Qliniqa.hr

7 tajni koje liječnici ne žele da znate

Vijesti

Piše: qliniqa

subota, 28. rujna 2024.

Je li vaš liječnik iskren s vama?

Istraživanje je pokazalo da neki liječnici ne vjeruju uvijek da je iskrenost najbolji izbor kada se radi o davanju neugodnih vijesti.

Važno je svome liječniku istaknuti točno što želite kako on ne bi donosio pretpostavke na temelju vlastitih iskustava i percepcija o tome što biste vi mogli željeti.

Donosimo vam 7 tajni koje vaš liječnik možda ne želi da znate:

1. Nedostatak informacija na rezultatima testa

Uvijek tražite kopije rezultata testa kako biste bili sigurni da ništa nije previđeno. Liječnici ponekad zaborave pogledati rezultate testa ili previde određene, možda bitne, detalje. Sami temeljito pregledajte rezultate i nemojte se sramiti postavljati pitanja liječniku ako vam se nešto čini nenormalnim. Ako imate ikakvih nedoumica, provjerite rezultate kod drugog liječnika.

Qliniqa.hr

Recite svom liječniku ako želite da bude vrlo iskren i otvoren s vama. Izvor:Canva

2. Inzistirajte na iskrenost

Ako želite iskrenost od svog liječnika, recite im. Nemojte misliti da vaš liječnik zna što želite jer postoje neki pacijenti koji ne žele sve znati i radije bi da im njihov liječnik samo kaže što da rade. Recite svom liječniku da bude vrlo iskren i otvoren s vama i da želite imati aktivnu ulogu u donošenju odluka o svome zdravlju.

3. Greške u liječenju

I liječnici su samo ljudi i griješe, stoga uvijek dobro provjerite lijekove koji su vam prepisani. Čak i najbolji liječnik može pogriješiti, prepisujući krivi lijek ili krivu dozu pravog lijeka. Provjerite i pitajte, dva puta ako treba! Ovo je osobito važno u bolnicama, a ako imate bilo kakvih nedoumica, nemojte se sramiti nazvati svog liječnika ili zatražiti drugo liječničko mišljenje.

4. Žene nisu ozbiljno shvaćene

Ženska pitanja još uvijek se često ne shvaćaju ozbiljno. “Još uvijek postoji rašireno uvjerenje u medicinskoj zajednici da kad god se žena požali na svoje zdravlje, to je ili povezano s njezinim hormonima ili je sve u njezinoj glavi”, navodi se u Northwell Health. Nažalost, ovakva uvjerenja i danas postoje.

Koliko se često žene nađu u situaciji gdje je upitana hoće li uskoro dobiti menstruaciju? Koliko često žena u perimenopauzi ode u ordinaciju da se požali na debljanje, samo da bi joj rekli da je to povezano s hormonima? Naši hormoni nas ne čine tjeskobnim ili uzrujanim – to nam čine ovakvi stavovi!

5. Promjene liječničkih timova su znak za uzbunu

Kada je riječ o ustanovama kao što su starački domovi, velika fluktuacija osoblja je loš znak. Ustanove s čestom promjenom u osoblju pokazale su se manje kvalitetne od ustanova koje imaju jasno definirane i manje promjenjive timove. Fluktuaciju osoblja vidimo kao barometar kvalitete posla, navodi USNews.

 

6. Nepotpune informacije

Ponekad vam liječnici neće dati sve mogućnosti liječenja pa se uvijek zauzmite za sebe. Ako imate sumnnju, uvijek je bolje zakazati razgovor s drugim liječnikom i zatražiti drugo mišljenje prije nego krenete s liječenjem. To će vas oboružati znanjem o vašem stanju te ćete na taj način imati bolji razgovor o liječenju sa svojim liječnikom.

7. Preopterećeni doktor

Mnogi liječnici su pretrpani pacijentima, što može dovesti do neprofesionalnog ponašanja. Mudro je biti spreman kada dođete na dogovorene preglede. Iako imate samo 10 do 15 minuta sa svojim liječnikom (ponekad samo 5 minuta) dođite na vrijeme i nastojte u jednoj rečenici objasniti svom liječniku zbog čega dolazite (ovo bi trebalo uključivati ​​informacije kao što su: kada su se pojavili novi simptomi, koliko brzo se simptomi pogoršali i koji su drugi simptomi povezani s vašom bolešću).

Također, dođite pripremljeni s nazivima i dozama svih lijekova koje uzimate. Ako imate pitanja za liječnika, zapišite ih prije pregleda. Temeljita priprema za svaki termin omogućit će vašem liječniku da bude učinkovitiji i posljedično da se opusti, oslobodi stresa i izvrsno pobrine o vama.