Qliniqa.hr

Je li skeniranje cijelog tijela učinkovito za rano otkrivanje raka?

Vijesti

Piše: ak

četvrtak, 23. siječnja 2025.

Neki centri za snimanje i medicinski centri počeli su nuditi cjelovite preglede tijela kao test za ranu detekciju raka za zdrave osobe koje nemaju simptome povezane s rakom. No, je li rizik od cjelovitog pregleda tijela veći od potencijalnih koristi?

Cjeloviti pregled tijela obično je vrsta kompjuterizirane tomografije (CT) koja skenira cijelo tijelo, počevši od ispod brade. Ovi pregledi također mogu biti izvedeni korištenjem MRI ili PET skenera, ali CT skeneri su najčešći. Obično se koriste za provjeru opsega ozljeda ili unutarnjeg krvarenja, a mogu također pratiti napredovanje raka.

Nedavno su medicinski centri i centri za snimanje počeli nuditi cjelovite preglede  tijela kao uslugu za detekciju raka. Ova usluga je namijenjena zdravim osobama koje obično nemaju simptome povezane s rakom.

Qliniqa.hr

Skeniranje cijelog tijela obično se provodi samo kada postoji opravdanje. Izvor:Canva

Iako se ovo može činiti dobrim alatom za ranu detekciju, glavne medicinske organizacije ne preporučuju cjelovito skeniranje kao metodu probira za rak. Istraživanja se još uvijek provode, ali trenutno se smatra da rizici nadmašuju koristi.

Ovaj članak detaljnije razmatra cjelovite preglede tijela, njihov rad i rizike povezane s ovom vrstom probira.

Trebate li skeniranje cijelog tijela?

Skeniranje cijelog tijela obično se provodi samo kada postoji opravdanje, poput pomoći liječnicima u prepoznavanju unutarnjeg krvarenja ili kako bi se dobio bolji uvid u opseg traumatske ozljede. Također se mogu koristiti za praćenje širenja raka ili reakcije na liječenje.

Skeniranja cijelog tijela ne smatraju se učinkovitom metodom za ranu detekciju i probir raka. Upotreba skeniranja cijelog tijela za zdrave, asimptomatske osobe nije preporučeno od strane američke Uprave za hranu i lijekove (FDA) niti bilo koje velike medicinske organizacije.

Istraživači proučavaju moguće koristi skeniranja cijelog tijela kao metoda probira za osobe s visokim rizikom od određenih vrsta raka, posebno raka pluća i debelog crijeva, no prednosti ovog testa još uvijek nisu dokazane. Trenutno se skeniranja cijelog tijela preporučuju samo u vrlo specifičnim medicinskim situacijama.

Je li skener cijelog tijela koristan za ranu detekciju raka?

Neki medicinski centri i centri za snimanje promiču skeniranje cijelog tijela kao metodu za ranu detekciju raka. Najčešće se nude CT skeneri, a centri za snimanje mogu ponuditi i PET skener ili MRI skener cijelog tijela.

Na prvi pogled, ova metoda ima smisla. Na kraju krajeva, slike cijelog tijela trebale bi biti dobar način za otkrivanje tumora prije nego što počnu uzrokovati simptome. No, nijedna od ovih metoda skeniranja cijelog tijela nije preporučena kao metoda probira.

Tradicionalno slikovno ispitivanje raka usmjereno je na male dijelove tijela i traži tumore za koje je poznato da su povezani s određenim vrstama raka. Na primjer, mamografija detaljno prikazuje tkivo dojke.

Qliniqa.hr

Jedan od glavnih rizika skeniranja cijelog tijela je izloženost zračenju. Izvor:Canva

Skeniranje cijelog tijela pregledava cijelo tijelo. Pri tome može propustiti male i skrivene tumore, stvarajući lažan osjećaj sigurnosti. To može dovesti do zanemarivanja simptoma koji bi mogli biti uzrokovani rakom.

Također, zdrave osobe koje podvrgavaju skeneru cijelog tijela mogu dobiti “lažno pozitivne” rezultate. To znači da mogu dobiti abnormalne rezultate iako nemaju rak. Ovi lažno pozitivni nalazi mogu dovesti do nepotrebnih testiranja, troškova i stresa.

Koji su rizici skeniranja cijelog tijela?

Jedan od glavnih rizika skeniranja cijelog tijela je izloženost zračenju. CT i PET skeneri koriste zračenje za stvaranje detaljnih slika unutarnjih struktura tijela. Tijelo je izloženo velikim količinama zračenja tijekom CT ili PET skeniranja cijelog tijela, a ta izloženost može povećati rizik od raka.

Kada se skeniranje cijelog tijela koristi za procjenu opsega ozljede ili praćenje napredovanja raka, prednosti obično nadmašuju rizik. S obzirom na to da korist skeniranja cijelog tijela kao alata za detekciju raka trenutno nije dokazana, FDA ne preporučuje skeniranje cijelog tijela za detekciju raka.

Koje vrste slikovnih testova se najčešće koriste za otkrivanje raka?

Postoji mnogo vrsta slikovnih testova koji se koriste za rano otkrivanje raka. Neki od tih testova preporučuju se za osobe određene dobi ili spola, dok su drugi namijenjeni osobama s visokim rizikom od određenih vrsta raka.

Slikovni testovi za rak uključuju:

  • mamografija
  • MRI skener
  • CT skener
  • rendgenski snimci
  • ultrazvuk

Što se događa tijekom skeniranja cijelog tijela?

Skeniranje cijelog tijela je postupak koji se obavlja ambulantno. Ne bi trebalo boljeti, a neće vam biti potrebni sedativi ili anestetik. Bez obzira na to radi li se o CT skeneru ili PET skeneru, evo što možete očekivati tijekom skeniranja cijelog tijela:

  1. Bit ćete zamoljeni da se presvučete u medicinsku haljinu i uklonite sat i sav nakit koji možda nosite.
  2. Ležat ćete na podloženom stolu koji će se pomaknuti unutar stroja u obliku tunela.
  3. Možda će vam biti ubrizgan radioaktivna boja koja može pomoći u otkrivanju određenih abnormalnosti.
  4. Stroj će se okretati oko vas kako bi snimio slike.
  5. Morat ćete ležati vrlo mirno tijekom postupka, ali moći ćete razgovarati s tehničarom.
  6. Cijeli proces obično ne traje duže od 20 minuta.

Skeniranja cijelog tijela mogu proizvesti lažno pozitivne i lažno negativne rezultate. Također mogu izložiti zdrave osobe visokim razinama zračenja, što može povećati rizik od raka bez dokazane koristi. Trenutno se smatra da rizici od neobaveznih skeniranja cijelog tijela nadmašuju prednosti.