Qliniqa.hr

Upozoravajući znakovi postporođajne depresije koje nikako ne smijete zanemariti

Mentalno zdravlje

Piše: nr

petak, 2. veljače 2024.

Zamislite kako su vam ponudili novi, važan posao. Međutim, prvog dana otkrijete kako radno vrijeme traje toliko dugo pa nikada nećete imati dovoljno sna da biste bili produktivni. Ubrzo ste toliko umorni pa se počinjete osjećati beznadno.

Neke žene se upravo tako osjećaju kada im dođe nova beba. A kod oko 10% mama s novorođenčadi dolazi do postporođajne depresije.

Ako ste jedna od njih, možda ni ne znate da ste depresivni. Možda mislite kako se osjećate kao sve nove mame. Umor se javlja s dolaskom novorođenčeta, no osjećaj beznađa i tuge nakon poroda nije normalan niti očekivani dio majčinstva.

Majke također mogu doživjeti anksiozne poremećaje tijekom ili nakon trudnoće.

Qliniqa.hr

Što prije zatražite liječenje, prije ćete se ponovno moći osjećati kao svoji. Izvor: Unsplash

Ako imate neke od ranih znakova upozorenja na postporođajnu depresiju, odmah razgovarajte sa svojim liječnikom. Što prije zatražite liječenje, prije ćete se ponovno moći osjećati kao svoji, savjetuje WebMD.

Upozoravajući znakovi na koje treba paziti:

  1. Vaš “baby blues” ne prolazi

Nije neobično imati pad raspoloženja tijekom prva dva tjedna od dolaska bebe, no nakon toga biste se trebali osjećati bolje. Ali ako ste i dalje tužni ili čak beznadni tjednima kasnije, a osjećaji postaju intenzivniji, to nije samo baby blues.

Baby blues obično nestane u roku od nekoliko dana. Simptomi postporođajne depresije traju dulje, ozbiljniji su i mogu zahtijevati stručno liječenje. Postporođajna depresija obično počinje unutar prvog mjeseca nakon poroda, pojašnjava Women’s Health.

  1. Tuga ili krivnja obuzima vaše misli

Osjećaj uznemirenosti s vremena na vrijeme bit će normalan. Ali ako imate česte napade plača ili se često osjećate nesretno kao mama, to mogu biti među prvim znakovima postporođajne depresije.

Qliniqa.hr

Ako imate česte napade plača, to može biti među prvim znakovima postporođajne depresije. Izvor: Canva

  1. Gubite interes za stvari u kojima inače uživate

Smijete li se svojoj omiljenoj romantičnoj komediji? Jeste li zainteresirani za nježnost prema svom partneru? Što s vašom omiljenom hranom? Uživate li u njoj? Jedete li uopće? Ako ste rekli ne, razgovarajte sa svojim liječnikom o ovim promjenama raspoloženja i navika.

  1. Imate problema s donošenjem odluka

Možda ste preumorni za razumno razmišljanje. Možda vas jednostavno nije briga. Ako ne možete odlučiti hoćete li ili ne ustati iz kreveta, istuširati se, promijeniti bebi pelenu ili otići u šetnju, to mogu biti rani znakovi postporođajne depresije.

Qliniqa.hr

Stalna sumnja u sebe može značiti nešto više od zabrinutosti. Izvor: Pexels

  1. Brinete se kako nećete biti dobra mama

Tko se nije zabrinuo zbog ovoga? Među majkama čije su bebe bolesne ili prerano rođene ili su rođene s posebnim potrebama zabrinutost će biti uobičajena. Ali ako ovo nije vaša situacija, onda stalna sumnja u sebe može značiti nešto drugo.

  1. Vaši obrasci spavanja su se promijenili

Naravno, promijenit će se jer sad imate novorođenče. Ali ako se ne možete odmoriti ni dok vaše dijete spava ili vi cijelo vrijeme spavate, to vjerojatno nije samo novi obrazac spavanja.

 

  1. Imali ste velike, stresne promjene u svom životu

Možda ste se svađali s partnerom ili vam obitelj ne pomaže u brizi za bebu. Možda ste nedavno izgubili nekoga. Ovakvi stresni događaji mogu pogoršati vašu tugu i izazvati postporođajnu depresiju.

  1. Razmišljate o ozljeđivanju sebe

Misli o samoubojstvu ili ozljeđivanju sebe ili svoje bebe uznapredovali su znakovi postporođajne depresije, pa čak i postporođajne psihoze, rijetke i ozbiljne mentalne bolesti koja se javlja s postporođajnom depresijom. Ako imate bilo kakve suicidalne misli trebate odmah nazvati svog liječnika kako biste dobili pomoć.

Qliniqa.hr

Svaka žena može postati depresivna tijekom trudnoće ili nakon što rodi dijete. Izvor: Canva

Neke žene nikome ne govore o svojim simptomima. Nove majke mogu se osjećati posramljeno ili krive zbog osjećaja depresije kada bi trebale biti sretne. Svaka žena može postati depresivna tijekom trudnoće ili nakon što rodi dijete. To ne znači da ste loša mama.

Vaše tijelo i um prolaze kroz mnoge promjene tijekom i nakon trudnoće. Ako se osjećate tužno, tjeskobno ili preopterećeno ili se osjećate kao da ne volite ili ne brinete za svoje dijete i ti osjećaji traju dulje od dva tjedna tijekom ili nakon trudnoće, možda imate postporođajnu depresiju. Liječenje depresije, poput terapije ili lijekova, djeluje i može pomoći vama i bebi.