Qliniqa.hr

Je li hranjivije svježe ili smrznuto povrće?

Prehrana

Piše: nr

četvrtak, 18. srpnja 2024.

Smrznuto povrće često se brzo zamrzava nedugo nakon branja kako bi se očuvala njegova vrhunska nutritivna kvaliteta. Minimalno se prerađuje, ali ova razina prerade ne nosi iste zdravstvene rizike kao ultra prerada.

Istraživanja su pokazala kako i smrznuto i svježe povrće mogu sadržavati slične količine vitamina i minerala, a stručnjaci preporučuju dodavanje više povrća u bilo kojem obliku u vašu prehranu.

Zamrzivači trgovina opskrbljeni su graškom bogatim hranjivim tvarima, brokulom, kukuruzom i mrkvom. Ovo praktično, prethodno narezano povrće ima dulji rok trajanja i, obično, nižu cijenu od svježih verzija.

Obično smrznuti proizvodi zadržavaju većinu svojih hranjivih tvari, iako mogu postojati male varijacije u hranjivoj vrijednosti.

“Svježe i smrznuto općenito su nutritivno slični. Usredotočio bih se na ono što najbolje odgovara vama poput cijene, praktičnosti i osobne preferencije, s glavnim ciljem povećanja ukupnog unosa povrća”, savjetuje registrirani dijetetičar Michael Laguros.

Qliniqa.hr

Većina smrznutog povrća ima minimalne gubitke hranjivih tvari nakon obrade. Izvor: Canva

Kako smrznuto povrće ostaje zdravo?

Povrće sadrži važne hranjive tvari, poput vlakana, kalija i vitamina A i C, te može pomoći u zaštiti tijela od srčanih bolesti i raka. Komercijalno dostupno smrznuto povrće bere se na vrhuncu zrelosti, blanšira i brzo zamrzava u procesu koji čuva nutritivne vrijednosti.

“Većina smrznutog povrća se blanšira, potapanjem u kipuću vodu ili (propuštanjem) kroz paru, kako bi se spriječilo da enzimi nastave sazrijevati proizvod ili ga na neki drugi način razgrade tijekom vremena”, dr. Carolyn Slupsky, profesorica na Kalifornijskom sveučilištu.

Blanširanje pomaže uništiti neke bakterije na povrću i deaktivira enzime koji bi inače naštetili nutritivnom sastavu, teksturi i okusu povrća. Nakon blanširanja povrće se stavi u ledenu kupelj kako bi se zaustavio proces kuhanja, ocijedi, osuši i zamrzne.

Znanstvenici koji se bave hranom odredili su optimalnu količinu vremena blanširanja za različito povrće kako bi osigurali minimalan gubitak hranjivih tvari i zaustavljanje enzima, pritom pazeći da se povrće ne kuha, pojašnjava Slupsky.

“Ako biste jeli povrće odmah nakon branja, moglo bi imati bolju hranjivu vrijednost, ali većina smrznutog povrća ima minimalne gubitke hranjivih tvari nakon obrade, tako da se ne treba brinuti o tome ima li nižu hranjivu vrijednost od svježeg”, kaže Slupsky.

Qliniqa.hr

Smrznuto povrće se minimalno obrađuje. Izvor: Canva

Smrznuto povrće se prerađuje, ali to nije loše

“Vidim kako savjeti za izbjegavanje prerađene hrane mogu biti zbunjujući jer osim ako ne jedete potpuno sirovu hranu, svaka hrana koju konzumirate mora biti prerađena“, ističe registrirana dijetetičarka dr. Sara Elnakib.

Ultra-prerađena hrana prolazi višestruke proizvodne tehnike na industrijskoj razini i “poboljšava” se aditivima, poput boja i zaslađivača, prije nego što vrlo ukusni proizvodi stignu na police trgovina. Istraživanja su povezala ultra-prerađenu hranu s većim rizikom od raka, kardiovaskularnih bolesti i smrti, ali nije sva prerađena hrana s istim rizicima, navodi Verywell Health.

“Zamislite čips koji nimalo ne liči na krumpir iz kojeg nastaje ili onu mješavinu juhe koja se transformira kada dodate vodu. Ova hrana sadrži više sastojaka i tvari koje su povezane s nezdravom prehranom”, upozorava Elnakib.

Smrznuto povrće, međutim, ne nosi iste zdravstvene rizike. Oni se minimalno obrađuju kako bi se uklonili nejestivi dijelovi i produžio rok trajanja, a ova razina obrade, za razliku od ultra prerade, ne mijenja drastično izvorni proizvod i nije povezana s negativnim zdravstvenim ishodima.

“Ako razmišljamo o zamrzavanju proizvoda, ono zapravo može održati nutritivnu kvalitetu odgađanjem procesa raspadanja kroz koji voće i povrće prirodno prolazi nakon berbe”, kaže Elnakib. “Usporavanje procesa truljenja smanjuje potencijalni gubitak važnih vitamina topivih u vodi poput vitamina C i B kompleksa, koji su često osjetljiviji na toplinu i mogu oksidirati s vremenom.”

Qliniqa.hr

Smrznuti proizvodi dostupni su većem broju ljudi. Izvor: Canva

Top 5 zdravstvenih dobrobiti smrznutog povrća (i voća):

  • hranjivi su kao i svježi
  • zdrav su način očuvanja svježih proizvoda (bolja metoda od konzerviranja ili sušenja)
  • vrijedan su način pristupa hranjivim tvarima izvan sezone
  • zdrava su i praktična brza hrana, jer ne zahtijevaju pranje, guljenje ili sjeckanje i brzo se kuhaju
  • dostupni su većem broju ljudi.
Qliniqa.hr

Treba pripaziti na kristale leda u pakiranju. Izvor: Unsplash

Što treba uzeti u obzir pri kupnji i skladištenju smrznutog povrća

Zamrzavanje pomaže u očuvanju nutritivne kvalitete proizvoda jer mnogo svježeg povrća počinje gubiti hranjive tvari nakon berbe. Ako želite zamrznuti vlastito povrće, trebate započeti s ovim postupkom nedugo nakon kupnje ili branja svježeg proizvoda.

“Ne možete uzeti loš proizvod i učiniti ga boljim zamrzavanjem. Pokvarenom voću i povrću zamrzavanje neće pomoći već će samo pogoršati stvari”, upozorava Kelly Kunkel, edukatorica zdravlja i prehrane na Sveučilištu Minnesota.

Bilo da odlučite zamrznuti vlastito povrće ili kupiti prethodno zamrznute proizvode, treba pripaziti na kristale leda u pakiranju, što može značiti kako se s povrćem pogrešno rukovalo.

“Prilikom zamrzavanja, većina gubitaka kvalitete i hranjivih vrijednosti može se dogoditi zbog rekristalizacije, procesa u kojem proizvod prolazi kroz cikluse smrzavanja i odmrzavanja”, dr. Kumar Mallikarjunan, profesor prehrambenog inženjerstva, znanosti o hrani i prehrane na Sveučilištu Minnesota.

Smrznuto povrće može ostati u zamrzivaču oko osam do dvanaest mjeseci ako se skladišti na stalnoj temperaturi od – 18°C ili niže. Međutim, ostavljanje vrata zamrzivača otvorenim dulje vrijeme ili nošenje smrznutog povrća u zamrzivač i iz njega može dovesti do ciklusa zamrzavanja/odmrzavanja koji uništava kvalitetu i hranjivu vrijednost smrznutih proizvoda, ističe Mallikarjunanu.

No, ako se povrće blanšira, zamrzne i pravilno pohrani, to će biti bolji način za održavanje nutritivne kvalitete od bilo koje druge metode konzerviranja.

“Hranjive tvari u hrani propadaju s vremenom i temperaturom. Snižavanjem temperature te reakcije postaju sporije, a možemo ih sačuvati smrzavanjem”, kaže Mallikarjunan.

Voću i povrću nisu potrebni nikakvi konzervansi ili dodani sastojci kada su smrznuti, što zamrzavanje čini zdravim načinom produljenja vijeka trajanja svježih proizvoda. Međutim, vrijedi provjeriti etikete komercijalno smrznutih proizvoda kako biste bili sigurni da nemaju dodanog šećera, soli ili drugih aroma, savjetuje Good Food.

Ako pogledate sastojke na vrećici smrznutog povrća, jedini navedeni sastojci trebali bi biti povrće. Stručnjaci za prehranu preporučuju izbor ovih proizvoda umjesto smrznutog povrća s dodatnim sastojcima.

Voće i povrće općenito se smatra sigurnima za većinu ljudi, ali neki ljudi mogu imati alergije na određene proizvode, bez obzira jesu li svježi ili smrznuti.