Qliniqa.hr

Glazba ima moć poboljšati naše fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje

Zdravlje

Piše: nr

ponedjeljak, 8. siječnja 2024.

Glazba podiže naše raspoloženje, a terapija glazbom može pomoći tijekom liječenja određenih zdravstvenih stanja.

Teška su vremena. Trenutna politička klima, ratovi, utjecaj globalnog zatopljenja i tekući izazovi fizičkog i mentalnog zdravlja uzrokovani COVID-om uzimaju danak na naš osjećaj sigurnosti u svijetu i kvalitetu našeg života. Svatko od nas treba pronaći trenutke opuštanja i privremeno skrenuti misli s teških dnevnih vijesti. Za mnoge ljude glazba može igrati ulogu u tome.

Kako glazba može utjecati na kvalitetu našeg života?

Nedavno su istraživači proučavali utjecaj glazbe na kvalitetu života povezanu sa zdravljem. Pokazalo se kako uporaba glazbenih intervencija (slušanje glazbe, pjevanje i glazbena terapija) može stvoriti značajna poboljšanja mentalnog zdravlja i manja poboljšanja fizičkog zdravlja.

Iako su istraživači otkrili pozitivan utjecaj glazbe na kvalitetu života, nisu pronašli “dozu” glazbe koja najbolje djeluje na sve ljude.

Kao složena ljudska bića iz raznih kultura, s različitim životnim iskustvima te mentalnim i fizičkim zdravstvenim potrebama, imamo osobnu vezu s glazbom. Naš odnos s glazbom često se mijenja iz trenutka u trenutak na temelju našeg raspoloženja, preferencija, društvene situacije i prethodnih iskustava.

Qliniqa.hr

Kao složena ljudska bića imamo osobnu vezu s glazbom. Izvor: Canva

Istraživači smatraju kako jednu od najvažnijih funkcija glazbe čini stvaranje osjećaja kohezije ili društvene povezanosti, navodi Healthline. Glazba ima moć ujedinjenja ljudi, razmislite samo o utjecaju državnih himni, budnica, ljubavnih pjesama ili uspavanka.

Osim što nas povezuje, glazba utječe na naš um, tijelo i raspoloženje.

Kako se glazba može koristiti kao terapeutsko sredstvo?

Certificirani glazbeni terapeut može vam pomoći izgraditi vezu s glazbom i pronaći najbolju “dozu” koja bi mogla pozitivno utjecati na vaše zdravlje i pružiti vam oblik iscjeljenja.

Glazbena terapija, etablirana zdravstvena profesija, koristi glazbene intervencije utemeljene na dokazima za rješavanje terapijskih ciljeva zdravstvene skrbi.

Glazbeni terapeuti koriste i aktivne (pjevanje, istraživanje instrumenata, pisanje pjesama, pokret, stvaranje digitalne glazbe) i receptivne (slušanje glazbe, povezivanje slike uz glazbu, stvaranje popisa pjesama ili glazbeni razgovor i prisjećanje) intervencije i stvaraju ciljeve za poboljšanje zdravlja i blagostanje.

Neki od tih ciljeva mogu uključivati smanjenje tjeskobe, promjenu raspoloženja, smanjenje percepcije boli tijekom raka ili drugog medicinskog tretmana, povećanje izražaja, pronalaženje motivacije i mnoge druge.

Pristup korištenju glazbe za postizanje ovakvih ciljeva i poboljšanju kvalitete života općenito, može se mijenjati, a glazbeni terapeut može vam pomoći pronaći ono što najbolje funkcionira u određenoj situaciji, ističe Health Harvard.

Qliniqa.hr

Glazba utječe na naš um, tijelo i raspoloženje. Izvor: Pexels

Alati za glazbenu terapiju:

  • slušanje glazbe
  • učenje ili sviranje instrumenta
  • pjevanje.

Glazba ima snažan utjecaj na ljudska bića. Može poboljšati pamćenje, izgraditi izdržljivost na zadacima, poboljšati raspoloženje, smanjiti tjeskobu i depresiju, odagnati umor, poboljšati reakciju na bol i pomoći učinkovitije vježbati.

Iako ne postoji jedna najbolja intervencija, čarobna pjesma ili savršeni žanr koji bi olakšao sve teške stvari u životu, glazba može biti snažan agent promjene.