Qliniqa.hr

Znate li da posuđe može biti otrovno za vas? Donosimo kako izabrati lonce i tave

Zdravlje

Piše: ak

petak, 23. veljače 2024.

Nehrđajući čelik, staklo, teflon (PTFE), lijevano željezo, bakar, keramika… Različitih vrsta posuđa ne nedostaje. Uz sve te mogućnosti, može biti teško izabrati najbolje.

Može li posuđe biti otrovno? Čime se oblaže može utjecati na njegovu sigurnost za korištenje.

Neljepljivo posuđe, aluminijsko, pa čak i bakreno posljednjih godina izaziva zabrinutost zbog njihove tendencije ostavljanja tragova kemikalija i metala u hrani.

Kada birate posuđe za svoj dom, trebate razmotriti što će biti najsigurnije za dugotrajnu upotrebu. Postoji nekoliko čimbenika koje treba uzeti u obzir.

Qliniqa.hr

Od "najsigurnijeg" posuđa na svijetu još uvijek vam može pozliti ako nije pravilno očišćeno. Izvor: Pexels

Suzite izbor postavljajući si sljedeća pitanja.

Kako ga očistiti?

Posuđe za kuhanje trebate svaki put temeljito očistiti kako bi se izbjeglo nakupljanje bakterija i smanjio rizik od bolesti koje se prenose hranom. Od “najsigurnijeg” posuđa na svijetu još uvijek vam može pozliti ako nije pravilno očišćeno.

Općenito, održivost posuđa ovisi o tome kako se čisti. Za održavanje vašeg posuđa kuhar Jim Perko preporučuje:

  • izbjegavajte visoku temperaturu tijekom kuhanja
  • izbjegavajte prženje
  • operite spužvom
  • izbjegavajte ribanje bilo čime abrazivnim
  • izbjegavajte korištenje metalnih hvataljki, lopatica ili posuđa na posuđu.
Qliniqa.hr

Kada birate posuđe za svoj dom, trebate razmotriti što će biti najsigurnije za dugotrajnu upotrebu. Izvor: Pexels

Hoće li izdržati svakodnevnu upotrebu?

Možda niste u mogućnosti uložiti u visokokvalitetno, trajno posuđe, ali možete smanjiti njegovo trošenje kako bi trajalo dulje ako ga uparite s pravim priborom za kuhanje. Drveni pribor može smanjiti mogućnost grebanja premaza.

Postoje li zdravstveni rizici temeljeni na dokazima?

Neljepljivi lonci i tave obično su obloženi politetrafluoretilenom (PTFE), također poznatim kao teflon. Studije su povezale kemikalije u teflonu sa zdravstvenim problemima kao što su niska porođajna težina, bolesti štitnjače, rak bubrega i testisa te oštećenje dječjeg imunološkog sustava.

Teflonske pare koje se oslobađaju iz vrlo vrućeg posuđa također mogu uzrokovati simptome slične gripi kada se udahnu.

Ako ste osjetljivi na nikal, neke “sigurnije” opcije posuđa poput nehrđajućeg čelika i bakra možda vam neće odgovarati.

Za ljude koji imaju zdravstveno stanje hemokromatozu, lijevano željezo nije dobra opcija jer to željezo može dospjeti u vašu hranu, ali se s druge strane preporučuje kao intervencija za anemične ljude.

Qliniqa.hr

S vremenom se premaz može raspasti, a materijal ispod može ući u vašu hranu. Izvor: Unsplash

Keramičko posuđe izrađuje se od metala i presvlači neljepljivim materijalom (obično silicijem). Iako relativno sigurno, neke marke mogu koristiti premaz koji sadrži teške metale.

Kemikaliju u originalnim teflonskim proizvodima (PFOA) zabranili su 2014. Novi teflonski proizvodi koriste PFAS, iako istraživanja povezuju i te kemikalije sa zdravstvenim problemima, piše Healthline.

“Postoji mnogo različitih marki keramike i teflona, vrsta premaza i način na koji se premazi nanose, te vrsta metala od kojeg su tave napravljene, pa postoje i mnoge varijable dugovječnosti i povezane sigurnosti”, objašnjava Perko .

Kako i keramički i teflonski proizvodi sadrže premaz, a staklo i nehrđajući čelik ga nemaju, to ih čini sigurnijim i zdravijim izborom.

Savjeti za sigurnost posuđa koje treba imati na umu

Osim što morate biti svjesni svih premaza koji bi mogli biti na vašem posuđu, također trebate znati što čini osnovni materijal. S vremenom se premaz može raspasti, a materijal ispod može ući u vašu hranu.

“Ograničite kemikalije kao što su PFOA, PFAS i neljepljive vrste”, savjetuje dijetetičarka Julia Zumpano. “Ako izaberete posuđe na bazi metala, izbjegavajte aluminij osim anodizirani aluminij, jer aluminij može prodrijeti u vašu hranu. Lijevano željezo i nehrđajući čelik općenito se smatraju sigurnima, no budite oprezni s bakrom.”

Anodizirani aluminij ne reagira s kiselom hranom, pa ne propušta aluminij u hranu, navodi Health.

Također, kad god možete, izbjegavajte kuhanje na visokoj temperaturi, pogotovo ako kuhate životinjske bjelančevine, savjetuje Perko.

Qliniqa.hr

Dajte prednost najboljim opcijama. Izvor: Unsplash

No, ako ste stvarno zabrinuti za svoje posuđe, dajte prednost najboljim opcijama.

“Staklo predstavlja sigurnu opciju, dok lijevano željezo može biti sigurna opcija ako se ne prži ili ne kuha na visokoj temperaturi. Ako imate ili možete koristiti ili kupiti lonce i tave od nehrđajućeg čelika, oni su zdraviji izbor za dugotrajnu/doživotnu upotrebu”, ističe Perko.

Ukratko, umjesto keramičkog i teflonskog posuđa izaberite posuđe od stakla i nehrđajućeg čelika.