Znate li što su trombociti? Uloga krvi u našem tijelu iznimna je u svakom pogledu. Ova crvena, viskozna tekućina teče kroz naš krvožilni sustav i prenosi hranjive tvari i kisik kroz njega.
Ipak, upravo zbog toga što je ima mnogo i zato što ima bitnu funkciju, često nailazimo i na probleme s njom, odnosno njenim sastavnicama.
Osim uloge u prehrani i disanju, mnoge druge funkcije u našemu tijelu ne bi bile moguće bez krvi: prijenos hormona i enzima koji pomno kontroliraju naše tijelo omogućava upravo krv. Za nju često kažemo da je najvažniji transporter u tijelu.
Krv se sastoji od tekućine, takozvane krvne plazme, i krvnih stanica koje plivaju u njoj: eritrocita, leukocita i trombocita. Za održavanje ravnoteže u tijelu potrebna je zdrava količina svih spomenutih komponenata krvi. Upravo se zato kod većine bolesti prvo provjerava upravo krvna slika koja o nama otkriva mnogo toga.

Trombociti svojim mehanizmima stvaraju čep i zaustavljaju krvarenje. Izvor:Canva
Što su trombociti i zašto su važni?
Trombociti, također nazvani krvne pločice, malena su i bezbojna tjelešca bez jezgre. Upravo ovaj izostanak jezgre sprečava nas da ih zovemo samim stanicama, već ih definiramo kao tjelešca, prenosi Hina. Unatoč tome što nisu stanice, vrlo su korisna sastavnica naše krvi.
Oni nastaju u koštanoj moždini raspadom velikih stanica koje zovemo megakariociti. Upravo zbog toga što trombociti ne posjeduju jezgru, puno su osjetljiviji i imaju kratkotrajniji životni vijek: u našem tijelu žive od četiri do osam dana.
Nakon toga se raspadaju i zamjenjuju novonastalim trombocitima, a isti krug se dalje nastavlja kroz gore spomenuti period.
Ove stanice imaju iznimno važnu ulogu u procesu zgrušavanja krvi. Naime, da ovih stanica nema, nakon oštećenja žila krv bi bez prestanka izlazila iz tijela i mi bismo izgubili sve dragocjene krvne stanice.
Zato, ako dođe do oštećenja, trombociti svojim mehanizmima stvaraju čep i zaustavljaju krvarenje te time doslovno sprečavaju da osoba iskrvari.

Protein fibrin koji se nalazi unutar krvnih pločica razlog je spajanja trombocita. Izvor:Canva
Kako trombociti zaustavljaju krvarenje?
Nakon oštećenja žile krvne pločice hrle na mjesto krvarenja. Najprije se sami pričvršćuju na mjesto ozljede, a nakon što djelomično suzbiju krvarenje zovu signale kako bi dobili dodatnu pomoć. U pomoć dolaze drugi trombociti kako bi se svi međusobno povezali i formirali ugrušak.
Protein fibrin koji se nalazi unutar krvnih pločica razlog je spajanja tih trombocita, i nastanak čepa kojeg mi vidimo kao krastu na našoj posjekotini. Trombociti su jako važni za naše tjelesno zdravlje: zamislite samo da nekoliko puta mjesečno ili godišnje zadobijete neku posjekotinu koja ne želi prestati krvariti!
Pročitaj više:
Trombocitoza
Stanje gdje je prevelika količina trombocita u krvi zove se trombocitoza. Ovo stanje je ozbiljno jer često rezultira u stvaranju po zdravlju kobnih ugrušaka. Istraživanja pokazuju da je učestalost pojave trombocitoze 1 – 2,5 slučajeva na 100.000 ljudi.
Ovakvo stanje nastaje kada koštana srž stvara previše trombocita. To može biti uzrokovano akutnim krvarenjem ili drastičnim gubitkom krvi, alergijama, infekcijama, rakom, poremećajima u radu bubrega i slično.
Neki lijekovi poput tretinoina i vinkristina također uzrokuju pojačano stvaranje trombocita. Zbog toga je izuzetno bitno tijekom uzimanja navedenih terapija obavljati redovite sistematske preglede i izvaditi kompletnu krvnu sliku. Od koristi će biti da osoba preuzme odgovornost za svoje zdravlje.
Slezena ima veliku ulogu u pohrani krvnih stanica. Tako njezinim vađenjem osoba zauvijek ima povišenu količinu trombocita u krvi.
Već smo spomenuli da jedan od uzroka pretjeranom stvaranju trombocita može biti rak. Naime, osobe s rakom pluća ili debelog crijeva vrlo često pokazuju povećan broj trombocita, iako nemaju nikakve druge simptome raka.
Zbog toga je iznimno važno koristiti ovakvu razinu trombocita kao indikator da je možda riječ o karcinomu.
Pročitaj više:
Trombocitoza simptomi
Simptomi trombocitoze ponekad nisu uočljivi. Zbog toga se stanje najčešće otkriva tijekom krvnih pretraga nevezanih uz trombocitozu.
Ako se simptomi osjete, to će biti simptomi nastali kao posljedica formiranja ugruška u tijelu. Takav ugrušak ili tromb može imati fatalan ishod te je s ovakvim poremećajem osoba mnogo podložnija srčanom i moždanom udaru.
Simptomi koji mogu indicirati da imate trombocitozu su:
- glavobolja,
- bol u prsima,
- vrtoglavica,
- slabost,
- nekroza iliti odumiranje tijela na njegovim perifernim dijelovima,
- bolovi u zglobovima i mišićima,
- uvećana jetra ili slezena,
- obamrlost u prstima i slično.
Kao i kod trombocitopenije (smanjenje količine trombocita), simptomi mogu biti i krvarenje desni te krv u stolici i mokraći.
Kako izliječiti trombocitozu?
Liječenje ovog stanja također je usmjereno na sam uzrok. Ako je uzrok infekcija ili upalna bolest, trombociti će biti povišeni sve do smirivanja upale.
Ako je osoba izvadila slezenu sam uzrok se ne može izliječiti i ta osoba će trajno imati povišen broj trombocita u krvi. Takvim osobama doktor može preporučiti svakodnevan unos aspirina (otprilike 81 – 100 miligrama dnevno) koji sprječava zgrušavanje krvi.
Za osobe s trombocitozom vrlo je važno uvesti nove, zdravije životne navike. Potrebno je izbjegavati životinjske masti, i konzumirati namirnice s cjelovitim žitaricama, kao i puno voća i povrća. Osoba također mora kontrolirati svoju razinu kolesterola koji onemogućava protok krvi, kao i uvesti svakodnevnu tjelovježbu u svoju rutinu.
Preporučeno je prestati pušiti kako biste spriječili sužavanje krvnih žila. Zapamtite, potrebno je brinuti o zdravlju cijelog krvožilnog sustava jer ste kao osoba s visokom razinom trombocita iznimno podložni stvaranju opasnih ugrušaka.