Visoke razine vlažnosti u kombinaciji s povišenim temperaturama mogu stvoriti opasnu mješavinu, upozorava dr. Kevin Lanza.
U vlažnim uvjetima znoj se bori kako bi ispario s kože, što otežava tijelu učinkovito oslobađanje topline i hlađenje. Zbog vlažnosti u zraku već vruć dan može postati nepodnošljivo znojan i ljepljiv.
Visoka razina vlažnosti (koncentracija vodene pare u zraku) u kombinaciji s toplinom i drugim čimbenicima može dovesti do simptoma poput dehidracije i grčeva u mišićima te povećati rizik od bolesti povezanih s vrućinom kao što su iscrpljenost toplinom ili toplinski udar.
Topli zrak prirodno ima više vodene pare od hladnog zraka. Kako biste se nosili s vlagom ovog ljeta, stručnjaci preporučuju da ostanete hidrirani, nosite odjeću svijetlih boja i izbjegavate sunce.
“Vlažnost sama po sebi nije prijetnja, barem na nižim temperaturama, ali ako to povežete s višim temperaturama, s vrućim i vlažnim uvjetima, tada ste potencijalno u nevolji”, kaže Lanza.
Evo najvažnijih učinaka vlage na zdravlje kojih biste trebali biti svjesni i nekoliko stručnih savjeta kako se nositi s njima ovog ljeta.

Visoka razina vlažnosti (iznad 60-70 %) može uzrokovati sporije isparavanje znoja s vaše kože. Izvor: Pexels
Ono što se smatra opasnom visokom razinom vlažnosti ovisi o pojedincu, kaže Shashank Ravi, profesor hitne medicine na Stanford Medicine.
Specifični čimbenici, poput vaše razine hidratacije, koliko ste dugo izloženi visokoj vlažnosti i koliko se naprežete u tim uvjetima, utječu na to kako to utječe na vas. I to ne samo kad ste vani. “Biti u zatvorenom prostoru s visokom vlagom bez cirkulacije zraka također može biti opasno”, ističe Ravi.
Općenito, visoka razina vlažnosti (iznad 60-70 %) može uzrokovati sporije isparavanje znoja s vaše kože. To zauzvrat otežava vašem tijelu da se samo ohladi, kaže liječnik obiteljske medicine David Cutler.
Neučinkovito znojenje pri visokoj vlažnosti “može učiniti da se ljudi osjećaju toplije od stvarne temperature”, kaže Cutler. “Visoka vlažnost također povećava indeks topline, percipirane temperature.”
S druge strane, niske razine vlažnosti (ispod 30–40 %) također mogu negativno utjecati na vaše zdravlje uzrokujući suhu kožu i nelagodu pri disanju. “Niska vlažnost zraka može isušiti sluznicu u nosu i grlu, što dovodi do iritacije, kašlja i povećane osjetljivosti na respiratorne infekcije”, pojašnjava Cutler.
Najbolji način za mjerenje razine vlažnosti jest higrometar (vlagomjer) koji prikazuje postotak vlažnosti. Ako ga nemate možete provjeriti razinu vlažnosti u aplikacijama za vremensku prognozu. Razine vlažnosti također variraju tijekom dana i ovisit će o drugim uvjetima, poput kiše.

Znojenje predstavlja primarni način na koji se hladimo i reguliramo tjelesnu temperaturu. Izvor: Pexels
Kako vlaga utječe na vaše zdravlje?
Učinak vlažnosti na ljudsko tijelo i vaše zdravlje zapravo ovisi o tome kako razina djeluje s temperaturom, prema Lanzi.
Sustav toplinske regulacije našeg tijela igra važnu ulogu u održavanju unutarnje temperature, a znojenje predstavlja primarni način na koji se hladimo. Međutim, vlaga može stvarno usporiti taj proces.
“Isparavanje znoja s naše kože hladi tijelo i na kraju snižava našu unutarnju tjelesnu temperaturu”, kaže Lanza. “Ali u vlažnim danima, znojenje nije tako učinkovito u snižavanju unutarnje temperature tijela jer vlaga u zraku sprječava znoj pri isparavanju.”
Stoga visoka vlažnost može dovesti do zdravstvenih problema i čak učiniti pojedince “osjetljivijima na zdravstvene rizike poput dehidracije i umora”, dodaje Ravi.
Evo samo nekoliko stvari koje se mogu dogoditi kada imate posla s visokom vlagom i vrućinom:
- dehidracija
- iritacija kože
- grčevi mišića
- pogoršanje respiratornog stanja poput astme i alergija
- toplinska iscrpljenost i toplinski udar.
Kada tijelo ne može regulirati vlastitu temperaturu i počne se pregrijavati, može uzrokovati oštećenje ili čak zatajenje organa, upozorava Verywell Health.
Svi su pogođeni ekstremnom vrućinom i vlažnim uvjetima, ali određene su skupine osjetljivije na bolesti povezane s vrućinom od drugih:
- djeca
- starije odrasle osobe
- osobe s postojećim zdravstvenim ili kroničnim stanjima
- oni koji uzimaju određene lijekove
- oni koji rade u vanjskim uvjetima.

Nadoknaditi izgubljenu tekućinu hladnom vodom. Izvor: Canva
Neki rani pokazatelji da vlaga može utjecati na vaše zdravlje slični su simptomima toplinske iscrpljenosti ili toplinskog udara, što uključuje:
- pojačano znojenje
- lupanje srca
- slabost
- umor
- otežano hodanje
- vrtoglavicu
- glavobolju
- mučninu i povraćanje
- grčeve u mišićima
- nesvjesticu
- zbunjenost ili promijenjen mentalni status u teškim slučajevima.
Ako primijetite bilo koji od ovih ranih simptoma, Lanza preporučuje prestanak tjelesne aktivnosti, poput trčanja ili vožnje bicikla. Također biste trebali nadoknaditi izgubljenu tekućinu hladnom vodom ili sportskim napitkom kako biste uspostavili ravnotežu elektrolita.
Ako se vaši simptomi pogoršaju iscrpljenost toplinom može postati toplinski udar, po život opasno stanje kada znojenje ne ohladi vaše tijelo. Kao rezultat toga, vaše tijelo gubi kontrolu nad regulacijom temperature, a vaša unutarnja tjelesna temperatura brzo raste. Vaši se organi mogu početi oštećivati i otkazivati. Toplinski udar može biti koban ako brzo ne dobijete liječničku pomoć, upozorava Health.
Pročitajte više:
Evo što možete učiniti ove ljetne sezone kako ne biste ugrozili svoje zdravlje pri visokim temperaturama i vlažnim uvjetima:
- prije izlaska van provjerite vrijeme i razinu vlažnosti
- ograničite izlaganje suncu i tjelovježbu tijekom najjačih vrućina
- odmorite se u hladnim ili klimatiziranim okruženjima
- nosite svijetlu i široku odjeću
- ostanite hidrirani
- imajte svoje ljude u blizini.