Qliniqa.hr

Kolumna: Kako se pravilno brinuti o sebi za vrijeme trudnoće

Zdravlje

Piše: Adela Aličelebić, bacc.med.techn.

četvrtak, 7. ožujka 2024.

Četrdeset tjedana trudnoće vrlo je kratko vrijeme u životu žene relativno govoreći. No, to je presudno važno vrijeme za zdravlje sljedećeg naraštaja. Budući da se žene tijekom trudnoće najčešće bolje skrbe za sebe to im je ujedno i iznimna prilika da bolje upoznaju sebe i izvore vlastite vitalnosti.

U tekstu koji slijedi spomenut ćemo neke od osnovnih smjernica na koje bi trebalo obratiti pozornost kako bi održali optimalnu trudnoću, odnosno kako se brinuti o sebi za vrijeme trudnoće.

TJELESNA TEŽINA

Zdravo povećanje tjelesne težine u trudnoći jedna je od najčešćih tema trudničkih razgovora. Zapravo, ona to i jest, danas kada globalno više od 60% odraslih žena ima prekomjernu tjelesnu težinu.

Smjernice koje se temelje na preporukama Svjetske zdravstvene organizacije po kategorijama indeksa tjelesne mase (BMI) preporučuju ograničenje povećanja tjelesne mase unutar sljedećih raspona: od 14-20kg kod žena s manjom tjelesnom masom, od 12-16 kg za žene normalne tjelesne težine, od 7-12 kg za žene s prekomjernom težinom te 6-10 kg za pretile žene.

PREHRANA I DODATCI PREHRANI

Qliniqa.hr

Hranu je bolje konzumirati u manjim količinama, podijeljeno u više dnevnih obroka. Izvor:Canva

Zlatno pravilo izreke ¨trudnica jede za dvoje¨ zapravo podrazumijeva jesti dvostruko kvalitetnije a ne dvostruko količinski. Najoptimalnija prehrana u trudnoću uključuje: doručak, međuobrok, ručak, međuobrok, večeru.

Svakako se preporuča izbjegavati sirovo meso, meke i zrele sireve, nepasterizirano mlijeko, ribe sabljarke, energetska pića i jake začine. Hranu je bolje konzumirati u manjim količinama, podijeljeno u više dnevnih obroka. Od dodataka prehrani, liječnik će preporučiti uzimanje folne kiseline.

Također, preporučiti će i trudničke vitamine koji su po svom sastavu zadovoljavajući za potrebe trudnoće. Treba imati na umu da dodatci prehrani nisu zamjena za pravilnu i uravnoteženu prehranu nego samo nadopuna. 

REDOVITO VJEŽBANJE

Redovito vježbanje u trudnoći smanjuje izglede za rađanje novorođenčadi s prekomjernom težinom. Osim toga, smanjuje rizik za preeklampsiju, gestacijski dijabetes te bolove u donjem dijelu leđa i zdjelici.

Ženama sa zdravim trudnoćama koje imaju dopuštenje liječnika za vježbanje preporučuje se umjereni intenzitet, optimalno 20-30 minuta dnevno. Također, meditacija se pokazala korisnom za trudnice. Meditirajući stvaramo osnažujući osjećaj sigurnosti i cjelovitosti. Masaža trudnica ublažava tjeskobu, poboljšava raspoloženje, smanjuje bolove u leđima i poboljšava kvalitetu sna.

Dvadesetominutno masiranje stopala na kraju radnog dana dobra je alternativa ako masaža cijelog tijela nije dostupna ili ugodna.

Qliniqa.hr

Sastojci koje je poželjno imati u kremama su kokosovo ulje, shea maslac, ceramidi i peptidi kao i vitamini E i C. Izvor:Canva

NJEGA KOŽE

Prolazeći kroz razne hormonalne promjene trudnice mogu iskusiti iritacije poput strija kao i reakcije na određene sastojke u kremama na koje inače nisu reagirale. Za prevenciju strija kao i suhe kože u trudnoći važno je unositi dovoljne količine vode kao i kožu mazati hidratantnim kremama.

Česta aplikacija krema bitna je pogotovo na dijelovima tijela poput bokova, grudi, bedara, stražnjice i trbuha. Na tim mjestima dolazi do najizraženijeg rastezanja kože. Sastojci koje je poželjno imati u kremama su kokosovo ulje, shea maslac, ceramidi i peptidi kao i vitamini E i C. Svakako valja naglasiti kako treba imati na umu da su strije normalna pojava u trudnoći te da ulogu u nastanku strija igra i genetička predispozicija.

Ono što je potrebno izbjegavati jesu retinoidi, skupina anti age sastojaka koji se nalaze u brojnim serumima i kremama za lice. Kako bi koža trudnice bila što ‘zdravija’ preporuča se nositi pamučnu, dovoljno široku odjeću koja će dati prostora koži da obavlja svoju funkciju.

Kako bi prevenirali opekline i iritacije u ljetnim mjesecima, preporuča se pamučna tanka, svijetla odjeća kao i zaštita za glavu. Što se krema za sunčanje tiče, preporučaju se one koje ne sadrže štetne kemikalije nego prirodne tvari kao što su cinkov oksid ili titanijev dioksid. Svakako se posavjetovati s ljekarnikom.

Qliniqa.hr

Redovitim spolnim odnosima povećan je protok krvi, poboljšana  cirkulacija kao i povećano djelovanje umirujućih hormona. Izvor:Pexels

SPOLNI ODNOSI

Spolni odnosi su normalan dio svake trudnoće osim ukoliko postoje stanja koja bi se pogoršala konzumiranjem odnosa. Najvažnije je pridržavati se liječnikovih preporuka. Trenutni stav liječnika jest da su odnosi zapravo dobri za trudnicu.

Redovitim spolnim odnosima povećan je protok krvi, poboljšana  cirkulacija kao i povećano djelovanje umirujućih hormona. Sve ove pozitivne  promjene prenose se i na dijete. Spolni odnosi tijekom trudnoće neće izazvati spontani pobačaj jer do spontanog pobačaja dolazi uslijed drugih neželjenih promjena.

Neka od stanja u kojima se preporuča suzdržavanje od spolnih odnosa u trudnoći su: visoki rizik od pobačaja kojeg ustanovi liječnik na pregledu, pojava trudova prije 37.tjdna trudnoće, vaginalno krvarenje ili grčevi, preniski smještaj posteljice te višeplodna trudnoća. Bol, krvarenje nakon odnosa, curenje tekućine kao i pojava kontrakcija stanja su koja zahtijevaju hitnu odlazak liječniku.

OTICANJE

Nakupljanje viška tekućine u tijelu mnogim trudnicama smanjuje kvalitetu trudničkih dana.  Treba znati da za vrijeme trudnoće tijelo proizvodi 50 % više tjelesnih tekućina kako bi zadovoljilo potrebe za rastom i razvojem ploda. Također, tekućina priprema zglobove i tkiva za porod, osobito zdjelicu.

Oticanje donjih dijelova tijela, posebice zglobova oko stopala uzrokuje pritisak rastuće maternice na vene koje odvode krv iz srca u druge dijelove tijela. Povišena razina trudničkih hormona remeti normalno lučenje soli tj. natrija što dodatno pridonosi zadržavanju tekućine. Ove se promjene najčešće pojavljuju oko petog mjeseca trudnoće a najizraženije su pred kraj trudnoće.

Treba znati da je oticanje u trudnoći normalna pojava osim ako se ne pojavi naglo i iznenada.  Kako ublažiti ili olakšati simptome? Za početak smanjiti povećan unos kofeina kao i slanu hranu, izbjegavati dugotrajno stajanje. Ukoliko je moguće izbjegavati toplinu jer i ona je jedan od čimbenika koji izazivaju oticanje. 

Nošenje udobne odjeće i obuće doprinosi boljem osjećanju. Masiranje stopala u sjedećem položaju također olakšava pritisak.