Iako se mogu naći u želucima životinja, ljudi također mogu razviti bezoare, iako rijetko.
Bezoari su čvrste nakupine djelomično probavljenog ili neprobavljenog materijala koji se može zaglaviti u želucu ili crijevima, prema HeMED-u (Hrvatska elektronička medicinska edukacija).
Bezoari se razlikuju po veličini i težini. Ove godine, masu kose od 40 cm, tešku oko jedan kilogram, kirurški su uklonili iz želuca 24-godišnje žene u Ekvadoru, a liječnici u Newcastleu izvadili su kuglicu dlake od 15 cm iz želuca sedmogodišnje djevojčice. Prema izvješćima, prožimala se na 80 % njezina crijeva.
Bezoari su često kamenog izgleda i mogu biti sastavljeni od bilo kojeg materijala koji se neće probaviti i apsorbirati kroz stijenku crijeva. Kao rezultat toga, materijal se nakuplja unutar lumena, šupljeg prostora crijeva, postupno povećavajući veličinu.
Potrebni su određeni uvjeti da netko razvije bezoar. Obično se javlja ako osoba jede neprobavljivu tvar dok ima usporen probavni sustav, što znači da ne može premjestiti materijal duž crijeva i izbaciti ga van kao izmet.
Postoji širok raspon vrsta bezoara, koji se obično klasificiraju prema tome od čega su napravljeni. Izvor: Canva
Mnogi bezoari su asimptomatski, ali neki uzrokuju simptome i zahtijevaju liječenje.
Postoji širok raspon vrsta bezoara, koji se obično klasificiraju prema tome od čega su napravljeni. Na primjer, najčešći su fitobezoari na biljnoj bazi, jer se biljni materijal sastoji uglavnom od celuloze neprobavljive za ljude. Ove vrste vlakana česte su u voću i povrću. Primjeri su bundeva, celer, suhe šljive, cikla, poriluk, grožđice i ljuske sjemenki suncokreta, navodi WebMD.
Laktobezoari dolaze iz mliječnih proteina i sluzi. Mogu se pojaviti kod dojenčadi hranjene mlijekom.
Mnogi drugi materijali mogu se razviti u bezoare. Vlakna voća i povrća, mlijeko, lijekovi i progutane žvakaće gume mogu stvoriti neprobavljivu masu u želucu, dok gutanje anorganskih materijala poput papira, polistirena i plastike također može uzrokovati bezoar.
To se osobito povezuje sa stanjem pika, poremećaj prehrane kojeg karakterizira žudnja za nejestivom hranom ili hranom bez nutritivne vrijednosti, a najčešće se javlja među trudnicama.
Ne moraju svi bezoari biti kameni. Trihobezoari se sastoje od progutane dlake, koja se može nakupljati u tijelu poput kuglice dlake u mačke. To može dovesti do stanja poznatog kao Rapunzelov sindrom, nazvanog po heroini iz bajke, gdje bezoar raste u veličini i dužini tijekom godina gutanja dlaka, a uglavnom pogađa adolescentice.
Neki pacijenti zahtijevaju operaciju uklanjanja opsežne dlake iz crijeva.
Farmakobezoari su još jedna vrsta koja nastaje od lijekova koji se ne tope ispravno u probavnom traktu.
Pročitajte više:
Poput mnogih kamenih masa u tijelu, poput žučnih i bubrežnih kamenaca, osim ako bezoari ne prodru u manje prostore gdje se mogu zaglaviti, možda neće izazvati nikakve simptome i mogu ostati skriveni godinama, navodi Science Alert.
Ako bezoari uzrokuju probleme, poput mučnine, bolova u trbuhu i povraćanja ili čak želučanih čireva i krvarenja mogu se ukloniti različitim metodama. Malen bezoar može se ukloniti pomoću endoskopa, alata spojenog na kameru koji može vidjeti u crijevo kako bi izvukao kamenac. Uklanjanje većih bezoara može zahtijevati operaciju.
Jedna neinvazivna metoda koja se koristi za liječenje nekih bezoara jest njihovo otapanje otopinama soli, enzimskim pripravcima i, iznenađujuće, Coca-Colom.
Međutim, liječnici nisu uvjereni u učinkovitost ovog rastvaranja bezoara. I još više zabrinjavajuće, ako ti tretmani potencijalno mogu otopiti kamenac, što bi također mogli učiniti vašem želucu?
Ako ste skloni bezoarima ili ste zabrinuti da ćete ih razviti, izbjegavajte rizičniju hranu kao što su kaki, celer, bundeva, suhe šljive i ljuske suncokretovih sjemenki i temeljito sažvačite hranu prije gutanja. Izbjegavajte gutanje neprobavljivih neprehrambenih namirnica, uključujući kosu, i potražite savjet liječnika ako ste zabrinuti zbog pika poremećaja.