Ugljikohidrati se prirodno nalaze u voću, povrću, mahunarkama, orašastim plodovima, sjemenkama i cjelovitim žitaricama. Ali većina ugljikohidrata u modernoj prehrani dolazi iz visoko prerađene hrane napravljene od rafiniranih žitarica, škroba i dodanih šećera.
Prehrana s malo ugljikohidrata općenito uključuje manje od 26 posto dnevnih kalorija iz ugljikohidrata (manje od 130 g dnevno). A prehrana s vrlo malo ugljikohidrata osigurava manje od 10 posto kalorija iz ugljikohidrata (manje od 50 g dnevno).
Kada se potroše tjelesne zalihe glukoze, tijelo se mora više oslanjati na razgradnju masnih kiselina za dobivanje energije. Bez odgovarajućih ugljikohidrata za završetak ove razgradnje, spojevi koji se nazivaju ketonska tijela nastaju u procesu koji se naziva ketoza.
Stoga su dijete s vrlo niskim udjelom ugljikohidrata poznate kao keto ili ketogene dijete, pojašnjava Tufts Now.
Prehrana s niskim udjelom ugljikohidrata povezuju se s nekoliko zdravstvenih prednosti. Izvor: Pexels
Pridržavanje plana prehrane s niskim ili vrlo niskim udjelom ugljikohidrata može dovesti do značajnog gubitka težine, ali jesu li takve dijete zdrave?
Gubitak težine sam po sebi donosi široku lepezu zdravstvenih prednosti. Ove dijete dovode do gubitka tjelesne težine, pa se čimbenici kardiovaskularnog rizika općenito poboljšavaju.
Smanjenje unosa ugljikohidrata poboljšava kontrolu glikemije (razina šećera u krvi). Osim toga, svaka dijeta koja rezultira gubitkom težine pomaže prevenciji i liječenju dijabetesa tipa dva.
Nedavne smjernice Američke dijabetičke udruge uključile su prehranu s niskim udjelom ugljikohidrata kao opciju za upravljanje ovim uobičajenim stanjem.
Međutim, postoji mogućnost da prehrana s vrlo niskim udjelom ugljikohidrata poveća rizik od ozbiljne i potencijalno po život opasne komplikacije zvane dijabetička ketoacidoza kod ljudi koji uzimaju lijekove za dijabetes tipa dva.
Donosimo listu 25 hranjivih namirnica s niskim udjelom ugljikohidrata:
- artičoke
- avokado
- jaja
- šparoge
- paprike
- riba
- cvjetača
- prokulice
- kokos
- gljive
- kelj
- maline
- chia sjemenke
- perad
- pekan orasi
- makadamija orasi
- crveno meso i iznutrice
- bademovo brašno
- repa
- kakao
- sirevi
- masline
- kokosovo i maslinovo ulje
- nezaslađeni proteinski prahovi
- kupine
Pročitaj više:
Dijete s niskim udjelom ugljikohidrata povezuju se s nekoliko zdravstvenih prednosti, poput snižavanja razine šećera u krvi i poticanja mršavljenja, ističe Health.
Smanjenje unosa prerađenih žitarica i šećera općenito će biti dobro za zdravlje, pa prehrana s niskim udjelom ugljikohidrata može proizvesti mnoge dobrobiti. Međutim, postoje i neki potencijalni problemi jer dijeta s vrlo malo ugljikohidrata (ketogena) može uzrokovati zatvor, umor, loš zadah i glavobolju.
Smanjenje unosa prerađenih žitarica i šećera i njihova zamjena minimalno prerađenom hranom poput orašastih plodova, sjemenki, povrća i biljnih ulja bogatih nezasićenim mastima može biti izvrstan izbor za dugoročnu kontrolu težine, metaboličko zdravlje i opće zdravlje.
Izbjegavanje zdrave hrane koja sadrži ugljikohidrate poput voća, povrća, graha i minimalno prerađenih cjelovitih žitarica može pomoći tijekom početnog razdoblja mršavljenja i kontrole šećera u krvi, ali, s obzirom na opće dobrobiti ove hrane, njihovo dugoročno izbjegavanje nije dobra ideja.
Osim toga, iako povremena zamjena nekih rafiniranih ugljikohidrata ribom, peradi, jajima, običnim jogurtom i sirom ima smisla, nemojte pretjerati s crvenim i prerađenim mesom.