Qliniqa.hr

Što uzrokuje hiperpigmentaciju kože?

Ljepota

Piše: nr

ponedjeljak, 18. ožujka 2024.

Hiperpigmentacija predstavlja uobičajeno stanje koje čini neka područja kože tamnijima od drugih. “Hiper” znači više, a “pigment” znači boja.

Može se pojaviti u obliku smeđih, crnih, sivih, crvenih ili ružičastih mrlja. Mrlje se ponekad nazivaju staračkim, sunčevim ili jetrenim pjegama.

Mrlje se mogu pojaviti samo na jednom dijelu tijela ili na cijelom tijelu. Područja nisu bolna i ne svrbe, a nekoliko promjena načina života i tretmana mogu pomoći, posebice zaštita od sunca i njega kože.

Hiperpigmentacija se može pojaviti kod ljudi bilo koje rase ili etničke pripadnosti.

Qliniqa.hr

Ozljede kože mogu izazvati upalu, a upala može uzrokovati diskoloraciju. Izvor: Canva

Koža dobiva svoju boju od tvari koja se zove melanin, a koju proizvode stanice kože. Kada su te stanice kože oštećene ili nezdrave, mogu proizvoditi previše melanina. Melanin se može nakupiti, uzrokujući da to područje izgleda tamnije.

Ovo su najčešći uzroci hiperpigmentacije i mogu utjecati na ljude svih boja kože u različitim stupnjevima, navodi Everyday Health:

  1. Upala

Ozljede kože kao što su akne, ekcemi, ugrizi buba, posjekotine, ogrebotine, čak i ogrebotine ili trenje od snažnog trljanja mogu izazvati upalu. Upala, zauzvrat, može pokrenuti stanice koje proizvode pigment, ostavljajući tamnu mrlju nakon što ozljeda zacijeli. Kada upala uzrokuje diskoloracije, to se često naziva postupalna hiperpigmentacija.

Qliniqa.hr

Zbog čestog ili pretjeranog izlaganja suncu može doći do pojave tamnih mrlja na koži. Izvor: Unsplash

  1. Izlaganje suncu

Sunčeve UV zrake pokreću dodatnu proizvodnju melanina kao način obrane vaše kože od oštećenja. Taj dodatni melanin vam daje preplanulost. Ali zbog čestog ili pretjeranog izlaganja suncu može doći do pojave tamnih sunčevih pjega.

Iako sunčeve pjege nisu kancerozne, prema Američkom društvu za dermatološku kirurgiju, koža izložena suncu može razviti prekancerozne mrlje koje izgledaju slično sunčevim pjegama. Iz tog razloga, trebali biste jednom godišnje pregledati kožu kod dermatologa.

Qliniqa.hr

Melazma se često javlja kod žena, pogotovo za vrijeme trudnoće. Izvor: Pexels

  1. Melazma

Često nazivana “maskom trudnoće”, melazma, karakterizirana smeđim mrljama, obično se javlja kod žena s fluktuirajućim razinama hormona, primjerice tijekom trudnoće.

Ova vrsta hiperpigmentacije najčešće se javlja kod žena, ali se može pojaviti i kod muškaraca potaknuta kombinacijom izlaganja suncu, genetike i hormonalnih promjena.

Također može biti povezana s upotrebom oralnih kontraceptiva. I drugi hormonski lijekovi koji se koriste za kontracepciju i simptome menopauze mogu uzrokovati melazmu, kao i druge vrste lijekova o kojima se raspravlja u nastavku.

Qliniqa.hr

Hiperpigmentacija može biti uzrokovana određenim lijekovima. Izvor: Pexels

  1. Medicinska stanja ili lijekovi

Hiperpigmentacija može biti uzrokovana Addisonovom bolešću, poremećajem nadbubrežne žlijezde koji može povećati proizvodnju melanina.

Određeni lijekovi, uključujući antibiotike, nesteroidne protuupalne lijekove i antimalarike, mogu povećati rizik od hiperpigmentacije.

Neki lijekovi za kemoterapiju također mogu uzrokovati privremenu hiperpigmentaciju, no obično nestaje 10 do 12 tjedana nakon završetka liječenja jer nove stanice kože zamjenjuju stare.

Hiperpigmentacija se javlja kao doživotno stanje. Tretmani mogu pomoći ukloniti neke tamne mrlje i smanjiti druge, ali može im trebati nekoliko mjeseci ili godina da prorade. S vremenom se mogu pojaviti i druge mrlje, osobito ako se ne štitite od sunca, upozorava Cleveland Clinic.

Osim tamnih mrlja, hiperpigmentacija ne uzrokuje nikakve simptome. Ako imate mrlje na koži s bilo kojim drugim simptomima, obratite se svom liječniku primarne zdravstvene zaštite ili dermatologu.