Visoke razine triglicerida mogu povećati rizik od određenih zdravstvenih stanja, uključujući moždani udar, srčani udar, upalu gušterače i bolesti jetre. Određeni lijekovi, promjene prehrane i vježbanje mogu ih smanjiti.
Trigliceridi su vrsta masti u krvi. Ulje, margarin, maslac i većina drugih masti u hrani su trigliceridi koje krv apsorbira. Ali to nije jedini izvor. Vaše tijelo također pretvara dodatne kalorije, posebno one iz ‘jednostavnih ugljikohidrata’ kao što su peciva, kruh, slatkiši, šećer i alkohol, u trigliceride i pohranjuje ih u masne stanice.
Trigliceridi nisu isto što i kolesterol. Oba su poznata kao lipidi, ali samo su trigliceridi masti, a kolesterol voštana tvar koju proizvode jetra i crijeva (nešto dobivate i iz hrane) koja pomaže u stvaranju staničnih membrana i hormona. Također pomaže u probavi hrane.
U pravim količinama trigliceridi mogu biti dobri za vas. Vaše tijelo ih koristi za prijenos i skladištenje energije za kasniju upotrebu. Ali previše može povećati rizik od srčanih bolesti, osobito ako već imate visoke razine “lošeg” (LDL) kolesterola, navodi WebMD.
Liječnik će testirati vaše trigliceride i kolesterol iz uzorka krvi. Izvor: Pexels
Trigliceridi ne mogu sami plutati u krvi, stoga se kreću zajedno s određenim proteinima, koji se nazivaju lipoproteini. Tako se mogu kretati po vašem tijelu dok ih ne pohranite u masne stanice.
Liječnik će testirati vaše trigliceride i kolesterol iz uzorka krvi. Razine triglicerida obično su više nakon što jedete. Zato liječnici ponekad traže da ne jedete i ne pijete (osim vode) 8-12 sati prije analize krvi.
Lipidni profil govori vam o razinama “dobrog” (HDL) kolesterola, “lošeg” (LDL) kolesterola i triglicerida u krvi. Rezultati se mogu ubaciti u formulu kako bi dobili “ukupni kolesterol u krvi”. Visok broj može povećati rizik od bolesti srca.
Trigliceride povećava pretilost, sjedilački način života, loša prehrana i alkohol. Dob, obiteljska povijest, pušenje, krvni tlak i druge stvari također mogu utjecati na rezultate.
Visoke razine triglicerida mogu povećati rizik od srčanog udara. Izvor: Pexels
Provjerite svoje razine triglicerida:
Poželjna: manje od 150 mg/dL (1,7 mmol/L)
Granično visoka: 150 do 199 mg/dL (1,7-2,2 mmol/L)
Visoka: 200 do 499 mg/dL (2,3-5,6 mmol/L)
Vrlo visoka: 500 mg/dL ili više (5,7 mmol/L ili više)
Povišeni trigliceridi obično ne uzrokuju simptome, zato bi bilo dobro redovito mjeriti razinu lipida, uključujući trigliceride.
Više od normalne razine triglicerida može povećati rizik od arterioskleroze (otvrdnuća arterija ili zadebljanja stijenki arterija), srčanog udara, moždanog udara i bolesti srca. Ako su vam razine triglicerida visoke, možda ste u opasnosti od pankreatitisa i bolesti jetre, navodi Healthline.
Redovita tjelovježba može smanjiti trigliceride i povisiti "dobar" kolesterol. Izvor: Unsplash
Imate visoke trigliceride? Što sada?
Prvo morate znati uzrok. Možda jednostavno trebate promijeniti način prehrane i više vježbati. Ali problemi s jetrom, štitnjačom ili drugim stanjima poput dijabetesa također mogu uzrokovati visoke razine.
Prehrana igra važnu ulogu, ali ne kako možda mislite. Iako se sastoje od masnoće, većinu triglicerida vaše tijelo stvara iz dodatnih ugljikohidrata. Slatki i škrobni ugljikohidrati su najgora vrsta. Umjesto toga potražite “složene” ugljikohidrate poput povrća i cjelovitih žitarica. Smanjite zasićene masti (koje se uglavnom nalaze u životinjskim proizvodima) u korist “dobrih” masti koje se nalaze u maslinovom ulju, orašastim plodovima, sjemenkama i ribi.
Ako imate prekomjernu težinu, gubitak kilograma može sniziti razinu triglicerida. Čak i 2 do 5 kilograma manje može napraviti razliku. Zapamtite ako se prejedate, tijelo pretvara višak kalorija u trigliceride i pohranjuje ih kao mast. Ako konzumirate više hrane bogate ugljikohidratima nego što potrošite, mogli biste imati visoku razinu triglicerida.
Vježbanje može pomoći. Ciljajte barem 30 minuta aktivnosti većinu dana u tjednu. Redovita tjelovježba može smanjiti trigliceride i povisiti “dobar” kolesterol. Prošećite, plivajte ili idite na ples, sve u čemu uživate i od čega vam srce brže kuca.
Alkohol ima puno kalorija i šećera, što ga čini lošim samo po sebi, ali i za razinu triglicerida. Čak i male količine mogu podići razinu.
Obično će promjene načina života poboljšati vaše cjelokupno zdravlje i smanjiti razinu triglicerida. Ako promjena načina života nije dovoljna, vaš liječnik može preporučiti lijekove ili dodatke prehrani.
To može uključivati statine (koji također snižavaju “loš” kolesterol), dodatke omega-3 masne kiseline, niacin (vitamin, ali nemojte ga uzimati bez prethodnog razgovora sa svojim liječnikom zbog mogućih nuspojava) i lijekove poznate kao fibrati.
Pročitajte više:
Jesu li niske razine triglicerida razlog za zabrinutost?
Budući da niske razine triglicerida obično nisu razlog za zabrinutost, ne postoji trenutni raspon za njih. Niže razine triglicerida od normalnih, poput onih ispod 150 mg/dL, najvjerojatnije su odraz prehrane s malo masti ili posta.
Niske razine triglicerida također mogu biti pokazatelj zdravstvenog stanja, poput pothranjenosti ili malapsorpcije (nedovoljna apsorpcija hranjivih tvari u crijevima), ali ta se stanja obično identificiraju i dijagnosticiraju drugim simptomima.