Atletsko stopalo, česta zarazna gljivična infekcija, uzrokuje svrbež i peckanje na koži na jednom ili oba stopala. Najčešće se pojavljuje između prstiju, ali može zahvatiti i vrhove stopala, tabane i pete. Vaša koža može postati ljuskava i ispucana ili se mogu pojaviti mjehurići. Ponekad vam noge smrde.
Kako izgleda atletsko stopalo ili tinea pedis?
Atletsko stopalo može zahvatiti kožu između prstiju, donji dio stopala, vrh stopala, rubove stopala i pete. Vaša koža može djelovati nadraženo (crvena, ljubičasta, siva ili bijela), može biti ljuskava ili perutava.
Atletsko stopalo pogađa sve, ne morate biti sportaš. Ova neugodna bolest javlja se kod djece i odraslih svih dobi. Međutim, najčešće pogađa muškarce i osobe starije od 60 godina. Postoji veća vjerojatnost za atletsko stopalo ako imate:
- dijabetes
- pretilost
- oslabljeni imunološki sustav
- oštećenje tkiva ili rane na stopalima.
Ponekad vam noge smrde. Izvor: Pexels
Procjene sugeriraju kako 3% do 15% stanovništva ima atletsko stopalo, a 70% će imati u nekom trenutku svog života, navodi Cleveland Clinic.
Simptomi atletskog stopala uključuju:
- ispucalu i ljuskavu kožu
- svrbež
- osip
- osjećaj peckanja.
Simptomi ovise o vrsti atletskog stopala koje imate:
- infekcija nožnog prsta, najčešći tip atletskog stopala, obično zahvaća kožu između četvrtog i petog prsta, a koža može promijeniti boju, popucati ili se ljuštiti
- infekcija mokasina tipa zahvaća donji dio stopala, pete i rubove stopala, stopala mogu biti bolna nekoliko dana, a zatim se koža zadeblja i puca, dok se u rijetkim slučajevima i nokti mogu se inficirati
- infekcija vezikularnog tipa obično zahvaća donji dio stopala, ali se može pojaviti bilo gdje na stopalima i ima izbočine ili mjehuriće ispunjene tekućinom (vezikule)
- ulcerativna infekcija, najrjeđi tip atletskog stopala, kada se otvorene rane (čirevi) pojavljuju između nožnih prstiju ili na dnu stopala.
3% do 15% stanovništva ima atletsko stopalo. Izvor: Pexels
Nekoliko različitih vrsta gljivica uzrokuje atletsko stopalo.
Gljivice uspijevaju u zatvorenim, toplim, vlažnim okruženjima i hrane se keratinom, proteinom koji se nalazi u kosi, noktima i koži, navodi WebMD.
Obično se širi kontaktom koža na kožu ili kontaktom sa stanicama kože. Širi se u područjima koja koriste velike skupine ljudi, poput svlačionica, bazena i sauna.
Također se može širiti kontaktom sa zaraženom površinom. Možete dobiti atletsko stopalo ako dijelite ručnike, čarape ili cipele s nekim tko ima atletsko stopalo.
Ljudi često svakodnevno nose čarape i tijesne cipele koje održavaju njihova stopala toplim i vlažnim, što čini savršeno okruženje za rast atletskog stopala.
Gljivice uspijevaju u zatvorenim, toplim, vlažnim okruženjima... Izvor: Unsplash
Vaš liječnik obično može dijagnosticirati atletsko stopalo pregledom vaših stopala i simptoma.
Kako liječiti atletsko stopalo?
Antifungalne kreme, masti, gelovi, sprejevi ili praškovi koji se izdaju bez recepta i na recept učinkovito liječe atletsko stopalo, a ciklus liječenja treba se u potpunosti završiti. Ako prestanete prerano, vaše atletsko stopalo može se vratiti i onda se teže liječi.
Pročitaj više:
Neka vaša stopala budu suha, čista i hladna. Izbjegavajte češanje stopala jer može uzrokovati širenje gljivica na druge dijelove tijela.
Atletsko stopalo obično ne prolazi samo od sebe. Ako se ne liječi, može se proširiti na druga područja vašeg tijela, poput nokti, ruku, prepona.
Atletsko stopalo, neugodno stanje koje svrbi i iritira, a također može peckati i neugodno mirisati. Međutim, lijekovi protiv gljivica ili kućni lijekovi pomoći će vam riješiti ga se. Zapamtite, ne biste trebali češati atletsko stopalo jer se može proširiti na druge dijelove vašeg tijela. Ako ne završite cijeli ciklus liječenja, atletsko stopalo se može vratiti.
Pitajte svog liječnika kako možete spriječiti širenje atletskog stopala na druge dijelove vašeg tijela ili druge ljude.