uzrok upalnog raka nije povezan s upalom.

Zbog sličnosti simptoma, upalni rak dojke se može isprva dijagnosticirati kao infekcija, poput mastitisa. Međutim, iako će antibiotici riješiti infekciju dojke, oni ne mogu liječiti upalni rak.

Ako vam liječnik propiše antibiotike, a simptomi se ne povuku unutar 7 do 10 dana, to može biti znak upalnog raka dojke.

Upalni rak dojke ima tendenciju brzog i agresivnog rasta i obično se dijagnosticira kada je već u uznapredovalom stadiju, najčešće u stadiju 3B ili stadiju 4.

Liječenje upalnog raka dojke obično uključuje kemoterapiju, nakon koje slijedi operacija (operacija očuvanja dojke ili potpuna mastektomija) i terapija zračenjem. Dodatna terapija, kao što je hormonska terapija i/ili dodatna kemoterapija, također se može dati.

Qliniqa.hr

Čak i nakon uklanjanja izvornog tumora, mikroskopske stanice raka mogu ostati u tijelu. Izvor: Pexels

Metastatski rak dojke, poznat i kao stadij 4 ili uznapredovali rak dojke, je rak dojke koji se proširio na druge organe u tijelu. Metastaze raka dojke mogu se naći u limfnim čvorovima ispod pazuha ili mogu putovati bilo gdje u tijelu. Uobičajena mjesta uključuju udaljene organe poput pluća, jetre, kostiju i mozga.

Čak i nakon uklanjanja izvornog tumora, mikroskopske tumorske stanice mogu ostati u tijelu, što omogućuje povratak i širenje raka.

Pacijentima se u početku može dijagnosticirati metastatska bolest ili se mogu razviti metastaze mjesecima ili godinama nakon početnog liječenja raka dojke. Rizik od povratka i metastaziranja raka dojke razlikuje se od osobe do osobe i uvelike ovisi o biologiji tumora i stadiju u vrijeme prvobitne dijagnoze.

Liječenje metastatskog raka dojke uključuje mnoge iste tretmane kao i druge vrste raka dojke:

  • kemoterapija
  • hormonska terapija
  • terapija radijacijom
  • ciljana terapija
  • operacija.

Ovi tretmani mogu se davati sami ili u kombinaciji.

Rak dojke kod muškaraca nastaje kada se maligne stanice formiraju u tkivu dojke. Svaki muškarac može oboljeti od raka dojke, no najčešći je kod muškaraca od 60 do 70 godina.

Oko jedan posto svih karcinoma dojke javlja se kod muškaraca, ističe City of Hope.

Mnogi muškarci bi se mogli iznenaditi kada saznaju da mogu dobiti rak dojke. Muškarci imaju tkivo dojke koje se razvija na isti način kao tkivo dojke kod žena i podložno je stanicama raka na isti način.

Kod djevojčica hormonske promjene u pubertetu uzrokuju rast ženskih grudi. Kod dječaka, hormoni koje proizvode testisi sprječavaju rast grudi. Rak dojke kod muškaraca je rijedak jer muške grudi imaju manje razvijene kanaliće i nisu izloženi ženskim hormonima koji potiču rast.

Muškarci također trebaju biti svjesni ginekomastije, najčešćeg poremećaja muških grudi. Ginekomastija nije oblik raka, ali uzrokuje izraslinu ispod bradavice ili areole koja se može napipati, a ponekad i vidjeti.

Ginekomastija je česta kod dječaka tinejdžerske dobi zbog hormonalnih promjena tijekom adolescencije, a kod starijih muškaraca zbog hormonalnih promjena u kasnoj životnoj dobi.

Određeni lijekovi mogu uzrokovati ginekomastiju, kao i neka stanja, poput Klinefelterovog sindroma. Rijetko je ginekomastija uzrokovana tumorom, no sve takve kvržice treba pregledati vaš liječnik.

Liječenje raka dojke kod muškaraca obično se sastoji od mastektomije, nakon koje slijedi terapija zračenjem, kemoterapija, hormonska terapija i/ili ciljana terapija.

Pagetova bolest dojke je oblik raka dojke koji uzrokuje izrazite promjene kože na bradavici. Rijetka bolest, koja čini manje od 3 posto svih karcinoma dojke, nazvana je po Sir Jamesu Pagetu, engleskom kirurgu koji je prvi dokumentirao ovo stanje 1874.

Pod mikroskopom, Pagetove stanice izgledaju vrlo drugačije od normalnih stanica i brzo se dijele. Otprilike polovica stanica je pozitivna na receptore estrogena i progesterona, a većina je pozitivna na HER2 protein.

Iako žene s Pagetovom bolešću dojke ponekad imaju tumore unutar tkiva dojke, njezini najuočljiviji simptomi uključuju promjene na koži bradavice ili areole, stvarajući iscjedak ili pojavu ekcema.

Rak se obično dijagnosticira biopsijom tkiva, ponekad nakon koje slijedi mamografija, sonogram ili magnetska rezonanca za potvrdu dijagnoze.

Pagetova bolest dojke ni na koji medicinski način nije povezana s drugim stanjima nazvanim po Sir Jamesu Pagetu, kao što je Pagetova bolest kostiju.

Glavni simptomi Pagetove bolesti dojke su površinske promjene kože, ograničene na bradavicu ili areolu, koje se ponekad pogrešno odbacuju kao bezopasne. Ti simptomi uključuju:

  • kožni osip na bradavici ili areoli, nalik ekcemu, s perutanjem kože, crvenilom ili svrbežom
  • iscjedak iz bradavice
  • osjećaj žarenja, boli ili peckanja, osobito u uznapredovalim stadijima bolesti
  • promjene bradavica, poput uvučenih bradavica
  • promjene na dojci, kao što je kvržica, crvenilo, iscjedak, skorenost ili ranica koja ne zacjeljuje.

Primarno liječenje Pagetove bolesti dojke najčešće je kirurško uklanjanje tumora. Karcinomi koji se dijagnosticiraju u ranim stadijima mogu se liječiti lumpektomijom koja štedi dojke, dok uznapredovali maligni tumori mogu zahtijevati mastektomiju.