Postoji mala masna žlijezda koja se nalazi iza prsne kosti i za koju se često kaže da je ‘beskorisna’ u odrasloj dobi. Nedavna retrospektivna studija sugerira da timusna žlijezda nije ni približno potrošna kao što su stručnjaci nekoć mislili.
Američki su istraživači otkrili da se oni kojima se ukloni timus kasnije u životu suočavaju s povećanim rizikom od smrti iz bilo kojeg razloga. Također se suočavaju s povećanim rizikom od razvoja raka.
Studija je isključivo promatračka, što znači da ne može pokazati da uklanjanje timusa izravno uzrokuje rak ili druge smrtonosne bolesti, ali istraživači su zabrinuti zbog svojih otkrića.
Dok ne saznamo više, oni tvrde da bi očuvanje timusa “trebalo biti klinički prioritet” gdje god je to moguće.
"Veličina rizika bila je nešto što nikada ne bismo očekivali", ističe vodeći američki onkolog David Scadden.
Poznato je da u djetinjstvu timus ima ključnu ulogu u razvoju imunološkog sustava. Kada se žlijezda ukloni u mladoj dobi, pacijenti pokazuju dugotrajno smanjenje T-stanica, koje su vrsta bijelih krvnih stanica koje se bore protiv bakterija i bolesti.
Djeca bez timusa također imaju tendenciju oslabljenog imunološkog odgovora na cjepiva. Međutim, do trenutka kada osoba uđe u pubertet, timus se smanji i proizvodi daleko manje T-stanica za tijelo.
Naizgled se može ukloniti bez neposredne štete, a budući da se nalazi ispred srca, često se vadi tijekom kardiotorakalne operacije.
No dok neki pacijenti s rakom timusa ili kroničnim autoimunim bolestima, zahtijevaju timektomiju, pri kojoj se timus kirurški uklanja, žlijezda nije uvijek prepreka. Mogla bi čak biti i od velike pomoći.
Pročitaj više:
Znanstvenici su otkrili da su pojedinci kojima je uklonjen timus imali gotovo dvostruko veću vjerojatnost da će umrijeti u roku od pet godina od kontrolne skupine kojoj nije uklonjen timus, čak i ako se uzmu u obzir spol, dob, rasa i oni s rakom timusa, miastenijom gravis ili postoperativnim infekcijama.
Pacijenti kojima je uklonjen timus također su imali dvostruko veću vjerojatnost da će razviti rak unutar pet godina nakon operacije, piše Science Alert. Štoviše, ovaj je rak općenito bio agresivniji i često se ponavljao nakon liječenja u usporedbi s kontrolnom skupinom.
Razlozi za ove povezanosti ostaju nejasni, ali znanstvenici sumnjaju da nedostatak timusa na neki način remeti zdravu funkciju imunološkog sustava odraslih.
Podskupina pacijenata u studiji koji su bili podvrgnuti timektomiji pokazala je manje različitih receptora T-stanica u krvi, što bi moglo pridonijeti razvoju raka ili autoimunih bolesti nakon operacije.
“Zajedno, ovi nalazi podupiru ulogu timusa koji doprinosi proizvodnji novih T-stanica u odrasloj dobi i održavanju zdravlje odraslih ljudi”, zaključuju autori studije.
Njihovi rezultati snažno sugeriraju da timus igra funkcionalno važnu ulogu u našem kontinuiranom zdravlju, sve do gorkog kraja.