Qliniqa.hr

Povremeni post dobiva sve veću popularnost na društvenim mrežama: No, je li zdrav?

Prehrana

Piše: ak

nedjelja, 14. siječnja 2024.

Popularnost povremenog posta raste u posljednjih nekoliko godina. Osim što se o njemu priča na TikTok-u, također postaje područje interesa liječnika i nutricionista.

Povremeni post može koristiti zdravlju srca, smanjiti upalu, poboljšati procese obnavljanja stanica i pomoći u sagorijevanju masti. Hvaljen kao učinkovita strategija za mršavljenje, ali možda neće odgovarati svima i nije čarobno rješenje za mršavljenje.

Nutricionistica Mary Sabat definira povremeni post kao “obrazac prehrane koji kruži između razdoblja posta i jedenja. Ne navodi koju hranu jesti, već kada jesti.”

Jedna od prednosti povremenog posta kada jedete unutar kraćeg vremenskog okvira, unijet ćete manje kalorija. Može biti jednako učinkovito kao i niskokalorična dijeta što ima smisla jer će kalorijski deficit biti ključan za mršavljenje.

Qliniqa.hr

Hvaljen kao učinkovita strategija za mršavljenje, povremeni post nije čarobno rješenje. Izvor: Pexels

Koliko dugo biste trebali provoditi povremeni post?

Sabat kaže kako postoji nekoliko različitih pristupa povremenom postu.

Metoda 16:8 uključuje post od 16 sati svaki dan i ograničavanje vašeg vremena za konzumiranje hrane na osam sati. Obično to znači preskakanje doručka i unos svih dnevnih kalorija unutar osmosatnog okvira, primjerice između 12 i 20 sati.

5:2 metodom jedete normalno pet dana u tjednu, a preostala dva dana smanjujete unos kalorija na oko 500-600. Ovi dani posta nisu uzastopni, već raspoređeni kroz tjedan.

Naizmjenični post, kao što naziv sugerira, uključuje post svaki drugi dan. U dane posta ili ne unosite kalorije ili ograničite unos na oko 500 kalorija.

“Određeno trajanje koje vam najbolje odgovara može ovisiti o vašim preferencijama i načinu na koji vaše tijelo reagira. Osobno volim koristiti 14-satni post sa svima, posebno ženama, ali ću preporučiti duži post za muškarce ili nekoga tko ima prekomjernu težinu”, objašnjava Sabat.

Koje su negativne strane povremenog posta?

Sabat naglašava kako povremeni post može biti alat za neke ljude, ali nije ispravan za sve. “Određene skupine, poput trudnica ili dojilja, osoba s poviješću poremećaja prehrane i one s određenim zdravstvenim stanjima, trebale bi biti oprezne ili ga u potpunosti izbjegavati. Povremeni post, posebno za žene, može povećati kortizol što dovodi do većeg debljanja”, objašnjava za USA Today.

Povremeni post također može imati neke nuspojave:

  • glad
  • umor
  • nesanicu
  • mučninu
  • glavobolju.
Qliniqa.hr

Povremeni post ne bi trebao zamijeniti zdrav način života. Izvor: Pexels

Općenito, Sabat napominje kako povremeni post ne bi trebao zamijeniti zdrav način života. “Povremeni post bi mogao biti vrijedan razmatranja i za zdravstvene ciljeve i za ciljeve gubitka težine, ali nije čarobno rješenje.

Ako se prakticira dosljedno i u kombinaciji s uravnoteženom prehranom i redovitom tjelesnom aktivnošću, može pridonijeti određenim zdravstvenim poboljšanjima.

Međutim, pojedinačni rezultati mogu varirati i treba tome pristupiti kao dijelu cjelokupnog zdravog načina života.”

10 zdravstvenih dobrobiti povremenog posta utemeljenih na dokazima:

  • promjene u funkciji hormona, stanica i gena
  • može vam pomoći izgubiti težinu i visceralno (trbušno) salo
  • može smanjiti inzulinsku rezistenciju, smanjujući rizik od dijabetesa tipa dva
  • može smanjiti oksidativni stres i upalu
  • može biti korisno za zdravlje srca
  • potiče razne procese obnavljanja stanica
  • može pomoći u prevenciji raka
  • blagotvorno djeluje na vaš mozak
  • može pomoći u prevenciji Alzheimerove bolesti
  • može vam pomoći živjeti dulje.

Povremeni post čini se kao vrlo popularna metoda mršavljenja, ali njegove dobrobiti idu i dalje od toga. Može vam pomoći živjeti dulje i zdravije, tvrdi Healthline.

Postoji mnogo načina prakticiranja povremenog posta. Neke metode uključuju post tijekom određenih sati svakog dana. Druge metode zahtijevaju post samo nekoliko dana u tjednu. Pristupi i rezultati variraju.

Ako ste zainteresirani za početak isprekidanog posta, razmislite o razgovoru s liječnikom ili nutricionistom. Oni vam mogu pomoći odlučiti je li to sigurno za vas. Obavezno porazgovarajte o svim lijekovima koje uzimate jer neki mogu izazvati negativne nuspojave ako postite.