Qliniqa.hr

Ovo su 4 uzroka boli u mjehuru kod žena

Zdravlje

Piše: nr

petak, 11. listopada 2024.

Bol u mjehuru može signalizirati bilo što, od manje infekcije do ozbiljnog zdravstvenog stanja poput raka. Simptomi mogu varirati od nelagode u donjem dijelu trbuha do peckanja pri mokrenju.

Rak mokraćnog mjehura javlja se rijetko, osobito kod žena. Ali bolovi ili pritisak u zdjelici ili donjem dijelu trbuha mogu dolaziti iz vašeg mjehura pa će praćenje stanja kod liječnika biti ključno. Simptomi još uvijek mogu biti znak ozbiljnog zdravstvenog problema.

Evo koja stanja mogu uzrokovati bol u mjehuru i kako utječu na zdravlje mjehura.

Qliniqa.hr

Treba posjetiti liječnika u vezi s bolovima u mokraćnom mjehuru. Izvor: Canva

  1. Infekcije mokraćnog sustava

Infekcije mokraćnog sustava, koje se ponekad nazivaju i infekcije mokraćnog mjehura, javljaju se kod žena češće nego kod muškaraca. Iza ove razlike stoji jednostavna anatomija.

Prema Nacionalnom institutu za dijabetes i probavne i bubrežne bolesti, ženska mokraćna cijev, kraća od muške, nalazi se bliže područjima koja imaju prirodne bakterije, kao što su anus i vagina.

Više od polovice žena ima infekciju u nekom trenutku svog života, a mogu se razviti u bilo kojoj dobi. Mlađe žene imaju tendenciju imati više infekcija početkom spolne aktivnosti, dok su starije žene sklone infekcijama nakon menopauze kada razina vaginalnog estrogena padne. Estrogen kao ženski hormon, usko povezan s reproduktivnim zdravljem, također igra ulogu u zdravlju urinarnog trakta. Nakon menopauze, vaginalno tkivo se stanji, što ga čini osjetljivijim na infekcije.

Istraživanje pokazuje dvostruko veću stopu infekcije mokraćnog sustava kod žena starijih od 65 godina nego u ukupnoj ženskoj populaciji. Autori dodaju kako se najveća stopa infekcija mokraćnog sustava javlja tijekom godina maksimalne seksualne aktivnosti, obično između 18. i 39. godine.

U mladih žena bol u mjehuru često se javlja kao simptom infekcije mokraćnog sustava, zajedno s čestim i bolnim mokrenjem. Simptomi kod starijih žena mogu varirati, ali mogu uključivati ​​bolove u mišićima, bolove u trbuhu, umor i slabost.

Treba posjetiti liječnika u vezi s bolovima u mokraćnom mjehuru jer liječenje antibioticima obično može riješiti infekciju mokraćnog sustava. I premda infekcija može nestati bez liječenja, antibiotici mogu ubrzati zacjeljivanje i brzo ukloniti neugodne simptome. Pijenje veće količine tekućine i učestalo mokrenje također će pomoći u liječenju infekcije i nelagode.

Qliniqa.hr

Ne postoji lijek za intersticijski cistitis. Izvor: Pexels

  1. Intersticijski cistitis

Više milijuna žena živi s bolovima u zdjelici povezanim s intersticijskim cistitisom, stanjem u kojem stijenka mjehura razvija iritaciju i upalu. “Intersticijski cistitis predstavlja teški oblik sindroma bolnog mjehura”, kaže Nazema Y. Siddiqui, profesorica opstetricije i ginekologije.

Nelagoda u mjehuru od intersticijalnog cistitisa može varirati od osjetljivosti do jake boli. Stalna, hitna potreba za mokrenjem čini glavnu karakteristiku stanja. Ovaj osjećaj može se pojaviti do 60 puta dnevno, čak i odmah nakon mokrenja, navodi klinika Mayo. Drugi znak može biti ako se bol u mjehuru pogorša tijekom menstruacije.

Intersticijski cistitis ne nastaje zbog infekcije, no simptomi se mogu pogoršati ako ju dobijete dok imate intersticijski cistitis. Iako uzrok i dalje ostaje nejasan, čini se kako određeni čimbenici izazivaju pogoršanje simptoma. To uključuje stres, promjene u prehrani, alergije i određene lijekove.

Ne postoji lijek za intersticijski cistitis, no mogućnosti liječenja intersticijalnog cistitisa uključuju:

  • promjene načina života kako bi se izbjegli okidači, uključujući prestanak pušenja i izbjegavanje hrane ili pića koji izazivaju napade, smanjenje stresa i povećanje tjelesne aktivnosti
  • uzimanje oralnih lijekova
  • rastezanje mjehura postupkom gdje se mjehur polako puni tekućinom
  • fizioterapija za povećanje kapaciteta mjehura i uspostavljanje redovite funkcije crijeva
  • korištenje uređaja za električnu stimulaciju živaca za ublažavanje bolova slanjem blagih impulsa živcima u donjem dijelu leđa.

Ako tretmani nisu uspješni, opcija može biti operacija za povećanje veličine mjehura, uklanjanje mjehura ili preusmjeravanje normalnog protoka urina.

Qliniqa.hr

Vaginalna krema s estrogenom najbolje djeluje na atrofiju. Izvor: Unsplash

  1. Promjene u vašem reproduktivnom sustavu

Bol u mjehuru kod žena može biti posljedica stanjivanja kože rodnice, kaže uroginekolog Karl Luber. “Ovo se naziva atrofija, a najčešće se javlja kada menopauza ili perimenopauza liši tkiva oko rodnice estrogena”, objašnjava.

Kada razina estrogena opadne, tkivo vagine se smanjuje i postaje tanje što može dovesti do drugih simptoma, uključujući:

  • suhoću
  • peckanje
  • svrbež
  • stezanje otvora vagine
  • bolan odnos.

Prva linija liječenja bit će vaginalna krema s estrogenom, koja najbolje djeluje na atrofiju. Osobe koje uzimaju oralne estrogenske pilule možda će trebati dodati vaginalnu opciju kako bi kontrolirale simptome koji uključuju urinarni trakt, ali oralne opcije mogu pružiti olakšanje nekima. Tipično, osoba ih nanosi svakodnevno tjedan do tri, a zatim jednom do tri puta tjedno nakon toga.

Razgovarajte sa svojim liječnikom o bolovima i nelagodi u mjehuru kako biste utvrdili gdje doista leži problem, savjetuje dr. Luber.

Qliniqa.hr

Najčešći simptom raka mjehura bit će krv u mokraći. Izvor: Canva

  1. Rak mjehura

Rak mokraćnog mjehura se rijetko javlja, osobito kod žena, a vjerojatnije će se dijagnosticirati kada su tumori uznapredovali. Žene također imaju veću vjerojatnost umrijeti od raka mokraćnog mjehura nego muškarci, navodi Everyday Health.

Najčešći simptom bit će krv u mokraći. Neke žene također imaju bolan osjećaj peckanja prilikom mokrenja. Obraćanje pozornosti na vaše druge simptome, posebice na krv u mokraći, može vam pomoći razlikovati benignu bol u mjehuru od one povezane s rakom, kaže dr. Siddiqui.

Liječenje raka mjehura uključuje operaciju, kemoterapiju, terapiju zračenjem i imunoterapiju. Većina će trebati operaciju za uklanjanje tumora. Za osobe s uznapredovalim rakom mokraćnog mjehura, kirurg uklanja dio ili cijeli mjehur.

Kada bol u mjehuru nije povezana s mjehurom?

Ako mislite da imate bolove u mjehuru, razgovarajte s liječnikom radije nego da nagađate kakva bi to bol mogla biti. Možda nije tako ozbiljno kao što mislite, ali bi vam moglo pomoći uočiti zdravstveni problem prije nego što postane ozbiljan, ili ono što se čini kao bol u mjehuru možda uopće ne uključuje mjehur.

Na primjer, maternica i drugi organi mogli bi uzrokovati bol u mjehuru, kaže Siddiqui, budući da su blizu mjehura. Disfunkcija dna zdjelice, poput stezanja ili grčeva mišića zdjelice, obično se javlja s bolovima u mokraćnom mjehuru i može pogoršati bol, objašnjava. Osoba s ovim stanjem možda također ne može pravilno opustiti i koordinirati te mišiće za pražnjenje crijeva. Prema klinici Cleveland, drugi simptomi uključuju:

  • zatvor
  • naprezanje prilikom pražnjenja crijeva
  • curenje urina ili stolice
  • čestu potrebu za mokrenjem.

Bol u zdjelici također se može pojaviti zbog endometrioze, upalne bolesti zdjelice ili ciste na jajnicima. Uz to, gastrointestinalni problemi poput upalnih bolesti crijeva poput Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa ponekad mogu biti izvor boli u zdjelici, navodi klinika Mayo.

“Ako nijedno od ovih stanja nije prisutno, a žene imaju stalnu bol u mokraćnom mjehuru, obično primaju liječenje za sindrom boli u mokraćnom mjehuru, koji se odnosi na bolna stanja mokraćnog mjehura nakon što liječnik isključi druge uzroke kao što su infekcija i rak”, kaže Siddiqui.

Iza boli u mjehuru može stajati nekoliko stanja i faza života. Iako bol u mokraćnom mjehuru može biti zabrinjavajuća, ona se kod žena češće javlja kao posljedica infekcije nego nekog težeg stanja. Intersticijski cistitis može biti uzrok ako se bol javlja uz učestalo mokrenje, a bol u mjehuru također može biti dio vaginalne atrofije koja se javlja zbog promjena reproduktivnog sustava tijekom vremena.

Rak mokraćnog mjehura također može uzrokovati bol u mokraćnom mjehuru zajedno s krvlju u mokraći, ali rijetko. A ono što se može činiti kao bol u mjehuru može se odnositi na druge dijelove zdjelice.

Nemojte sami dijagnosticirati bol u mjehuru već se konzultirajte s liječnikom.