Qliniqa.hr

Je li sunčanje sigurno tijekom trudnoće?

Zdravlje

Piše: ak

petak, 14. lipnja 2024.

Preplanuli ten nekada se smatrao zdravim izgledom, ali to je bilo prije nego što smo saznali za zdravstvene rizike prekomjernog izlaganja suncu. Ako ste trudni, previše sunčanja može biti još opasnije. 

Iako je sunčeva svjetlost važan način na koji dobivamo vitamin D kako bi naša tijela bila zdrava, previše sunčanja može imati zdravstvene posljedice od kojih su neke ozbiljne.

Evo što biste trebali znati o rizicima izlaganja suncu ili sunčanja tijekom trudnoće. Morat ćete uravnotežiti ove rizike s potrebama vašeg tijela za vitaminima (a to vrijedi čak i za osobe koje nisu trudne).

Rizici sunčanja tijekom trudnoće

Rizici sunčanja (kao što su opekline od sunca i rak kože) također postoje kada ste trudni. Međutim, sunčanje tijekom trudnoće dodaje novu dimenziju rizika koju morate uzeti u obzir.

Qliniqa.hr

Izlaganje suncu može povisiti tjelesnu temperaturu, a kad ste trudni, možete lakše dehidrirati. Izvor:Pexels

 Rizik od raka. Izlaganje suncu, osobito ako rezultira opeklinama, može povećati rizik od raka kože (melanoma).

• Povišena tjelesna temperatura. Izlaganje suncu može povisiti tjelesnu temperaturu. Kad ste trudni, možete lakše dehidrirati, što može dovesti do simptoma prijevremenog poroda. Kada raste temperatura maminog tijela, može porasti i temperatura fetusa. Ako je povišena dovoljno visoko ili dovoljno dugo, povišena tjelesna temperatura može uzrokovati oštećenje mozga fetusa.

• Promjene na koži. Tijekom trudnoće, estrogen u vašem tijelu može povećati rizik od kloazme (povećanje količine pigmenta u koži) kada ste izloženi suncu i njegovim ultraljubičastim (UV) zrakama. Tamne mrlje (koje se obično pojavljuju na čelu i preko nosa) mogu ali ne moraju nestati nakon trudnoće.

Solarij i sredstva za samotamnjenje postoje relativno kratko vrijeme, tako da postoji nekoliko studija o njihovim kratkoročnim i dugoročnim učincima posebno kada se radi o trudnoći.

Mnogi liječnici savjetuju da trudnice izbjegavaju metode umjetnog tamnjenja (uključujući aparate za samotamnjenje ili solarije). Iako solarij smanjuje rizik od pregrijavanja, još uvijek nosi rizik od problema s kožom u trudnoći i poremećaja povezanih sa suncem.

UV svjetlo iz solarija povećava brzinu starenja kože i znatno povećava rizik od raka kože. Kreme za tamnjenje ili losioni za samotamnjenje još su jedan proizvod koji se intenzivno prodaje tijekom ljetnih i zimskih mjeseci.

Aktivni sastojak ovih proizvoda obično je dihidroksiaceton, koji se apsorbira kroz kožu. Izlaganjem kože majke, dihidroksiaceton se apsorbira i prolazi kroz placentu do djeteta.

Količina prijenosa na fetus varira ovisno o tome koliko se nanosi, učestalosti nanošenja i postoje li otvorena područja kože (kao što su abrazije ili rane).

Proizvodi s dihidroksiacetonom ne pružaju zaštitu od sunčevih ultraljubičastih zraka. I dalje morate koristiti komercijalnu kremu za sunčanje za UV zaštitu.

Qliniqa.hr

Pijte dovoljno vode i smanjite izlaganje suncu. izvor:Pexels

Unatoč godinama istraživanja i upozorenja, milijuni ljudi diljem svijeta predani su obožavatelji sunca. Za mnoge trudnoća to neće promijeniti. Poduzimanje mjera opreza i razumijevanje rizika je važno.

Pijte dovoljno vode i smanjite izlaganje suncu kako biste spriječili pregrijavanje te provjerite koristite li odgovarajuću kremu za sunčanje kako biste smanjili oštećenje kože.

Evo još nekoliko koraka koje možete poduzeti:

• izbjegavajte izlaske u središnjem dijelu dana

• kupite veliki šešir i sunčane naočale koje štite vaše oči, uši i lice

• potražite odgovarajuće i odobrene kreme za sunčanje za korištenje u trudnoći

• razgovarajte sa svojim liječnikom ili primaljom o suplementaciji vitaminom D

• nosite široku, laganu odjeću koja vam pokriva kožu.