Qliniqa.hr

Ovo su učinci društvenih mreža na zdravlje: Uzmite pauzu!

Mentalno zdravlje

Piše: dtm

srijeda, 11. listopada 2023.

Kako bi izgledalo vaše mentalno zdravlje u svijetu bez društvenih mreža? Prilično teško za zamisliti, zar ne? Mnogi od nas toliko su zaokupljeni svojim profilima na društvenim mrežama da se teško sjetiti što smo radili prije njih.

Mnoge su prednosti interneta i internetske povezanosti, ali kako pronaći ravnotežu sa stalnim objavama prijatelja, obitelji, slavnih osoba i robnih marki koje se neprestano bore za našu pozornost?

Kako društvene mreže utječu na mentalno zdravlje

Korištenje društvenih mreža značajno utječe na mentalno zdravlje. Može poboljšati povezanost, povećati samopoštovanje i poboljšati osjećaj pripadnosti, ali također može dovesti do ogromnog stresa, pritiska i usporedbe s drugima te povećane tuge i izolacije. Svjesno korištenje ključno je za konzumiranje društvenih mreža.

Što istraživanja kažu o učincima društvenih mreža na zdravlje i blagostanje?

Možda ćete se iznenaditi kada saznate kako većina studija nije previše sklona društvenim mrežama. Nekoliko je studija ukazalo na potencijalno štetne učinke korištenja društvenih mreža na mentalno zdravlje.

Postoji zabrinutost kako bi društvene mreže mogle dovesti do nezadovoljstva tjelesnim izgledom, povećati rizik od ovisnosti i uključenosti u cyberbullying (online uznemiravanje), doprinijeti phubbing ponašanju (zapostavljanje/ignoriranje sugovornika zbog mobitela) i negativno utjecati na raspoloženje.

Qliniqa.hr

Postoji korelacija između povećane dnevne potrošnje vremena na društvenim mrežama i lošijeg mentalnog zdravlja. Izvor:Canva

Pretjerana uporaba povećala je osjećaj usamljenosti, strah od propuštanja nečeg važnog i smanjila subjektivno blagostanje i zadovoljstvo životom.

Korisnici koji su podložni ovisnosti o društvenim mrežama često prijavljuju simptome depresije i nižu razinu samopoštovanja, navodi BioMed Central.

Postoji potreba za podizanjem svijesti o mogućim rizicima povezanim s prekomjernom uporabom, što može negativno utjecati na mentalno zdravlje i svakodnevno funkcioniranje. Nema ni negativnog ni pozitivnog konsenzusa u vezi učinaka društvenih mreža na ljude.  

Podučavanjem ljudi o medijskoj pismenosti možemo maksimizirati njihove šanse za uravnoteženo, sigurno i smisleno iskustvo na tim platformama.

Iako je korištenje društvenih mreža za osobni kontakt i održavanje odnosa povezano s poboljšanim mentalnim zdravljem, još uvijek postoji korelacija između povećane dnevne potrošnje vremena na društvenim mrežama i lošijeg mentalnog zdravlja općenito.

Ako ne želite doživjeti lošu sliku o sebi, tjeskobu, depresiju, usamljenost pa čak i loš san, uvođenje nekih promjena u korištenju društvenih mreža može biti dobra ideja.

Stvari koje treba učiniti umjesto društvenih mreža

Vaše mentalno zdravlje je važnije od vašeg Instagram profila. 

Za što koristite društvene mreže? Za opuštanje, povezivanje s drugima ili za zabavu?

Kako postaviti zdrave granice?

Iako je uzimanje pauza od društvenih mreža sjajno, važno je biti realan (a ne militantan) u vezi s time, piše Healthline. Ako su društveni mediji dio vašeg života, to je u redu.

Postoje načini za smanjenje negativnih i pojačavanje pozitivnih učinaka društvenih mreža, čak i dok ih koristite.

Na primjer, možete:

  • prestati pratiti profile koji imaju negativan učinak na vaše raspoloženje ili sliku o sebi
  • ukloniti fotografije s vlastitog profila koje potiču samoosuđivanje
  • izbrisati sve negativne poruke ili neželjenu poštu
  • poništiti spremanje objava koje vas potiču da se uspoređujete s drugima.

Također, možete postaviti primjer drugima koji mogu biti inspirirani vašim feedom i možda ga slijediti.

 

Qliniqa.hr

Za većinu nas društvene mreže jednostavno su dio naših života, u dobru i u zlu. Izvor:Canva

Za početak:

  • preskočite filtere i pokažite pravog sebe
  • objavite fotografije “neurednih” trenutaka, ne samo onih savršenih
  • podsjetite druge u svojim opisima da ste stvarna osoba s manama, nedostacima i nesigurnostima – baš poput njih
  • objavite ohrabrujuće komentare na postove drugih.

Za većinu nas društvene mreže jednostavno su dio naših života, u dobru i u zlu, navodi BMCPsychology. No, prilikom korištenja možemo naglasiti pozitivno u odnosu na negativno, kako za nas tako i za druge.

Uz malo svjesnog korištenja, povremenih pauza i ravnoteže s drugim aktivnostima, društveni mediji mogu biti zdrav alat za samoizražavanje i povezivanje.