Qliniqa.hr

Oprez! Prehrana bogata mastima može promijeniti crijevne bakterije

Zdravlje

Piše: dtm

ponedjeljak, 11. prosinca 2023.

Istraživači ističu da prehrana bogata mastima može promijeniti crijevne mikrobe i povećati rizik od raka debelog crijeva. Kažu da je studija koja je uključivala miševe pokazala da prehrana bogata mastima može uzrokovati promjene u crijevnim bakterijama i promijeniti probavne molekule poznate kao žučne kiseline.

Stručnjaci kažu da možete smanjiti rizik od raka debelog crijeva usvajanjem zdravih prehrambenih praksi i ograničavanjem hrane s visokim udjelom masti. Pretilost je poznati čimbenik rizika za kolorektalni rak, a nova istraživanja pokazuju da prehrana bogata mastima može izazvati promjene u probavnom sustavu koje mogu povećati upalu i povećati učestalost ove vrste raka.

Studija sugerira da prelazak na prehranu s niskim udjelom masti može pomoći u prevenciji raka debelog crijeva. Također identificira ključni protein u crijevima koji bi mogao biti ciljan u terapijama protiv raka. 

Qliniqa.hr

Autori studije izvijestili su da je masna prehrana povećala razine određenih crijevnih bakterija. Izvor:pexels

U svojoj studiji, istraživači su hranili laboratorijske miševe s genetskom predispozicijom za rak debelog crijeva hranom bogatom mastima. Pratili su promjene u njihovim crijevnim bakterijama i izmijenjene probavne molekule zvane žučne kiseline, koje proizvodi jetra i pomažu u probavi hrane i apsorpciji kolesterola, masti i hranjivih tvari.

Autori studije izvijestili su da je masna prehrana povećala razine određenih crijevnih bakterija koje su zauzvrat promijenile žučne kiseline na način da su pojačale upalu i onemogućile obnavljanje crijevnih matičnih stanica, koje pomažu popraviti stanična oštećenja u tijelu. Te promjene mogu povećati rizik od raka debelog crijeva, prema autoru studije Ronaldu Evansu.

“Dekonstruirali smo zašto prehrana bogata masnoćama nije dobra za nas i identificirali specifične sojeve mikroba koji se razbuktavaju”, rekao je Evans. “Znajući u čemu je problem, imamo puno bolju ideju kako ga spriječiti i preokrenuti.”

U studiji iz 2019., istraživačka skupina koju je vodio Evans izvijestila je da povećanje žučnih kiselina u crijevima zatvara protein farnesoid X receptor (FXR), koji je uključen u metabolizam lipida i energije te smanjuje upalu.

Nova studija pokazala je da su promjene u žučnim kiselinama također utjecale na umnožavanje matičnih stanica u crijevima. Matične stanice koje se sporije obnavljaju mogu mutirati i potaknuti rast kolorektalnog karcinoma, koji često nastaje iz matičnih stanica, navodi se u radu.

Dvije vrste crijevnih bakterija za koje se pokazalo da utječu na žučne kiseline, leibacterium valens i Ruminococcus gnavus, bile su mnogo prisutnije u crijevima miševa na prehrani bogatoj masnoćama, izvijestili su istraživači.

Čini se da prehrana bogata mastima ima dublji učinak na mikrobiom crijeva i žučne kiseline od genetske mutacije koja je miševe učinila osjetljivijima na kolorektalni rak, kažu istraživači.

“Znamo da prehrana bogata masnoćama, zajedno s prehranom bogatom crvenim mesom, povećava rizik od stvaranja polipa u debelom crijevu i raka debelog crijeva”, rekao je dr. Jesse P. Houghton.

“Međutim, ovo novo istraživanje povezuje prehranu bogatu mastima sa štetnom promjenom u sastavu crijevnog mikrobioma, što dovodi do povećanja upalnih žučnih kiselina, što zauzvrat dovodi do smanjenja FXR receptora”, dodao je.

Qliniqa.hr

Biti normalne tjelesne težine i uzimanje vitamina D poboljšava vašu sposobnost preživljavanja raka. Izvor:Pexels

Kako smanjiti rizik od raka debelog crijeva?

Evans i kolege sugerirali su da bi se FXR receptor mogao ciljati za buduće intervencije u prevenciji kolorektalnog raka, piše MNT. Iako su još uvijek potrebne kliničke studije na ljudima kako bi se potvrdili nalazi studije i eventualno razvili novi tretmani, “do 70 posto raka debelog crijeva može se spriječiti zdravim načinom života, tjelovježbom i uravnoteženom prehranom”, ističu.

Druga nedavno objavljena studija sugerira da bi uzimanje dodataka vitamina D moglo pomoći u smanjenju rizika od recidiva ili smrti u određenoj podskupini karcinoma probavnog sustava, uključujući rak debelog crijeva.

“Biti normalne tjelesne težine i uzimanje vitamina D poboljšava vašu sposobnost preživljavanja raka. Ostali čimbenici uključuju pacijentov genetski sklop i način na koji pacijent koristi i razgrađuje vitamin D”, napisao je dr. Michael F. Holick.