Qliniqa.hr

Može li hijaluronska kiselina pomoći kod zdravlja kose?

Ljepota

Piše: qliniqa

ponedjeljak, 13. svibnja 2024.

Hijaluronska kiselina, dobro poznata tvar u kozmetičkoj industriji i popularan dodatak proizvodima za njegu kože, svojim svojstvima omogućuje koži zadržavanje vlage. Zbog toga tvrtke u svoje proizvode za kosu sada dodaju i hijaluronsku kiselinu kao ovlaživač i za potporu rastu kose.

Qliniqa.hr

Hijaluronska kiselina, dobro poznat i popularan dodatak proizvodima za njegu kože, može pomoći u poboljšanju zdravlja kose. Izvor: Canva

Razlozi za korištenje hijaluronske kiseline u kosi

Hijaluronska kiselina može apsorbirati svoju težinu u vodi pa zadržava vodu, što dodaje vlagu folikulima kose. Kada se koristi u proizvodima za njegu kože, hijaluronska kiselina može povećati vlažnost kože zbog čega ju koriste za kosu, što pomaže u njezinom glatkom i manje kovrčavom izgledu, objašnjava dermatologinja Beth Goldstein.

Jedan od razloga zašto isprobati hijaluronsku kiselinu na kosi jest poboljšanje rasta kose. Hijaluronska kiselina može zaštititi stanice dermalne papile (stanice koje podržavaju i potiču nove folikule dlake i održavanje rasta kose) i povećati izlučivanje proteina koji potiče stvaranje krvnih žila.

Hijaluronska kiselina može biti učinkovit hidratant koji se koristi u kosi za smanjenje suhoće i beživotnosti.

Studija iz 2014. pokazuje kako dodaci hijaluronske kiseline značajno povećavaju mekoću i sjaj kose. Beživotnost kose smanjila se za 48 %, a suhoća za 47 % u razdoblju od osam tjedana.

Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se hijaluronska kiselina potvrdila kao učinkovit proizvod za poboljšanje rasta kose, kao i za suhu kosu bez sjaja.

Qliniqa.hr

Proizvodi za njegu kose koji sadrže hijaluronsku kiselinu uključuju serume, šampone ili regeneratore. Izvor: Canva

Potražite proizvode za njegu kose koji sadrže hijaluronsku kiselinu, uključujući serume, šampone ili regeneratore. Slijedite upute na etiketi proizvoda za hidrataciju kose. To može značiti ispiranje proizvoda nakon upotrebe ili zadržavanje na kosi.

Hijaluronska kiselina općenito se dobro podnosi. Postojeći dokazi ne upućuju na veće nuspojave hijaluronske kiseline. Stručnjaci ju smatraju vrlo sigurnom za vašu kožu i kosu. Također vjerojatno nećete imati alergiju ili osjetljivost, jer vaše tijelo već prirodno proizvodi hijaluronsku kiselinu, navodi Healthline.

Ipak, pri prvom korištenju na kosi, nanesite malu količinu i isprobajte na koži kako biste bili sigurni da ne izaziva iritaciju ili reakciju.

Qliniqa.hr

Umjesto da samo prijeđete proizvodom po vrhovima kose, bilo bi dobro umasirati ga u tjeme i počešljati kosu. Izvor: Pexels

Kada birate proizvod za njegu kose, Goldstein preporučuje da izaberete onaj koji također sadrži sastojke za jačanje, kao što su:

  • keratin
  • kolagena
  • hranjiva ulja, poput ulja jojobe ili argana.

Također predlaže da se odlučite za proizvod koji se ne ispire, poput regeneratora ili seruma, kako biste povećali koncentraciju hijaluronske kiseline u kosi. Umjesto da samo prijeđete proizvodom po vrhovima kose, možda bi bilo dobro umasirati ga u tjeme i počešljati kosu.

Za liječenje gubitka kose postoji nekoliko alternativa hijaluronskoj kiselini poput:

  • laserskih tretmana
  • microneedlinga
  • injekcija kortikosteroida.

Neki ljudi mogu uzimati oralni dodatak hijaluronske kiseline kako bi poboljšali izgled svoje kose i kože. To treba činiti s oprezom i prethodno razgovarati s liječnikom jer se studija iz 2015. bavila istraživanjem kako oralna hijaluronska kiselina može potaknuti rast stanica raka, upozorava Verywell Health.

Iako postoji malo istraživanja o dobrobitima hijaluronske kiseline za kosu, čini se da ima određeni potencijal za povećanje vlažnosti vaše kose i poboljšanje njezina izgleda. Osim toga, zbog male vjerojatnosti da će izazvati bilo kakve nuspojave, nema razloga da ju ne isprobate.