Zahvaljujući našem pametnom mozgu, to nam nije odmah primjetno, ali naše dvije nosnice zapravo na neki način rade neovisno i čini se kako imaju svoje zasebno osjetilo mirisa.
Zaključak nove studije istraživača iz SAD-a mogla bi nas naučiti mnogo više o mozgu i načinu na koji se osjetila obrađuju.
Nalazi se temelje na ranijim studijama na životinjama i ljudima, ukazujući na to kako bi naši mozgovi mogli biti sposobni obraditi ono što ulazi u svaku nosnicu pojedinačno, kao i sintetizirati ih u jednu cjelinu.
“Unatoč opsežnom radu o odgovorima na mirise, relativno malo se zna o tome kako se informacije iz dviju nosnica integriraju i razlikuju u ljudskom olfaktornom sustavu”, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Naše dvije nosnice zapravo na neki način rade neovisno i čini se kako imaju svoje zasebno osjetilo mirisa. Izvor: Canva
Kako bi pobliže proučili mirise u prostoru, istraživači su angažirali 10 pacijenata s epilepsijom kojima su već bile ugrađene elektrode u mozak.
Jedan od tri različita mirisa, kao i kontrolu koja se sastoji od čistog zraka, upuhali su u jednu od nosnica ili u obje zajedno u svakom testu. Nakon nekoliko sekundi ispitanike su tražili da identificiraju miris, a zatim navedu koju su nosnicu koristili u detektiranju – lijevu, desnu ili obje. U međuvremenu, istraživači su prikupili podatke o reakciji mozga putem elektroda.
Nosnice nisu uvijek usklađene. Izvor: Canva
Došli su do zanimljivih zapažanja. Na primjer, kada su isti miris upuhali zasebno u svaku nosnicu, izazvali su sličnu aktivnost mozga, ali ne identična, što ukazuje na određenu neovisnost.
Štoviše, mirisanjem kroz dvije nosnice zajedno stvorila su se dva različita naleta aktivnosti u mozgu, iako u vrlo kratkom vremenskom razmaku, no istraživači sugeriraju kako to opet ukazuje da nosnice nisu uvijek usklađene.
Dvije su nosnice bile bolje od jedne u prepoznavanju mirisa i njihovom bržem prepoznavanju, što upućuje na to kako definitivno postoji prednost imati dvije nosnice umjesto jedne, kao kod očiju i ušiju.
Analiza se koncentrirala na dio mozga gdje se upravlja i tumači osjetilo mirisa. Izvor: Canva
Analiza se koncentrirala na moždanu regiju piriformnog korteksa, gdje se upravlja i tumači osjetilo mirisa. Kao što već znamo, naša su različita osjetila također međusobno povezana, što znači kako ova otkrića mogu imati implikacije izvan osjetila mirisa, navodi Science Alert.
Pročitaj više:
“Informacije o mirisu koje proizlaze iz dviju nosnica vremenski su odvojene u ljudskom piriformnom korteksu”, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
“Naša otkrića imaju važne implikacije na kodiranje mirisa u olfaktornom sustavu i pružaju dokaze da ljudski piriformni korteks održava jasne prikaze informacija o mirisima koje proizlaze iz svake nosnice kroz vremensku segregaciju.”
Istraživanje su objavili u Current Biology.