Ako ste trudni i imate više od 35 godina, možda ste čuli izraz “gerijatrijska trudnoća”. U medicinskom svijetu, izraz gerijatrijska trudnoća koristio se za opisivanje trudnoće kod žena starijih od 35 godina. Danas liječnici umjesto toga koriste izraz poodmakla dob majke.
Danas ova dobna kategorija rađa više beba nego ikada. Većina zdravih žena koje zatrudne nakon 35. pa čak i u 40-ima imaju zdravu djecu, no trudnoća nosi neke potencijalne rizike.
Svaka trudnoća dolazi s određenim rizikom, bez obzira na vašu dob, ali kada ste stariji od 35 godina, vaša trudnoća nosi neke povećane rizike za vas i vaše dijete. Ali bliska suradnja s liječnikom može vam pomoći u upravljanju tim rizicima.
Svaka trudnoća dolazi s određenim rizikom, bez obzira na vašu dob. Izvor: Canva
Problemi se mogu pojaviti bez obzira na to koliko godina imate, ali neki postaju vjerojatniji s gerijatrijskom trudnoćom, uključujući:
- visok krvni tlak, koji može dovesti do preeklampsije (opasno visok krvni tlak i oštećenje organa)
- gestacijski dijabetes
- pobačaj ili mrtvorođenče
- problemi pri porodu koji zahtijevaju carski rez
- prijevremeni porod
- mala porođajna težina bebe
- kromosomske abnormalnosti, poput Downovog sindroma
- urođene mane
- višestruke trudnoće, kao što su blizanci ili trojke.
Rođeni ste s određenim brojem jajnih stanica koje oslobađate sa svakim menstrualnim ciklusom. Kako starite, broj jajnih stanica opada, a jajne stanice koje imate imaju veću vjerojatnost imati kromosomske poremećaje. Zbog toga raste rizik od urođenih mana.
Također imate veće šanse za mnoga kronična stanja kako starite. Primjerice rizik od mioma i endometrioze raste s godinama. Trudni ili ne, vjerojatnije ćete imati visoki krvni tlak na primjer s 35 nego s 25 godina.
Imati dijete kasnije u životu povećava šanse da ćete imati blizance, a to također povećava rizik od komplikacija. Hormonske promjene kako starite povećavaju vjerojatnost da će vaše tijelo osloboditi više od jedne jajne stanice po ciklusu. Reproduktivna tehnologija koja vam pomaže da zatrudnite, poput in vitro oplodnje (IVF), također igra ulogu u višestrukoj trudnoći.
Carski rez nije potreban samo zato što ste stariji. Vaginalni porod može biti siguran. Ovisi o vašem zdravlju, zdravlju vaše bebe i vašim preferencijama, ističe WebMD.
Postoji dokaz da možda činite uslugu sebi i svojoj bebi odgađajući trudnoću. Izvor: Canva
Prednosti gerijatrijske trudnoće
S druge strane, postoji dokaz da možda činite uslugu sebi i svojoj bebi odgađajući rađanje dok ne budete stariji.
Istraživanja su pokazala kako su starije trudnice obično bolje obrazovane i imaju veće prihode, pa mogu imati više sredstava od mlađih. Vjerojatno ćete živjeti dulje ako ste stariji kad rodite, a vaše bi dijete moglo biti zdravije, bolje prilagođeno i bolje obrazovano.
Idite na redovite preglede. Izvor: Pexels
Kako mogu povećati svoje šanse za zdravo dijete?
Vaše godine same po sebi ne određuju zdravlje vaše trudnoće. Ali trebali biste razgovarati sa svojim liječnikom ako imate više od 35 godina. Otiđite na pregled prije nego što zatrudnite kako biste bili sigurni da ste fizički i emocionalno spremni za trudnoću.
Osigurajte ranu i redovitu prenatalnu skrb. Prvih osam tjedana trudnoće važni su za razvoj vaše bebe. Rana i redovita prenatalna skrb može povećati šanse za sigurnu trudnoću i zdravo dijete. Prenatalna skrb uključuje redovite preglede, edukaciju o trudnoći i porodu te savjetovanje i podršku.
Prenatalna skrb također pruža dodatnu zaštitu za žene starije od 35 godina. Omogućuje vašem liječniku da bude u toku sa zdravstvenim stanjima koja su češća kod žena koje su starije kad zatrudne. Na primjer, vaša dob može povećati rizik od gestacijskog dijabetesa i preeklampsije, stanja koje uzrokuje visoki krvni tlak zajedno s proteinima u mokraći.
Tijekom prenatalnih posjeta, liječnik će provjeriti vaš krvni tlak, testirati vaš urin na proteine i šećer te provjeriti razinu glukoze u krvi. To im omogućuje rano otkrivanje i liječenje problema.
Pročitajte više:
Uzimajte prenatalne vitamine.
Sve žene u reproduktivnoj dobi trebale bi svakodnevno uzimati prenatalni vitamin s najmanje 400 mikrograma folne kiseline. Uzimanje dovoljno folne kiseline svaki dan prije i tijekom prva 3 mjeseca trudnoće može pomoći u sprječavanju oštećenja mozga i leđne moždine vaše bebe.
Uzimanje folne kiseline daje dodatnu zaštitu za starije žene, kod kojih postoji veća vjerojatnost da će imati bebe s urođenim manama.
Također možete razgovarati o neobaveznim testovima probira koje biste mogli poduzeti kako biste provjerili zdravlje fetusa (bebe). Ako se odlučite koristiti testove probira, neke od tih testova morat ćete učiniti rano u trudnoći, navodi Healthline.
Idite na redovite stomatološke preglede. Izvor: Canva
Briga o sebi pomoći će vam u rješavanju svih zdravstvenih problema i zaštititi vas od dijabetesa povezanog s trudnoćom i visokog krvnog tlaka. I što ste vi zdraviji, to će vašem mališanu biti bolje.
Ako imate kronični zdravstveni problem poput dijabetesa ili visokog krvnog tlaka, nemojte preskočiti redovite posjete liječniku. Upravljanje vašim stanjem prije nego što zatrudnite očuvat ćete zdravlje i vas i vaše bebe.
Idite kod svog stomatologa radi redovitih pregleda i čišćenja. Zdravi zubi i desni smanjuju izglede za prijevremeni porod i rađanje djeteta s malom porođajnom težinom.
Jedite zdravu, dobro uravnoteženu prehranu. Konzumiranje raznovrsne hrane pomoći će vam da dobijete sve potrebne hranjive tvari. Birajte puno voća i povrća, cjelovitih žitarica, graha, nemasnog mesa i nemasnih mliječnih proizvoda.
Svaki dan biste trebali jesti i piti najmanje četiri porcije mliječnih proizvoda i druge hrane bogate kalcijem. To će održati vaše zube i kosti zdravima dok vaša beba raste. Uključite dobre izvore folne kiseline u hranu poput lisnatog zelenog povrća, sušenog graha i citrusa.
Vježbajte redovito. Izvor: Pexels
Udebljajte se onoliko koliko vam liječnik predloži
Žene s normalnim indeksom tjelesne mase (BMI) trebale bi dobiti 11-16 kilograma tijekom trudnoće. Ako ste prije trudnoće imali prekomjernu tjelesnu težinu, liječnik vam može predložiti da dobijete 7-11 kilograma. Pretile žene trebale bi dobiti oko 5-9 kilograma.
Dobivanje odgovarajuće količine težine smanjuje vjerojatnost da će vaša beba sporo rasti. Također smanjuje rizik od prijevremenog poroda. I smanjuje vjerojatnost da ćete imati problema s trudnoćom poput gestacijskog dijabetesa i visokog krvnog tlaka.
Vježbajte redovito. Pomoći će vam da održite zdravu težinu u trudnoći, očuvate snagu i ublažite stres. Samo svakako provjerite svoj program vježbanja sa svojim liječnikom. Najvjerojatnije ćete moći nastaviti svoju normalnu rutinu vježbanja tijekom cijele trudnoće. Ali liječnik vam može pomoći da shvatite hoćete li morati smanjiti ili izmijeniti svoju rutinu.
Pitajte svog liječnika o lijekovima koje smijete uzimati. Izvor: Canva
Prestanite pušiti i piti alkohol. Bez obzira na dob, pušenje i alkohol tijekom trudnoće se ne preporučuju. Alkohol kod vaše bebe povećava rizik od raznih mentalnih i fizičkih nedostataka. Pušenje povećava šanse da ćete roditi dijete s niskom težinom, češće kod starijih žena. Nepušenje također može spriječiti preeklampsiju.
Pitajte svog liječnika o lijekovima. To uključuje lijekove na recept i lijekove bez recepta, dodatke prehrani i prirodne lijekove.
Trebali biste se javiti svom liječniku u prva tri tjedna nakon poroda. Izvor: Pixabay
Oporavak od gerijatrijske trudnoće
12 tjedana nakon poroda ponekad se nazivaju četvrtim tromjesečjem, važno vrijeme za vaše zdravlje. To posebno vrijedi ako imate 35 ili više godina.
Trebali biste se javiti svom liječniku u prva tri tjedna nakon poroda kako biste bili sigurni da se dobro oporavljate. Ako ste imali komplikacije u trudnoći ili porodu, možda ćete trebati pregled u prvih tjedan ili dva.
Određeni problemi zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć. Ako imate bilo koji od ovih simptoma, odmah potražite pomoć:
- vrućica i zimica
- kratkoća daha
- vrtoglavica
- krvarenje.
Ako dobijete dijete kad budete stariji, može vam biti teže izgubiti težinu koju ste dobili u trudnoći.
Rizik od zdravstvenih problema raste kako starite, bez obzira na trudnoću. Ali iz istraživanja znamo da čak i osobe koje prije nisu imale zdravstvenih problema mogu imati komplikacije u trudnoći.
Ako ste u dobi između 35 i 40 godina, šansa za pobačaj iznosi 20 % do 30 %. Kad dosegnete 40, rizik se povećava.